Fotó: Kristó Róbert
Az utcanévtáblák még ezután készülnek, de Csíkszeredában a Liviu Rebreanu utca neve novembertől megváltozott, most már Vörösmarty Mihály a hivatalos megnevezés.
2011. december 19., 15:502011. december 19., 15:50
2011. december 19., 18:562011. december 19., 18:56
Az utcanévtáblák még a régiek, de megváltoznak
Egy évre rá, hogy tavaly novemberben a csíkszeredai önkormányzat döntött az utcanév megváltoztatásáról, a csíkszeredai Liviu Rebreanu utca visszakapta a történelmi Vörösmarty Mihály megnevezést. A legtöbb csíkszeredai által Fürdő néven is ismert utca – amely a Kossuth Lajos utcától, a Szent Kereszt plébániatemplommal szemben indul és a Brassói útig tart – az idők folyamán több nevet is viselt, köztük 1911-től a Vörösmarty Mihályét.
A Liviu Rebreanuról Vörösmarty Mihályra történő névváltoztatást az utca lakói kezdeményezték, a cél érdekében aláírásgyűjtés is folyt, de nem gyűlt össze kellő számú ahhoz, hogy határozattervezetet kezdeményezzenek. A polgármesteri hivatal is felkarolta az ügyet, határozattervezet készült, és ezt fogadták el 2010. novemberében.
A határozat szerint már 2011 áprilisától viselte volna Vörösmarty nevét az utca, de közbejött a népszámlálás, és az a kormányhatározat, amely szerint október végéig nem lehetett utcaneveket módosítani. Így a határidőt módosították novemberre, ez is lejárt, és az utca immár más nevet visel. A lakók, és az áthaladók egyelőre nem vehettek semmit észre a változásból, az utcanevek még a régiek.
Szőke Domokos alpolgármester elmondta, az új utcanévtáblák ezután készülnek el, és egy ideig mág a régieket is ott hagyják, hogy könnyebb legyen megszokni a változást. Az ott lakók személyazonossági iratainak cseréje esetében a korábbi gyakorlatot követik. „A Kossuth Lajos vagy a Szász Endre utca esetében is az volt a gyakorlat, hogy a személyi iratokba akkor került be az új utcanév, amikor a dokumentumok érvényessége lejárt, és ki kellett cserélni. Kérésre bárkinek ad olyan igazolást a polgármesteri hivatal, amely szerint csak az utca neve változott meg, és semmilyen más módosítás nem történt” – magyarázta Szőke Domokos.
Tisztelgés a költő előtt
A névválasztáskor a kezdeményezők a költő emléke előtt tisztelegtek születésének 210. és halálának 155. évfordulóján. A tervezet elkészítését megelőzően felmérést végeztek a lakók körében a névváltoztatásról. Mint kiderült, a lakók nagy többsége jónak találta utcájuknak a magyar romantika kiváló alakjáról történő elnevezését. A megyei névadó bizottság nem támogatta a kezdeményezést, de ebben a kérdésben nem volt vétójoga.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!