Beomlott patakmeder, elmosott gátak. A legnagyobb károkat Lövétén okozták a júliusi áradások
Fotó: Erdély Bálint Előd
Majdnem tizennégymillió lejre nőtt a nyári áradáskárok összértéke a június 1–20. között történt természeti pusztítások értékének a napokban befejeződött felmérésével. Az érintett településeken várják az állami kártalanítást, de több polgármester már most biztos abban, hogy elhúzódik a károk helyreállítása.
2021. augusztus 06., 22:022021. augusztus 06., 22:02
A kárfelmérési bizottságok összesített adatai szerint mintegy 3,89 millió lejre tehető azoknak a károknak a helyreállítása, amelyeket a július 1–20. közti időszakban, illetve július 22-én okoztak az áradások tizenegy Hargita megyei közigazgatási egységben.
Az említett időszakban Madéfalván, Csíkszentimrén, Csíkszentdomokoson, Oklándon, Lövétén, Homoródalmáson, Gyergyóvárhegyen, Korondon, Székelyvarságon, Bélboron, és Gyergyótölgyesen, valamint az említett községközpontokhoz tartozó falvakban pusztítottak az áradások, ugyanakkor a Hargita Megye Tanácsának a tulajdonában lévő utak és hidak is megrongálódtak.
A kárfelmérési jelentés szerint Lövétén a legnagyobb kárt a Köves-patak mentén álló támfal és a meder beomlása jelenti.
Amint arról Mihály Dénes, a település polgármestere lapunkat tájékoztatta, összedőlt egy ház is az áradások miatt, tehát a magszemélyek által elszenvedett károk is nagyok. A patakmeder egyszersmind – mindkét oldalán – az útnak a támfala is volt.
– mondta a településvezető, megjegyezve azonban, hogy ez csak egy azonnali, ideiglenes megoldás. A károk végleges helyreállítását vagy önerőből kell elvégeztessék, vagy meg kell várják az állami kársegélyt, és inkább ez utóbbit választják, hogy „addig nyújtózzanak, amíg a takaró ér”. A másik ok az, hogy nem is lenne rá elegendő pénzük, hiszen még van még egy hatalmas kártétel, ami be se került a jelentésbe, ugyanis azt csak utólag vették észre:
„Az a komolyabb kár, amire nagyon sok pénz kellene. Kétmillió euróba kerül az összesnek a helyreállítása” – fogalmazott Mihály Dénes, aki elhúzódó munkálatokra számít. A polgármester egy árvízvédelmi tanulmány elkészíttetését tervezni, hogy pályázni tudjanak az elmosott gátak helyreállításához szükséges pénzforrásokra, ugyanis önerőből nem tudják azokat újjáépíteni.
Homoródalmáson is bonyolult a kárrendezés helyzete. Ott főként a megyei tanács tulajdonában álló,
Ám a településen belüli útszakaszok adminisztrálása, karbantartása a megkötött szerződés értelmében a Homoródalmási önkormányzat hatáskörébe tartozik, és – a vonatkozó törvény értelmében – a megyei tanács nem adhatja majd át az államtól várt kársegélyt a településnek. Tikosi László, homoródalmási polgármester megkeresésünkre elmondta:
Önerőből már nekifogtak a megrongálódott utak megjavításának – folytatta Tikosi László –, vásároltak kavicsot, amennyire a település büdzséjéből futotta, de azóta volt két újabb nagy esőzés és a dombokról lezúduló víz ismét elmosta a megjavított kavicsos útszakaszokat, így kezdhetik elölről a helyreállítást.
Az áradáskárok felmérése egyébként nem ért még véget a megyében, a július végi, augusztus eleji ítéletidők által okozott pusztítások értékét még nem összesítették a szakértői kárfelmérő bizottságok – tudtuk meg Adrian Pănescutól. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője elmondta,
A július 22-ig összesített, közel négymilliós értékkel együtt már megközelíti a 14 millió lejt az ítéletidők által okozott károk összértéke Hargita megyében, ugyanis a korábbi időszakban – május közepétől június végéig – tizennyolc községben és városban összesen 9,34 millió lejes kárt okoztak az áradások.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!