Középiskolában inkább a gúnyolódás, kirekesztés számít zaklatásnak. Ezt sokan viccelődésnek tartják, nehezen jönnek rá, hogy ez nem vicc. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tizenévesek körében robbanásszerűen terjed az iskolai zaklatás a koronavírus-járvány kitörése óta, és ennek hatására emelkedtek az öngyilkossági kísérletek. Iskolai tanácsadóval jártuk körbe a zaklatás (bullying) témáját, amelyre csak tanintézetszintű összefogással lehet és érdemes reagálni.
2022. január 31., 09:062022. január 31., 09:06
2022. január 31., 14:372022. január 31., 14:37
Minden iskolában létezik egy bizottság a zaklatás (angolos szóhasználat szerint bullying) megelőzésére, amely egy kidolgozott stratégiával rendelkezik, és ebben vannak leszögezve a különböző viselkedések következményei is.
– kezdi Fogarasi Gyöngyi, Maros megyei iskolai tanácsadó. „Attól függetlenül, hogy ez a bizottság milyen eljárást talál az adott helyzetre, jöhet hozzám a bántalmazott és a bántalmazó is egyaránt. Általában az van benne a stratégiában, hogy nem büntetjük a bántalmazót sem, mert neki is megvan a »saját lelki csomagja«, de vannak olyan kihágások, amikor ez magaviseleti jegy levonással járhat” – magyarázza a szakember, akit leggyakrabban az áldozatok keresnek meg a problémával, hiszen ők tudják a legnehezebben feldolgozni.
Már az elején leszögezi, nem minden iskolai verekedést, agresszív megnyilvánulást nevezünk zaklatásnak. Középiskolában nem feltétlenül fizikai agresszióban nyilvánul meg ez, mert vannak verekedések ott is, de azt nem nevezzük zaklatásnak.
Középiskolai szinten inkább a gúnyolódás, kirekesztés, gúnynevek adása számítanak zaklatásnak, és sokan ezt viccelődésnek tartják, és nehezen jönnek rá, hogy ez nem vicc. Például az, ha folyamatosan elveszi a tolltartóját, telefonját, vagy állandóan beszól neki. Volt olyan esete is, hogy nem mondtak semmit a diákok, de ahányszor az adott diák megszólalt a többiek forgatták a szemüket, és a diák oda jutott, hogy többet nem szólalt meg.
Sokféle eset van, a leggyakoribb oka annak, hogy felkeresik az iskolai tanácsadót az áldozatok az a gúnyolódás, kirekesztés, lányok esetében pedig a pletykák terjesztése, utóbbit magas szinten űzve – boncolgatta a témát a szakember.
Nemrég tartottak gyakorlatorientált képzéseket az osztályfőnököknek, hogy a tanár is be tudja építeni az osztályfőnöki tevékenységébe azokat a technikákat, amelyek a leghasznosabbak.
Az iskolai tanácsadó év elején elkér egy szülők által aláírt engedélyt, és így mehetnek a gyerekek szülők nélkül is az iskolai tanácsadóhoz, ha úgy érzik. Ha pedig ritka esetben nem írják alá ezt a szülők év elején, akkor előbb a szülővel kell egyeztetni természetesen. Kisebbek esetében a szülővel kell beszélgetni, nagyobbaknál vegyes a helyzet, egy adott ponton a szülő is bejön. A szakember rávilágított:
Olyannal is találkozott, aki az áldozat szülőjeként azt mondta, hogy gyereke nőjön fel a feladathoz, és ne reagáljon le mindent olyan érzékenyen. Az agresszorok esetében pedig eddig két típusú szülővel találkozott: az egyik a túlvédő, az a fajta „helikopter-szülő”, aki mindent egyenget a gyereke előtt, és úgy gondolja, hogy bármit szabad, és amikor következményei vannak a cselekedeteinek, azokat is próbálja eltörölni, egyáltalán nem látja a gyereke hibáját. A másik az, aki nem akar tudomást venni róla.
– részletezi a szakember a szülői hozzáállásokat.
Fogarasi Gyöngyi úgy véli, a koronavírus-járvány nem feltétlenül a bullying jelenségét erősítette fel, hanem a szorongást. Ha pedig az áldozatnak vannak más irányból jövő szorongásai is, akkor ezt most nehezebben éli meg, érzékenyebb erre a témára. „Mi az Olweus-programmal próbálkozunk, amely bizonyítottan működik Norvégiában, bár mi ugyan messze állunk attól, hogy teljes mértékben tudjuk alkalmazni, de ez a célunk” – fókuszált a gyakorlati megoldásokra az iskolai tanácsadó. Az említett programnak nagyon egyszerű szabályai vannak:
Ugyanis a tanúknak is nagyon fontos szerepe van, ezeket próbálják tudatosítani a diákokban, hisz ezek olyan lépések, amelyeket nem tesznek meg. „Gyakran találkoztunk olyan helyzettel, amikor az áldozat elment az osztályfőnökhöz, elmondta, hogy mi történt, és ezután azzal kezdték gúnyolni, hogy árulkodó. Ezeket kell lerombolni bennük, hogy ilyen esetben nem árulkodásról van szó, érzékenyíteni kell őket ilyen irányba.
– hangsúlyozta tapasztalatait Fogarasi Gyöngyi iskolai tanácsadó.
A bántalmazás egy fajtája
A megfélemlítés (angol szóval bullying, munkahelyi körülmények között mobbing, hasonló értelemben használatos még: terrorizálás, zsarnokoskodás, erőszakoskodás, kegyetlenkedés, megalázás, gyötrés, zaklatás, szekálás, szívatás, kötekedés, kekeckedés) a bántalmazás egy fajtája. Olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoport vagy személy feletti hatalmát igyekszik kialakítani vagy megerősíteni, az „erőegyensúlyt” ezáltal megszüntetve. Ez a felborult erőegyensúly egyaránt jelenthet társas és/vagy fizikai befolyást. A megfélemlítés áldozatát gyakran a megfélemlítés célpontjának nevezik. (forrás: Wikipédia)
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.