Beomlott patakmeder, elmosott gátak. A legnagyobb károkat Lövétén okozták a júliusi áradások
Fotó: Erdély Bálint Előd
Majdnem tizennégymillió lejre nőtt a nyári áradáskárok összértéke a június 1–20. között történt természeti pusztítások értékének a napokban befejeződött felmérésével. Az érintett településeken várják az állami kártalanítást, de több polgármester már most biztos abban, hogy elhúzódik a károk helyreállítása.
2021. augusztus 06., 22:022021. augusztus 06., 22:02
A kárfelmérési bizottságok összesített adatai szerint mintegy 3,89 millió lejre tehető azoknak a károknak a helyreállítása, amelyeket a július 1–20. közti időszakban, illetve július 22-én okoztak az áradások tizenegy Hargita megyei közigazgatási egységben.
Az említett időszakban Madéfalván, Csíkszentimrén, Csíkszentdomokoson, Oklándon, Lövétén, Homoródalmáson, Gyergyóvárhegyen, Korondon, Székelyvarságon, Bélboron, és Gyergyótölgyesen, valamint az említett községközpontokhoz tartozó falvakban pusztítottak az áradások, ugyanakkor a Hargita Megye Tanácsának a tulajdonában lévő utak és hidak is megrongálódtak.
A kárfelmérési jelentés szerint Lövétén a legnagyobb kárt a Köves-patak mentén álló támfal és a meder beomlása jelenti.
Amint arról Mihály Dénes, a település polgármestere lapunkat tájékoztatta, összedőlt egy ház is az áradások miatt, tehát a magszemélyek által elszenvedett károk is nagyok. A patakmeder egyszersmind – mindkét oldalán – az útnak a támfala is volt.
– mondta a településvezető, megjegyezve azonban, hogy ez csak egy azonnali, ideiglenes megoldás. A károk végleges helyreállítását vagy önerőből kell elvégeztessék, vagy meg kell várják az állami kársegélyt, és inkább ez utóbbit választják, hogy „addig nyújtózzanak, amíg a takaró ér”. A másik ok az, hogy nem is lenne rá elegendő pénzük, hiszen még van még egy hatalmas kártétel, ami be se került a jelentésbe, ugyanis azt csak utólag vették észre:
„Az a komolyabb kár, amire nagyon sok pénz kellene. Kétmillió euróba kerül az összesnek a helyreállítása” – fogalmazott Mihály Dénes, aki elhúzódó munkálatokra számít. A polgármester egy árvízvédelmi tanulmány elkészíttetését tervezni, hogy pályázni tudjanak az elmosott gátak helyreállításához szükséges pénzforrásokra, ugyanis önerőből nem tudják azokat újjáépíteni.
Homoródalmáson is bonyolult a kárrendezés helyzete. Ott főként a megyei tanács tulajdonában álló,
Ám a településen belüli útszakaszok adminisztrálása, karbantartása a megkötött szerződés értelmében a Homoródalmási önkormányzat hatáskörébe tartozik, és – a vonatkozó törvény értelmében – a megyei tanács nem adhatja majd át az államtól várt kársegélyt a településnek. Tikosi László, homoródalmási polgármester megkeresésünkre elmondta:
Önerőből már nekifogtak a megrongálódott utak megjavításának – folytatta Tikosi László –, vásároltak kavicsot, amennyire a település büdzséjéből futotta, de azóta volt két újabb nagy esőzés és a dombokról lezúduló víz ismét elmosta a megjavított kavicsos útszakaszokat, így kezdhetik elölről a helyreállítást.
Az áradáskárok felmérése egyébként nem ért még véget a megyében, a július végi, augusztus eleji ítéletidők által okozott pusztítások értékét még nem összesítették a szakértői kárfelmérő bizottságok – tudtuk meg Adrian Pănescutól. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője elmondta,
A július 22-ig összesített, közel négymilliós értékkel együtt már megközelíti a 14 millió lejt az ítéletidők által okozott károk összértéke Hargita megyében, ugyanis a korábbi időszakban – május közepétől június végéig – tizennyolc községben és városban összesen 9,34 millió lejes kárt okoztak az áradások.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!