Krónikussá váltak a 153-as törvénnyel kapcsolatos bérproblémák az egészségügyi rendszerben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hiányosan alkalmazza az állam a már 2017 óta érvényben lévő 153-as bértörvényt, és egy új, a jövő évi bérezésre vonatkozó sürgősségi kormányrendelet-tervezet csak tovább ront a helyzeten – nehezményezi az egészségügyben, illetve szociális ellátórendszerben dolgozók érdekvédelmi szervezete. A Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője szerint rossz a hangulat a rendszerben, és az őket hátrányosan érintő múlt év végi rendelet után már tartottak az idei esztendő decemberétől, úgy tűnik, nem alaptalanul.
2022. december 07., 21:552022. december 07., 21:55
Ismét csorbul a törvény által előírt bérre vonatkozó joga az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben dolgozók jelentős részének a Sanitas szakszervezet állásfoglalása szerint.
„A bérekre vonatkozó 153-as törvényt teljes egészében alkalmazni kellett volna, mert 2022 az utolsó esztendő, amikor ezt végre kellett volna hajtani. Ezt a törvényt azonban minden évben negatívan egészítették ki, az év végi sürgősségi rendeletekkel befagyasztották a bérpótlékokat, nem szabadott fizetésemelést adni bizonyos alkalmazotti kategóriáknak.
Az új sürgősségi kormányrendelet-tervezetben ismét az van, hogy a bérpótlékok maradjanak az idei értéken, ami azt jelenti, hogy megint nem lehet megnövelni arra a szintre, amit a 153-as törvény előír” – vázolta a bérekkel kapcsolatos probléma egy részét Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője. Elmondta továbbá: az is gondot jelent, hogy a múlt év végi megszorító intézkedés miatt
„Az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók többségének a bérpótlékát még mindig a 2018-as fizetések értéke alapján számolják ki, ami nagyon kicsi.
Nyulas Emma szerint nagyon jó lett volna, ha legalább a bérpótlékok értékét aktualizálják, az ugyanis kimozdította volna a holtpontról az elkeserítő helyzetet. Rossz a hangulat az alkalmazottak körében – mondta a szakszervezet képviselője –, mert tavaly is decemberben jelent meg a bérezésüket negatívan érintő szabályozás, emiatt már tartottak az idei év decemberétől, és úgy tűnik, nem alaptalanul.
„Vannak ilyen jó szándékú döntéshozók, akik mindig az utolsó pillanatban rukkolnak elő egy ilyen rendelettel, ez egy ilyen »karácsonyi ajándék«.
– fogalmazott, kitérve arra is, hogy az új intézkedéstervezet jó időzítése miatt tiltakozó akciókat sem lehet megszervezni, mert „az ünnep mindenki számára fontosabb, ha szegényen, ha gazdagon üli meg azt”.
A fizetésekkel kapcsolatos egyre elhúzódóbb probléma lényegében minden egészségügyben, illetve szociális ellátórendszerben dolgozót érint, ez
Nyulas Emma szerint ugyanakkor aggasztó, hogy a bérproblémák miatt megint elkezdődhet a képzett egészségügyi szakemberek kiáramlása az országból.
A Sanitas szakszervezet a napokban kérést intézett a kormányhoz, kérve, hogy maradéktalanul, teljes egészében alkalmazzák a 153-as törvény előírásait. Az érdekvédelmi szervezet országos alelnöke egy hírműsorban azt nyilatkozta, elfogadhatatlan, hogy az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók kevesebbet fognak keresni, mint a szakképzetlen építőipari munkások.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!