Fotó: Beliczay László
Egy éve került az Udvarhely Néptáncműhely ügykezelésébe a székelyudvarhelyi Stúdió Mozi épülete. Azóta több rémhír is terjedt afelől, hogy nem tudni, mi lesz a mozi sorsa, talán véglegesen megszűnik – ám valójában szó sincs erről. Az épületet jelenleg kezelő intézmény többéves jövedelmét fektette már bele az ingatlan felújításába, de túl sok a leküzdendő akadály, és vészesen fogy a pénz.
2022. november 13., 14:052022. november 13., 14:05
2022. november 14., 15:192022. november 14., 15:19
A volt Stúdió Mozi épületének átvétele után a legelső lépés az volt, hogy dokumentálták az akkori állapotát – nyilatkozta lapunk megkeresésére Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója. Már első látásra egyértelmű volt, hogy rengeteg munkálatot kell elvégezni ahhoz, hogy a létesítmény hivatalosan és a szükségleteknek megfelelően tudjon működni – jegyezte meg. Leszögezte azonban:
sőt egy olyan teret szeretnének kialakítani, amely számos előadóművészeti tevékenységnek otthont tud biztosítani a színházi és táncszínházi előadásoktól a filmvetítésekig.
Az épülettel kapcsolatosan az igazgató elmondta, telekkönyvileg és statikailag is több probléma vetül fel, ami lehet, hogy csak az adott részek elbontásával lesz orvosolható. A mozi régi épületével nincs gond telekkönyvileg, viszont a belső terét jócskán korszerűsíteni kell. Ezeknek a felújításoknak lehetőségük szerint nekiláttak,
emellett idén a tűzvédelmi rendszer korszerűsítése még a cél.
A mozi új sátortetőt kapott a ’90-es évek után, ennek viszont semmilyen formában nem történt meg a hivatalos dokumentálása – említette meg az első nagyobb gondot Orendi. A második nagyobb gond a főépület hátsó részébe toldott épületrésszel van, aminek sajnos semmilyen nyoma nincs a telekkönyvben. Mint mondta, egy marosvásárhelyi statikuscéget bíztak meg a szükséges felmérések elvégzésével, ezek eredményeire még várni kell.
Fotó: Beliczay László
Hozzátette, két kategóriába történhet a lehetséges besorolás: az egyik, hogy minden bizonnyal bontani kell a problémás részeket, a másik, hogy ajánlott bontani. Megjegyezte,
A mozizáshoz szükséges vetítő már megvan, nagyjából 30 ezer euróba került, viszont vásznat még nem sikerült beszerezni hozzá – folytatta Orendi. A mozivászon megvásárlására már számos ajánlatot kapott, mindegyik több ezer eurós kiadást jelent, ennek beszerzését a következő évi költségvetés-tervezetben fogják igényelni. Az igazgató továbbá közölte,
egyebek mellett beszereztek egy szükséges hang- és fénytechnikai kezelőpultot. Az új vetítőgéppel kapcsolatban megjegyezte, ameddig nem tudják állandó üzemeltetés alá helyezni – hogy ne kelljen fel-alá hordozni, mert az nagyban károsíthatja – a vetítő a Művelődési Ház épületében marad.
Fotó: Beliczay László
A volt moziterem használatba vételét számos más strukturális probléma is nehezíti: nincs a fény- és hangtechnikusok számára kezelőszoba, nincsenek a színpad fölé erősített állványzatok, amelyekre reflektorokat vagy díszletet lehet erősíteni, és
Az igazgató példaként felvetette, hogy csak az utóbbi 30 ezer lejbe kerül, most viszont a néptáncműhelynek annyi pénze van, hogy örülnek, ha a tűzvédelmi rendszert sikerül év végéig korszerűsíteni.
Orendi István reménykedik, hogy bukaresti forrásokból és az Európai Helyreállítási Alapból sikerül lehívni a korszerűsítést fedező összegeket, viszont
Mint mondta, nyilvánvalóan áthelyeződött a fókusz a kultúránál létfontosságúbb területekre, ebben pedig a közelünkben zajló háború, a világjárvány és az energiaválság is nagyban közrejátszott.
– zárta az igazgató, aki bízik abban, hogy nehezebb időkben is sikerül megoldani a felmerülő problémákat.
Az épület rendeltetéséről
Az a gondolat, hogy a volt Stúdió Mozi épülete az Udvarhely Néptáncműhely adminisztrálásába kerüljön, már 2017-ben felvetődött, a Hagyományok Háza hálózatának terjeszkedése nyomán. A tervek szerint egy olyan központ létrehozását tűzték ki célul, ahol az épület specifikus – mozi – használatán túl klasszikus zenei koncerteknek, színházi és táncművészeti előadásoknak is otthont adó teret tudnak létrehozni. Az épület átadása nagyon sok akadályba ütközött és tolódott, fizikai átvételére tavaly ősszel került sor.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!