Hiába ragaszkodik az alpolgármesteri tisztséghez Makkai, nem térhet vissza a városházára
Fotó: Haáz Vince
A bíróság hétfőn visszautasította Makkai Gergely leváltott marosvásárhelyi alpolgármester azon kérését, hogy nyilvánítsák semmisnek a lemondatásáról szóló tanácsi határozatot. Az ítélet nem jogerős.
2019. december 02., 15:552019. december 02., 15:55
A Makkai Gergely alpolgármester lemondatásáról szóló döntést októberi soros ülésén hozta meg a marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület.
Cirkusszá dagadt a marosvásárhelyi helyi önkormányzati ülés, amelyen a 17 szavazattal menesztették Makkai Gergely marosvásárhelyi alpolgármestert. Az érintett nem volt a teremben, de azelőtt hosszasan vádaskodott és bizonygatta, hogy jól végezte munkáját. Arról még nem született döntés, hogy lesz-e új magyar alpolgármester vagy sem.&a&l
A volt alpolgármester azonban nem értett ezzel egyet, és közigazgatási bírósági eljárás során megtámadta a döntést, ennek érvénytelenítését kérve. Makkai Gergely a Székelyhonnak akkor azt nyilatkozta, hogy becsületbeli kérdés számára, hogy lemondatták, ezért nem tudja elfogadni a döntést és ezért támadja meg a bíróságon.
A becsületét védi – mondta a Székelyhonnak Makkai Gergely leváltott marosvásárhelyi alpolgármester, aki a közigazgatási bíróságon kérte a leváltásáról szóló tanácsi határozat semmissé nyilvánítását.
A Maros Megyei Törvényszéken megtartott hétfői tárgyaláson az önkormányzati testületet Peti András RMDSZ-es önkormányzati képviselő, jogász képviselte. Alapvetően a városháza kellett volna jogászt biztosítson, aki védi a tanácsosok álláspontját, határozatát, de a választott képviselők jobbnak látták, hogy közülük valaki tegye ezt meg.
Mint a Székelyhonnak Peti András elmondta, a bíróságon azzal érvelt, hogy az alpolgármestert a tanácsosok választották meg, így nekik joguk van lemondatni őt.
– ismertette. Peti Andrástól azt is megtudtuk, hogy Makkai Gergelyt ügyvéd képviselte, és többek között azért kérte a lemondatásáról szóló határozat visszavonását, mert véleménye szerint a határozatban nem indokolták meg, hogy milyen vétségeket követett el, mi alapján mondatták le.
Peti András ennek kapcsán kifejtette, az alpolgármester alkalmazója a polgármester, így csak ő indíthat ellene fegyelmi eljárást, de ez esetben nem ez történt. Az alpolgármestert maguk közül választották meg a tanácsosok, így ők, mivel elégedetlenek voltak munkájával és azzal, hogy hogyan képviselte a közösség érdekeit a város vezetőségében, megvonták tőle a bizalmat.
A bíróság sürgősségi esetként kezelte ezt az ügyet, így már döntés is született. Ennek értelmében
Az ítélet nem jogerős, Makkai Gergelynek öt napja van fellebbezni a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához. Megpróbáltuk telefonon elérni a volt alpolgármestert, hogy megkérdezzük álláspontját, de hívásunkra nem válaszolt. Peti Andrástól azt is megtudtuk, hogy Makkai Gergely továbbra is RMDSZ-es önkormányzati képviselő maradhat.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás