Abszurd elképzelések. Van olyan iskola, ahol a tanévzárás után akarták pótolni a kiesés egy részét, ám ez teljesen törvénytelen. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nagyon szűkös az általános sztrájk miatt kiesett júniusi tanórák pótlására meghatározott időszak, számos tanintézményben kísérletet sem tesznek rá. Volt viszont olyan elszigetelt elképzelés is, hogy a tanévzárást követően, lényegében a vakációban hozzák be a lemaradást. A béreket illetően azok a pedagógusok jártak a legjobban, akik nem csatlakoztak az általános sztrájkhoz, ők ugyanis akkor is megkapják fizetésüket, ha tiltakozás idején nem volt oktatás az iskolában, ahol dolgoznak.
2023. június 16., 08:112023. június 16., 08:11
Nem tudni pontosan, hány tanintézményben pótolják az e hónapban elmaradt tanórákat: az oktatási minisztérium ugyan lehetőséget adott erre, de adatokat nem kért a tanfelügyelőségektől arra vonatkozóan, hogy hány tanintézményben és miként hozzák be a lemaradást – tudtuk meg a székelyföldi megyék tanfelügyelőségein érdeklődve.
Az oktatási minisztérium által kedden, azaz június 13-án kiközölt döntés értelmében a sztrájk alatt kiesett júniusi tanórák pótlására június 16-ig kerülhet sor az óvodások, általános és középiskolások esetében, kivéve a cikluszáró évfolyamokat, azaz a nyolcadik, illetve tizenkettedik osztályokat, valamint az esti tagozaton, illetve csökkentett látogatottságú képzésen részt vevőket. A szakközépiskolai osztályok, valamint a posztlíceumi képzések esetében ez a határidő június 23., kivéve az egészségügyi és pedagógiai asszisztensi képesítéseket.
Májusban nyolc, júniusban pedig öt munkanap esett ki a közoktatási rendszerben az általános sztrájk miatt.
A szűkös határidő miatt voltak olyan tanintézmények az országban, ahol – a központi sajtóbeszámolók szerint – 25 perces tanórákkal és 5 perces szünetekkel szerették volna behozni a lemaradást,
„Sok iskola felhagyott a pótlással, mert gyakorlatilag elég nehéz olyan megoldást találni, hogy az etikus és hasznos is legyen” – fogalmazott megkeresésünkre Antal Levente Mihály, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, megjegyezve azonban azt is, hogy nincs adatuk arra vonatkozóan, hogy hány tanintézményben pótolnak, illetve hányban nem. Ez a pótlás amúgy is inkább arra irányul, hogy a sztrájk idején elveszített fizetésnek legalább egy részét tudják visszaszerezni a tanügyben dolgozók – fűzte hozzá. A kiesett tananyag leadására ez egy alkalmatlan időszak, hiszen
ez a hét az évzárókról, a tankönyvek leadásáról, tehát a tanévzárásról szól – vélekedett a főtanfelügyelő-helyettes.
Vannak azonban túlbuzgó iskolák is – kapott üzenetet olyan felháborodott szülőtől, akinek a gyerekével azt közölte az osztályfőnöke, hogy
– hangsúlyozta Antal Levente Mihály. Ahol megpróbálják behozni a lemaradást, ott az iskola vezetőtanácsának a felelőssége követni, hogy az meg is történjen. „Annál is inkább, hogy ez alapján pénzjuttatásban részesülnek majd a pedagógusok, és nem kizárt, hogy később a számvevőszék vagy más erre szakosodott intézmények akár ellenőrzéseket is végeznek” – közölte a helyettes főtanfelügyelő.
„Szerintem legfeljebb néhány tanórát tudtak pótolni, hiszen gyakorlatilag nem fér bele az időbe a teljes pótlás, ezzel mindenki tisztában van” – fogalmazott megkeresésünkre Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
Olvasott ő is az országban előforduló extrém esetekről, „valószínűleg most mindenki mindent bele akar gyúrni a maradék időbe, de ez nem működik, hiszen erre lényegében három délután áll a rendelkezésre”, de
– vélekedett az abszurd esetekről. Elmondta ugyanakkor ő is, hogy elsősorban az iskolák vezetőtanácsának a felelőssége, hogy a pótlások – amennyiben történik ilyen – megfelelőképpen folyjanak.
Hetek óta a közoktatásban dolgozók bérköveteléseiről szól a sajtóhírek jó része, a béremelésekről szóló hétfői sürgősségi kormányrendeletek elfogadását követő nyilatkozatokban is röpködtek a fizetésemelésre vonatkozó konkrét összegek.
A kiesett tananyag leadására azonban mindenképpen szükség lesz – hangsúlyozta a főtanfelügyelő –, hiszen a folyamatosságot biztosítani kell. Az oktatási tárcának egyelőre nincs erre vonatkozóan semmilyen rendelkezése, de a tananyagot pótolni kell,
különösen az olyan tantárgyak esetében, mint például a matematika – magyarázta Kiss Imre. Erről a későbbiekben még biztosan lesz szó, de most a tanév végén felhalmozódott és besűrűsödött feladatokra kell koncentrálni, ami rengeteg munkát jelent – fűzte hozzá.
„Van amelyik iskola pótolja, van amelyik nem, ez egyéni döntés, minden iskola vezetőtanácsa eldönti, hogy igen vagy nem, én most nem tudom, hogy melyik hogy döntött, ez az ő dolguk, nem a miénk” – mondta a pótlásokkal kapcsolatban Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő. Kérdésünkre megjegyezte azt is, hogy az iskolák nem kell tájékoztassák a tanfelügyelőséget döntésükről.
Két-három nap szinte semmire sem elég, a májusban kiesett tananyagot pedig nincs amikor pótolni, hiszen csütörtökön véget ért a tanév – válaszolta kérdésünkre, hozzáfűzve, hogy véleménye szerint az lett volna a legrosszabb döntés, ha az oktatási tárca meghosszabbította volna a tanévet, az ugyanis mindenki felháborított volna.
A tiltakozók a sztrájk idejére, a be nem pótolt napokra nem kapnak fizetést, azok viszont, akik nem csatlakoztak az általános sztrájkhoz, megkapják a bérüket, akkor is, ha nem volt oktatás a munkakonfliktus idején abban az iskolában, ahol dolgoznak, mert a diákok nem mentek iskolába – tudtuk meg a főtanfelügyelőtől. „Ez az az eset, amikor nekik fel nem róható okból kifolyólag nem tudták elvégezni a munkát” – fogalmazott Demeter Levente.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!