Hirdetés
Hirdetés

Újraindult a termelés a marosludasi cukorgyárban, a botfalusi gyárban egyelőre csak csomagolnak

Kissé kampányízűre sikeredett a mezőgazdasági miniszter, Florin Ionuț Barbu látogatása a marosludasi cukorgyárban, ahol végig párttársa, a szociáldemokrata Dumitriţa Gliga Maros megyei képviselő társaságában mutatkozott. Azt ígérte, megpróbálnak minél többet segíteni a mezőgazdasági termelőkön, így a cukorrépa-termesztőkön is. Az újságírók több érdekes dolgot megtudtak a termelésről, a cukorrépáról és a cukorról, többek között azt is, hogy a ludasi gyárban készült terméket miért botfalusi csomagolásban kínálják.

Simon Virág

2023. október 04., 17:302023. október 04., 17:30

2023. november 28., 15:382023. november 28., 15:38

Tonnányi zsákokban megy a cukor botfaluba, ahol csomagolják •  Fotó: Haáz Vince

Tonnányi zsákokban megy a cukor botfaluba, ahol csomagolják

Fotó: Haáz Vince

Kissé kampányízűre sikeredett a mezőgazdasági miniszter, Florin Ionuț Barbu látogatása a marosludasi cukorgyárban, ahol végig párttársa, a szociáldemokrata Dumitriţa Gliga Maros megyei képviselő társaságában mutatkozott. Azt ígérte, megpróbálnak minél többet segíteni a mezőgazdasági termelőkön, így a cukorrépa-termesztőkön is. Az újságírók több érdekes dolgot megtudtak a termelésről, a cukorrépáról és a cukorról, többek között azt is, hogy a ludasi gyárban készült terméket miért botfalusi csomagolásban kínálják.

Simon Virág

2023. október 04., 17:302023. október 04., 17:30

Tonnányi zsákokban megy a cukor botfaluba, ahol csomagolják •  Fotó: Haáz Vince

Tonnányi zsákokban megy a cukor botfaluba, ahol csomagolják

Fotó: Haáz Vince

Év elején még bizonytalan volt az 1960-as években épült marosludasi cukorgyár jövője, amely egy francia cég tulajdonában volt és az fel akarta számolni. Amint azt a szerdai helyszíni terepszemlén, egy bennfentestől megtudtuk,

napok kérdése volt, hogy a berendezések ócskavasként való értékesítése megkezdődjön,

és az értékesebb gépek elszállítására sor kerüljön. Szó volt arról, hogy a cukorrépa-termesztők veszik meg a gyárat, de végül egy román üzletemberpáros lett az új tulajdonos. Ők a botfalusi cukorgyárnak is az új gazdái.

Hirdetés
Külföldi vendégmunkások is vannak a gyárban •  Fotó: Haáz Vince

Külföldi vendégmunkások is vannak a gyárban

Fotó: Haáz Vince

Fontos a hazai termék

Florin Ionuț Barbu miniszter szerdán reggel érkezett meg a marosludasi cukorgyárba, ahol megtekintette a termelést, találkozott a cukorrépa-termesztőkkel és röviden nyilatkozott a sajtónak is. A szociáldemokrata miniszter

gazdasági hazafiasságnak nevezte a marosludasi cukorgyár újraindítását,

véleménye szerint így a cukorrépa-termesztők el tudják adni az alapanyagot, a gyár sok embert tud foglalkoztatni, a boltok polcairól pedig hazai cukrot lehet vásárolni.

A munkafolyamat szinte teljesen automatizált •  Fotó: Haáz Vince

A munkafolyamat szinte teljesen automatizált

Fotó: Haáz Vince

Florin Ionuț Barbu beszélt arról is, hogy támogatni fogják a cukorrépa-termesztőket a jövőben is, de belepótol az állam a gázolaj árába is, illetve segíteni fogják a burgonyatermesztőket a vetőmag megvásárlásában, valamint a hektáronként biztosított támogatással is.

Bővülni szeretnének, de nem csak rajtuk múlik

Mihaela Neagu, a gyár egyik tulajdonosa elmondta,

jelenleg 150 állandó alkalmazottjuk, illetve 30 napszámosuk van, a cukrot pedig Marosludason gyártják és részben csomagolják is.

Azért botfalusi papírzacskóban, mert neki szívügye a botfalusi cukorgyár, ahol egyelőre csak csomagolják a Marosludason gyártott terméket.

Így nézi ki a marosludasi cukor a polcokon •  Fotó: Haáz Vince

Így nézi ki a marosludasi cukor a polcokon

Fotó: Haáz Vince

Amennyiben a cukorrépa-termesztőktől jövőre nagyobb mennyiségű alapanyagot tudnak vásárolni, növelni tudják a kapacitást, több embert tudnak alkalmazni, és akár vaníliás cukrot is tudnak majd készíteni. Szeretnék a botfalusi gyárban is elkezdeni a termelést, de ez nemcsak rajtuk, hanem a gazdákon is múlik. Idén 3200 hektár területről begyűjtött cukorrépát dolgoznak fel a gyárban, de a két üzem együttes kapacitása ennek a háromszorosa, így

tízezer hektárról is képesek feldolgozni az alapanyagot.

A tulajdonos arról is beszélt, számít a kormány támogatására, hogy fejleszteni tudjon.

A miniszter és párttársa •  Fotó: Haáz Vince

A miniszter és párttársa

Fotó: Haáz Vince

Cukorszirup és sok munka

Megtudtuk, hogy idén jó volt a cukorrépatermés, és a répa cukortartalma is igen magas, közel 17 százalékos, ami igen jónak mondható, éppen ezért idén fogyasztásra szánt cukrot készítenek, nem kívánnak ipari célra eladni. A gyárban mi is megtekintettük, ahogy

a megmosott, megtisztított, feldarabolt répából szirup készül, majd kristályossá válik és máris csomagolásra alkalmas.

Találkoztunk a külföldi vendégmunkásokkal és olyan magyar alkalmazottal is, aki aznap kezdte a munkát. Egy mezőbándi nagygazdától megtudtuk, hogy idén, a 350 hektárnyi területén összesen hétféle növényt termesztett, de egyelőre csak a cukorrépa lett nyereséges, és az is csak azért, mert a termésátlag hektáronként meghaladta az ötven tonnát.

Florin Ionuț Barbu •  Fotó: Haáz Vince

Florin Ionuț Barbu

Fotó: Haáz Vince

Azt is elmondta, hogy sokan jobban kedvelik a szalmás gabona termesztését, mert kevesebb vele a munka, ám nincs garancia arra, hogy azt megfelelő áron vásárolják fel. A marosludasi gyárral kötött szerződésében az szerepel, hogy 46 eurós áron veszik át tonnánként a 16 százalékos cukortartalommal rendelkező cukorrépát, ha nagyobb a cukortartalom, akkor az ár is változik. Az állami támogatás 1200 euró hektáronként.

Érdekességek

  • Száz kilogrammnyi cukorrépából 14–17, ritkán 20 kilogrammnyi cukor lesz. Az alapanyag cukortartalma a termőföldtől, a napsütéses órák számától, a műtrágyázástól és a gyomirtástól függ.

  • A cukorrépából optimális esetben 24, átlagosan 35–40 óra alatt lesz kristálycukor.

  • Maros megyében a Mezőségen, illetve Kolozs megye számos településén van cukorrépa-termesztésre alkalmas föld.

Mihaela Neagu gyártulajdonos •  Fotó: Haáz Vince

Mihaela Neagu gyártulajdonos

Fotó: Haáz Vince

A megtisztított, apróra vágott cukorrépa •  Fotó: Haáz Vince

A megtisztított, apróra vágott cukorrépa

Fotó: Haáz Vince

Zaj és meleg, fő a cukorszirup •  Fotó: Haáz Vince

Zaj és meleg, fő a cukorszirup

Fotó: Haáz Vince

A barna folyadékból lesz a fehér kristálycukor •  Fotó: Haáz Vince

A barna folyadékból lesz a fehér kristálycukor

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
2026. június 27., szombat

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség

A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség
2026. június 27., szombat

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt

Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt
2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
Hirdetés