
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen – számolt be az Agerpres.
2025. május 10., 11:472025. május 10., 11:47
A téren felállított színpadon sorra léptek mikrofonhoz a civil társadalom képviselői (Mihai Călin színész, Cătălin Striblea rádiós személyiség és Virgil Ianțu), az általuk Európa-barátnak tartott elnökjelölt támogatására kérve az embereket, aki szerintük a „korrupciómentes, civilizált Románia” letéteményese lehet.
„Az elkövetkező napokban készenlétben kell lenniük, beszélniük kell barátaikkal, kollégáikkal, szomszédjaikkal, rokonaikkal, hogy menjenek el szavazni.
– hangsúlyozta Mihai Călin.
Cătălin Striblea arról beszélt, hogy Európa „a demokrácia legjobb helye a világon”. A rádiós újságíró szerint nem egy jelöltet támogatni gyűltek össze az emberek Bukarest szívében, hanem magukért, a társadalomért.
„Mi vagyunk a többség, amelyik azt vallja, hogy több minden köt össze minket Párizzsal, mint Moszkvával. Mi vagyunk az a többség, amelyik nem készít feketelistákat és nem akar letartóztatásokat, mi vagyunk az a többség, amelyik számára a gondolatszabadság a legfontosabb, és
– fogalmazott Striblea.
A tüntetés részvevői többször skandálták, hogy „Európa, Európa!”, „Gyertek szavazni!”, és a rendezvény végén felkapcsolták a mobiltelefonjuk lámpáját.
Hasonló tüntetést szerveztek péntek este az ország több nagyvárosában is.
Tüntetést szervez kedden a fogyatékossággal élők ügyeivel foglalkozó országos tanács (CNDR) a fővárosi Győzelem (Victoriei) téren a fogyatékossággal élők juttatásának alacsony szintje és az adóztatásukat érintő legutóbbi változások miatt.
Utcára vonult kedden délelőtt a marosvásárhelyi vegyipari kombinát több mint háromszáz alkalmazottja, hogy a gyár megmentését követelje. A tüntetők szerint a kormány kezében van az üzem sorsa, amely egy hónap múlva végleg bezárhat.
A Maros megyei környezetőrség 45 ezer lejre bírságolta meg Marosludas polgármesteri hivatalát, miután március 24-én tűz ütött ki egy illegális hulladéklerakóban, amelyet 72 órás beavatkozás után sikerült eloltani.
Ilie Bolojan szerint a 2026-os év a vártnál nehezebb lesz, mivel a közel-keleti helyzet jelentősen bonyolítja a dolgokat; és megemlítette, hogy az árak emelkedése enyhe gazdasági visszaesést eredményez.
A nyugdíj és a közalkalmazotti fizetés halmozását tiltó törvénytervezet készen van, és csak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) véleményezésére várnak – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan miniszterelnök.
A kormány meghozott intézkedései mellett tovább emelkedett az üzemanyagok ára kedden. Hétfőn nem volt változás az árakban a szombati emelkedéshez képest.
A kormány a következő napokban dönt az üzemanyagok, elsősorban a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Újabb körforgalom kialakítása van napirenden Csíkszeredában, ezúttal a Temesvári sugárút és a Szív utca kereszteződésében. Az előzetes mérések azt mutatják, hogy különösebb átalakítás nélkül végrehajtható a változtatás.
Mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül – derül ki a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátott tervezetéből.
A legfelsőbb bíróság hétfőn bejelentette, hogy beperelt a közigazgatási bíróságon a kormányt és a pénzügyminisztériumot a bírák és ügyészeknek megítélt bérjogosultságok 2026-ban esedékes kifizetésének elhalasztása miatt.
2 hozzászólás