Fotó: Beliczay László
Egy éve került az Udvarhely Néptáncműhely ügykezelésébe a székelyudvarhelyi Stúdió Mozi épülete. Azóta több rémhír is terjedt afelől, hogy nem tudni, mi lesz a mozi sorsa, talán véglegesen megszűnik – ám valójában szó sincs erről. Az épületet jelenleg kezelő intézmény többéves jövedelmét fektette már bele az ingatlan felújításába, de túl sok a leküzdendő akadály, és vészesen fogy a pénz.
2022. november 13., 14:052022. november 13., 14:05
2022. november 14., 15:192022. november 14., 15:19
A volt Stúdió Mozi épületének átvétele után a legelső lépés az volt, hogy dokumentálták az akkori állapotát – nyilatkozta lapunk megkeresésére Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója. Már első látásra egyértelmű volt, hogy rengeteg munkálatot kell elvégezni ahhoz, hogy a létesítmény hivatalosan és a szükségleteknek megfelelően tudjon működni – jegyezte meg. Leszögezte azonban:
sőt egy olyan teret szeretnének kialakítani, amely számos előadóművészeti tevékenységnek otthont tud biztosítani a színházi és táncszínházi előadásoktól a filmvetítésekig.
Az épülettel kapcsolatosan az igazgató elmondta, telekkönyvileg és statikailag is több probléma vetül fel, ami lehet, hogy csak az adott részek elbontásával lesz orvosolható. A mozi régi épületével nincs gond telekkönyvileg, viszont a belső terét jócskán korszerűsíteni kell. Ezeknek a felújításoknak lehetőségük szerint nekiláttak,
emellett idén a tűzvédelmi rendszer korszerűsítése még a cél.
A mozi új sátortetőt kapott a ’90-es évek után, ennek viszont semmilyen formában nem történt meg a hivatalos dokumentálása – említette meg az első nagyobb gondot Orendi. A második nagyobb gond a főépület hátsó részébe toldott épületrésszel van, aminek sajnos semmilyen nyoma nincs a telekkönyvben. Mint mondta, egy marosvásárhelyi statikuscéget bíztak meg a szükséges felmérések elvégzésével, ezek eredményeire még várni kell.
Fotó: Beliczay László
Hozzátette, két kategóriába történhet a lehetséges besorolás: az egyik, hogy minden bizonnyal bontani kell a problémás részeket, a másik, hogy ajánlott bontani. Megjegyezte,
A mozizáshoz szükséges vetítő már megvan, nagyjából 30 ezer euróba került, viszont vásznat még nem sikerült beszerezni hozzá – folytatta Orendi. A mozivászon megvásárlására már számos ajánlatot kapott, mindegyik több ezer eurós kiadást jelent, ennek beszerzését a következő évi költségvetés-tervezetben fogják igényelni. Az igazgató továbbá közölte,
egyebek mellett beszereztek egy szükséges hang- és fénytechnikai kezelőpultot. Az új vetítőgéppel kapcsolatban megjegyezte, ameddig nem tudják állandó üzemeltetés alá helyezni – hogy ne kelljen fel-alá hordozni, mert az nagyban károsíthatja – a vetítő a Művelődési Ház épületében marad.
Fotó: Beliczay László
A volt moziterem használatba vételét számos más strukturális probléma is nehezíti: nincs a fény- és hangtechnikusok számára kezelőszoba, nincsenek a színpad fölé erősített állványzatok, amelyekre reflektorokat vagy díszletet lehet erősíteni, és
Az igazgató példaként felvetette, hogy csak az utóbbi 30 ezer lejbe kerül, most viszont a néptáncműhelynek annyi pénze van, hogy örülnek, ha a tűzvédelmi rendszert sikerül év végéig korszerűsíteni.
Orendi István reménykedik, hogy bukaresti forrásokból és az Európai Helyreállítási Alapból sikerül lehívni a korszerűsítést fedező összegeket, viszont
Mint mondta, nyilvánvalóan áthelyeződött a fókusz a kultúránál létfontosságúbb területekre, ebben pedig a közelünkben zajló háború, a világjárvány és az energiaválság is nagyban közrejátszott.
– zárta az igazgató, aki bízik abban, hogy nehezebb időkben is sikerül megoldani a felmerülő problémákat.
Az épület rendeltetéséről
Az a gondolat, hogy a volt Stúdió Mozi épülete az Udvarhely Néptáncműhely adminisztrálásába kerüljön, már 2017-ben felvetődött, a Hagyományok Háza hálózatának terjeszkedése nyomán. A tervek szerint egy olyan központ létrehozását tűzték ki célul, ahol az épület specifikus – mozi – használatán túl klasszikus zenei koncerteknek, színházi és táncművészeti előadásoknak is otthont adó teret tudnak létrehozni. Az épület átadása nagyon sok akadályba ütközött és tolódott, fizikai átvételére tavaly ősszel került sor.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!