Egynyelvű tájékoztatás
Fotó: Veres Nándor/MTI
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, mert hátrányos megkülönböztetésnek tartja, hogy a koronavírus-oltáskampány nem zajlik magyar nyelven is.
2021. január 28., 21:552021. január 28., 21:55
A szolgálat arról tájékoztatott, hogy több magyar anyanyelvű személy jelezte,
Az űrlapot minden oltásra jelentkezőnek ki kell töltenie, beszámolva az esetleges korábbi betegségeiről, valamint arról, hogy milyen gyógyszereket szed, ám a kérdéseket csak a román bonyolult orvosi szaknyelv ismeretében lehet értelmezni.
A jogvédelmi szolgálat múlt héten levélben fordult Raed Arafat államtitkárhoz, kérve, hogy a hatékony és pontos tájékoztatás érdekében legyen magyar nyelvű oltáskampány is. A szolgálat elektronikus címére szerdán érkezett válasz az Oltáskampányt Koordináló Országos Bizottságtól, amelyben kifejtik, hogy
Közben a jogvédők kimondottan a magyar nyelvű lakosság pontos és hivatalos tájékoztatását kérték. Benkő Erikát, a szolgálat elnökét „megdöbbentette” a válasz.
„Ez különösen súlyos dolog abban a tekintetben, hogy az oltáskampány első fázisában a 65 éven felüliek a kedvezményezettek, és ők az a korcsoport, akik önhibájukon kívül nem tudtak jól megtanulni románul. Mégis milyen üzenet ez az erdélyi magyarság számára?” – teszi fel a kérdést Benkő Erika.
Az oltáskampányt koordináló bizottság ugyanakkor mellékelt egy levelet is, amelyben kifejti az alkotmány 13. cikkelyére hivatkozva, hogy
A bizottság véleménye szerint a helyi hatóságok rendelkeznek törvényes alappal és megfelelő személyzettel ahhoz, hogy a fordításokat elvégezzék.
A jogvédelmi szolgálat a diszkriminációellenes tanácshoz fordul és a helyi hatóságokat is felkéri, tegyék meg a szükséges lépéseket, hogy a magyar emberek anyanyelvükön tájékozódjanak. Benkő Erika rámutatott, tudomása van arról, hogy
„Ehhez képest nálunk a kormány semmibe veszi egy 1,3 milliós közösség nyelvi jogait” – tette hozzá. A szolgálat további megkeresésekkel fordul az oltáskampányt koordináló bizottság felé, valamint azokhoz a helyi hatóságokhoz, amelyek az oltáskampányért felelősek, így a Kovászna megyei prefektúrához. „Emlékeztetjük őket az Európa Tanács erre vonatkozó ajánlására, amelyben a tagországoknak határozottan azt ajánlja, hogy anyanyelvükön tájékoztassák a nyelvi kisebbségeket” – foglalta össze a szolgálat vezetője.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
1 hozzászólás