Lesz nyersanyag idén, amit feldolgozhat a cukorgyár?
Fotó: Haáz Vince
A mezőgazdasági miniszter közbenjárását kérték a cukorrépa-termesztők, miután két hónapos egyezkedés után sem tudtak közös nevezőre jutni a marosludasi cukorgyár vezetőségével, amely tavaly 40 eurót, idén 26 eurót akar fizetni a nyersanyag tonnájáért.
2025. február 20., 07:542025. február 20., 07:54
Január elején kezdődött az egyezkedés a cukorrépa-termesztő gazdák és a marosludasi cukorgyár vezetősége között. A Mihaela Neagu román üzletasszony által megvásárolt, és így a bezárástól, felszámolástól megmentett cukorgyár a tavaly jó évet zárt,
Mindkét cukorfeldolgozó ugyanannak a vállalkozónak a kezében van.
Míg a magánvállalkozó az Agrointeligenta szakportál szerint arról számolt be, hogy már az idei idényre is megkötötte a szerződéseket a gazdákkal, a több mint háromszáz cukorrépa-termesztőt képviselő marosludasi Beta szakszervezet cáfolja ezt. A Maros megyei Mezősályiban élő és dolgozó Dorel Istrate, a szakszervezet vezetője a sajtónak küldött közleményében
Istrate azt írja, hogy az idei idényre
Dorel Istrate szerint az ő szakszervezetükhöz több mint háromszáz – Maros, Hargita, Kovászna, Fehér, Beszterce, Brassó, Kolozs és Szeben – megyei cukorrépa-termesztő gazda tartozik, akik csaknem nyolcszáz hektáron termelnek.
Ez számukra elfogadhatatlan, hiszen még a termelési költségeket sem tudják fedezni. Egy hektárnyi cukorrépa megmunkálási költsége eléri a kétezer eurót, és ha jó év van, ötven tonnányi cukorrépa terem egy ekkora területen. Ez azt jelenti, hogy
– nyilatkozta a szakszervezet vezetője.
A Beta szakszervezet a héten a mezőgazdasági miniszter közbenjárását is kérte, hogy közvetítsen közöttük és a cukorgyár képviselői között.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
szóljon hozzá!