Díszpolgári címmel tüntették ki Bocsárdi László rendezőt
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
Négy személy kapta meg idén Gyergyószentmiklós városának legrangosabb kitüntetéseit. A díszpolgári címet a városnapi dísztanácsülésen Bocsárdi László, a Figura színtársulatának alapítója vehette át. Pro Urbe-díjjal tüntették ki Antal Józsefet, a Hóvirág Néptáncegyüttes egykori vezetőjét, aki személyesen vehette át a kitüntetést, míg Bálint Ákos, az Ipartestület Férfikarának volt karnagya és a város gazdasági, kereskedelmi életében fontos szerepet betöltő Miklós András posztumusz részesült az elismerésben. A díjak átadásakor elhangzott méltatásokból osztunk meg részleteket.
2017. december 05., 17:582017. december 05., 17:58
2017. december 05., 18:182017. december 05., 18:18
„Harminchárom évvel ezelőtt, egy frissen végzett vegyészmérnök tudatosan keresett egy olyan helyet, ahol színházat csinálhat, mert érezte, folytatnia kell azt a tevékenységet, amibe diákszínjátszóként Temesváron a Tháliánál belekóstolt, beleszeretett. Feleségének szülővárosát, Gyergyószentmiklóst választotta, ahol nemcsak befogadásra talált kezdeményezése, hanem jó termőtalajnak is bizonyult ez a hely.
Egy hasonlattal élve, a Bocsárdi László által 33 évvel ezelőtt elültetett Figura-fa azóta is termi gyümölcseit. Bocsárdi László itt hozta létre Erdély legjelentősebb kísérleti színházi társulatát, és ebből alakult a hetedik romániai magyar színház. Jelenleg a kulturális életnek egy olyan alappillére a Figura Stúdió Színház, mely szervesen hozzájárul a megyei jogú város hétköznapjaihoz és ünnepeihez. Saját és meghívott előadásaival rendszeres színházi élményt biztosít az egész Gyergyói-medence számára” (...) – hangzottak Vincze Csilla méltató szavai, amelyeket az ősfigurások nevében mondott el.
Antal József Pro Urbe-díjat vehetett át
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
„Ha azt mondom, hogy hóvirág, sokaknak a tavasz első virága jut eszébe, viszont nekünk, gyergyószentmiklósiaknak e szó hallatán a 45 éves néptáncegyüttes székelyruhás fiataljai és az ők vezetői. Köztük Antal József, vagy ahogy sokan ismerik, Jóska bácsi, akinek neve az 1990-es és 2000-es évek elején összefonódott a Hóvirág Néptáncegyüttes nevével. Antal József laudációját Ráduly Andrea osztotta meg a hallgatókkal.
1988-2003. között a csoport vezetője lett, ahogy ő mondaná „átvette a csizmát Ördög Pista bácsitól”, azaz elődjétől. Táncmesteri tevékenységét 15 éven keresztül nagy odaadással végezte. S habár a csizmáját már a szegre felakasztotta, az együttes tevékenységét mind a mai napig figyelemmel követi. Közösségépítő munkájának eredménye nemcsak az együttes életében ragadható meg.
– hangzott el a méltatásban.
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
„Bálint Ákos népművelő, tankönyvíró, zeneszerző, karnagy városunk közéletéért, kulturális szellemiségéért sokat tett 1918-tól kezdődően 1983-ban bekövetkezett haláláig: 1918-tól 1953-ig tanítóként, majd iskolaigazgatóként, 1954-1956. között a gyergyói múzeum munkatársaként, 1923-1973. között, 50 éven át, a Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikarának vezetőjeként.
1893. június 2-án született Csíkszentimrén, 1918-ban került Gyergyószentmiklósra, kántortanítói képesítése megszerzése után, ahol a tanítás mellett tudományos tevékenységet is végzett, 1922-ben jelent meg Öröm Ábécé című tankönyve. A több javított kiadást is megért, és két évtizedig forgalomban levő tankönyv mozgással, cselekvéssel, mondókázással, fejtörőkkel, mesékkel, tehát a gyermek aktív közreműködésével, játszva tanított. (...)
A szülőföld iránti szeretet jegyében nevelte a kórust. Tapasztalta, hogy az egész lelki és szellemi életünknek, kultúránknak vissza kell hajolnia a néplélekhez, onnan kell öntudatra hoznia, kiművelnie az igazi értéket, és érzi a nép öntudatának emelésében ráháruló szerepét, így a 60-as évektől a kórus műsorán már a népdal az uralkodó. Népdalgyűjtéssel is foglalkozott a 30-as évektől kezdve.
Kiadatlan maradt a Gyilkostói szonáta c. férfikari műve, vagy a Jelige című mű is, amelyeket azonban a gyergyószentmiklósi férfikórus nem hagyott veszni, hisz ezek ma is, annyi évtized múlva is szerepelnek a kórus repertoárjában – ismertette a laudációban Bálint Ákos életútját Jakab Bálint Márton.
„Miklós András Gyergyószentmiklóson született 1927. július 17-én. A kereskedőmesterséget örmény családnál, Zárug Istvánnál sajátította el, ahol inasként, segédként dolgozott, majd önálló kereskedőként. 1962-ben évben, 35 évesen igazgatói kinevezést kapott a helyi Kereskedelmi Vállalathoz, és
Ekkor vette kezdetét a főtér régi egységeinek nagyobb méretű átalakítása, új bútorzattal való berendezése, az úgynevezett kisgépesítési hitelek révén szakosítva az eladási egységeket. (...) Említésre méltó a város felszegi részén átadott kereskedelmi komplexum is, melyben helyet kapott egy modern élelmiszerüzlet, falatozó, mészárszék, húsfeldolgozó részleg, zöldségüzlet, gyógyszertár is. Mindezek mellett számos gyergyószentmiklósi épület, létesítmény megvalósításához nagyban hozzájárult igazgatóként Miklós András, aki 2008. április 27-én hunyt el” – ismertette a méltatásban Miklós András munkásságát Czink Gábor.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!