Sokat számít, mivel hova és mennyi időre rögzítjük a kerékpárt
Fotó: Pál Árpád
A bringások bosszúságára a tavasz beköszöntével nemcsak a kerékpárosidény kezdődik el, hanem a biciklilopások szezonja is. Éppen ezért egy udvarhelyi kerékpáros szakbolt tulajdonosával és két tapasztalt biciklissel beszéltünk arról, hogyan védhetjük meg kerékpárunkat.
2017. március 27., 22:142017. március 27., 22:14
2017. március 27., 22:222017. március 27., 22:22
Az utóbbi években Udvarhelyen, illetve megyeszerte is gyakran megtörtént, hogy szervezetten több tucatnyi biciklit tulajdonítottak el rövid idő alatt. Múlt héten két Brassó megyei ellen indítottak eljárást minősített lopás gyanújával, miután tavaly április és június között csak Csíkszeredából huszonhárom kerékpárt loptak el.
Legalább huszonhárom kerékpár eltulajdonításával gyanúsítanak két brassói férfit. A lopásokat Csíkszeredában követték el még múlt évben.
– mondják egybehangzóan az általunk megkérdezett kerékpárosok. Bereczi Jenő, az egyik székelyudvarhelyi kerékpárszaküzlet és szerviz társtulajdonosa szerint
Ha vágásbiztos zárat szeretnénk, akkor legalább százötven lejt kell befektetnünk, de az anyagtól, mérettől, stílustól függően sokkal többe is kerülhet. Az egyik legbiztosabb lakattípus a hajtogatós hevederzár, ám ennek nemcsak az ára, hanem a súlya is tekintélyes.
ám ezek már nehezen elvágható, 16 milliméteres acélból készülnek. A szakember tapasztalata szerint kevesen vannak Udvarhelyen, akik ennyit szánnak egy zárra, éppen ezért nem is szokott rendelni a boltba ilyen típusúakat. Mint mondja, a leghatásosabb védekezés a tolvajok ellen, ha sosem hagyjuk magára a biciklit, még akkor sem, ha olcsóbb kerékpárról van szó. Ő maga is, ha kávézóba megy, lehetőleg beviszi, vagy a teraszra ül, hogy mindig a szeme előtt legyen a drótszamár.
Közel két tucat Csíkszeredából ellopott kerékpárból eddig tizenegyet megtalált, ötöt pedig már vissza is szolgáltatott a rendőrség a jogos tulajdonosoknak – közölte csütörtökön a megyei főkapitányság. Olvasóink arra voltak kíváncsiak, károsultként miként tudhatják meg, hogy biciklijük a megtaláltak kö
Simon Szilárd, a biciklisekből összeverbuválódott Szekler Teker Egyesület tagja szerint rövid időre U-lakattal ajánlatos lezárni a bicikliket, hiszen azt nem olyan egyszerű levágni.
– mondja.
„Nemcsak az fontos, hogy tartós rögzítőszerkezetbe fektessük, hanem az is, hogy hova kötjük le a bringát” – jegyezte meg Lukácsi Lehel. A szenvedélyes udvarhelyi kerékpáros szerint nehezen vágható, törhető tereptárgyhoz kell rögzíteni a járgányt, de ő semmiképp sem hagyná kint hosszabb ideig még lezárva sem, mert kilesik, és amint alkalom adódik rá, el is lopják a biciklit a tolvajok. „Az a legbiztosabb, ha mindenhova magunkkal visszük” – véli Lehel, de ő is belátja, hogy erre nincs mindig lehetőség. A lépcsőház helyett inkább a zárt pincét javasolja tárhelyként, de ott is lelakatolva, és amennyiben lehet, valamihez rögzítve.
A drágább kerékpárok esetében, ha a bringát nem is sikerül elkötniük a tolvajoknak, elviszik róla a drágább alkatrészeket, például a kerekeket. Mivel ezek többsége ma már gyorskioldós, másodpercek alatt ki lehet akasztani a villából, ha nem megfelelően van lezárva a kerékpár – magyarázta Lukácsi. Szerinte aki biztosra akar menni, két lakatot használ: az egyikkel a hátsó kereket és a vázat köti oda a kerékpártárolóhoz, a másikkal az első kereket és a vázat köti össze.
Rendszerint a szebb, drágább városi kerékpárokra szakosodnak a biciklitolvajok. „Jellemző, hogy a megyében ellopott kerékpárokat Maros megyébe viszik, és ott próbálják értékesíteni, az ottani lopott dolgokat pedig itt. A feketepiaci kereskedelemhez mindenki hozzájárul, aki piacon vagy megbízhatatlan helyről vásárol feltűnően olcsón nagyon jó állapotú használt kerékpárt – hívta fel a figyelmet Lukácsi.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
szóljon hozzá!