Nyár vége az eltevések, befőzések időszaka, a sepsiszentgyörgyi háziasszonyok pedig a központi piacon szerzik be a zöldséget és gyümölcsöt, amiből télire főzik be a kompótot, teszik el a savanyúságot. Az árak azonban jóval magasabbak, mint pl. Brassóban, így olyan is akad, aki a nagyváros piacain vásárol.
2011. augusztus 22., 10:122011. augusztus 22., 10:12
2011. augusztus 22., 10:572011. augusztus 22., 10:57
Nyüzsgés van a piacon, de egyre kevesebbet vásárolnak
Termelők és kereskedők kínálják portékájukat a sepsiszentgyörgyi piacon – választék bőven van, az árakkal viszont nincsenek kibékülve a háziasszonyok. Az árusok elmondása szerint néhány évvel ezelőtt jóval többen és többet vásároltak késő nyáron a piacról a háromszékiek, az eltevések idején napi több tíz kiló gyümölcsöt, zöldséget is eladtak. Ma azonban sokan választják a hipermarketeket, ahol néha fele áron szerezhető be az áru, és kevesen maradtak azok, akik évről évre ugyanattól az eladótól vásárolják meg a piaci termékeket.
Novák Anna Mária kisnyugdíjas, havi hatszáz lejes nyugdíjából él, illetve ahogyan ő mondja: tengődik. Ennek ellenére mindig gondol a télre, és elteszi a kompótokat, befőtteket, hiszen 35 éves háziasszonyi élete során így szokta meg. Azt azonban elmondta, hogy míg tíz-tizenöt évvel ezelőtt az egész családot ellátta befőttekkel, és több féle ízt, illetve receptet is kipróbált, ma már csak néhány üveg ecetes uborka és baracklekvár áll a kamrában.
„A nyugdíjamból lehetetlen, hogy több tíz kiló gyümölcsöt és zöldséget vásároljak, hiszen a barack kilója három lej, és még a cukrot is kiszámolva, az számomra megengedhetetlen. Így öt kilót teszek el már évek óta és egy kevés zakuszkát, valamint ecetes uborkát, mert azt az uram nagyon szereti” – mondta a Székelyhon.ro-nak a nyugdíjas háziasszony. Anna Mária asszony a gyerekkorára is visszaemlékezett, míg a piacon sétálva néztük az árakat, és elmesélte, hogy akkor még kertes házban laktak, ahol minden megtermett, amire a családnak szüksége volt. „Körténk volt rengeteg, és azt is lekvárnak tettük el. Nem hámoztuk meg, hanem csak feldaraboltuk és szegfűszeggel, cukorral főztük meg, majd a felét átpasszíroztuk és összekevertük a nagyobb darabokkal. Akkor még szalicilt sem használtunk, és mégis elállt a befőtt, ami rongyokból készített fészekben hűlt ki.” Most azonban a körte kilója hat lej, úgyhogy ennek eltevésére nem is gondol a nyugdíjas hölgy, de azt elmondta, hogy az unokáinak talán főz egy kis körtelekvárt, ha már így eszébe jutott a régmúlt idők íze.
A hagyomnáyos barack-, meggy- és eperlekvárok mellett a háromszékiek kísérletezni is szeretnek. Így tett az a fiatal, sütni-főzni szerető lány is, aki dinnyelekvárt főzött, és óriási sikert aratott vele. Elmondása szerint a recept egyszerű, az eredmény pedig egy különleges ízű lekvár, ami kenyérre is kenhető, de a palacsintákat, süteményeket is nagyszerűen ízesíti. A dinnye pedig az egyik legolcsóbb gyümölcs, ha a barack árához viszonyítjuk, ami még mindig három és öt lej között van a központi piacon. Ezért választják sokan a szupermarketeket, ahol két lejért is lehet venni barackot és három lejért almát – igaz, a származási hely nem mindig ismert, és az ízük, zamatuk sem mindig annyira jó, csak mutatósak és nagyok.
Akinek drága a szentgyörgyi piac, az Brassóban vásárol
Kerekes Irénke már régóta nem vásárol a sepsiszentgyörgyi piacon, elmondása szerint kétszerese egy-egy termék ára annak, amit Brassóban vásárol meg. „Még akkor is olcsóbb, ha beleszámítjuk a benzin árát, amivel elmegyünk Brassóba. Nagyban vásárolunk, hiszen nagy a család és a gyerekeknek is én teszem el télire az ínyencségeket, épp ezért nézzük meg jól az árakat, amelyek igen elrugaszkodtak Sepsiszentgyörgyön” – mondja az 52 éves asszony. A barack négy lej, az uborka kettő, de ha szépet akarunk, akkor három lej, a paradicsompaprika kilója hét lej, a paszulyé pedig hat. Irénke szerint ezeknek a zöldségeknek és gyümölcsöknek az ára fele, vagy kevesebb mint fele a brassói piacokon.
A sepsiszentgyörgyi piacon most fele-fele a termelők, illetve a viszonteladók száma, és a vásárlók mellett ők is elégedetlenek, mert – mint mondják – a megszabott árakból nem tudnak engedni, hiszen akkor veszteséggel járnak. A dinnyeárusok is panaszkodnak, hiszen 1,5 és két lej között van a görögdinnye kilója, a sárgadinnye ára pedig két lej, de ennél olcsóbban nem tudják adni, hiszen messziről jönnek, és költséges az itt létük is. A piaci választék óriási, és akár itthonról, akár más városból vagy a hipermarketekből, de a háziasszonyok beszerzik az eltennivalót, még ha évről évre kevesebbet is.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
Sorsdöntőnek ígérkezik az újra kiírt romániai elnökválasztás második fordulója. Ezúttal is 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat. A diaszpórában szombaton több mint 700 ezren szavaztak.
szóljon hozzá!