
Hivatalosan ilyen piros ponttal kell jelezni, ha egy épület földrengésveszélyes
Fotó: Bíró Blanka
A hét eleji törökországi katasztrófa után néhány nappal felkérték a romániai prefektusokat, hogy készíttessenek jegyzéket a földrengésveszélyes épületekről. Amúgy ezeket az épületeket a megyei sürgősségi felügyelőségek tartják nyilván és a megyei önkormányzatok tudomására hozzák minden év szeptemberében. Idén pályázni is lehetett a fejlesztési minisztériumnál ezek megerősítésére, de az első, csaknem kétszáz nyertes között nincs egyetlen Maros, Hargita és Kovászna megyei épület sem.
2023. február 11., 19:402023. február 11., 19:40
Törökországot hétfőn hajnalban több tízezer ember életét követelő, 7,8-as erősségű földrengés rázta meg, és ennek következtében újra időszerűvé vált Romániában is a földrengésveszélyes épületek kérdése. Igaz, hogy
A fejlesztési minisztérium idén hirdette meg a földrengésveszélyes épületek felújítását, megerősítését célzó pályázatát, és a napokban közzé is tették, hogy melyek azok az épületek, amelyeket uniós pénzalapokból lehet megerősíteni.
A minisztériumot vezető Cseke Attila arról számolt be, hogy 262 millió euró értékben 162 közintézmény – iskola, egészségügyi intézmény, hivatal – székházának földrengésvédelmi és energetikai felújítását végzik el, húsz másik – 179 millió euró értékű – projekt pedig 76 társasház megerősítésére vonatkozik. Az épületek nagy része Bukarestben található,
A földrengésveszélyes épületek nyilvántartása a megyei sürgősségi felügyelőségek feladatai közé tartozik. Minden év szeptemberében a megyei képviselő-testületek elfogadják az éves katasztrófavédelmi tervet, amelyben külön fejezet van a földrengésveszélyre vonatkozóan.
A Maros megyei önkormányzat – amúgy jól átlátható – honlapján könnyen megtaláltuk a tavaly szeptemberi határozatot, amelyben az áll, hogy Maros megyében a Kis- és Nagy-Küküllő környéki településeken előfordulhat földrengés, akár 4–6-os magnitúdójú is. A határozatban
Hét épület esetében végezték el a szakértői felmérést, ezek között van négy tömbházlakás Marosvásárhelyen, de a nyárádszentannai református templom és két dicsőszentmártoni épület is. A bővebb listán több vidéki iskola, orvosi rendelő, templom és lakóház is megtalálható.
A Hargita Megyei Tanács honlapján külön művészet megkeresni egy határozattervezetet. Ha mégis megtaláltuk, akkor nehézséget jelenthet a tanulmányozása. Például a katasztrófavédelmi intézkedéseket tartalmazó határozattervezet egy 188 oldalas, beszkennelt szöveg, ami nehezen átlátható. Ebben
amelyből az derül ki, hogy Hargita megye 80 százaléka E besorolásban van, a többi pedig D és F besorolásban. De hogy mit is jelent ez, azt nem tudjuk meg.
A Hargita megyei veszélyeztettet épületekre vonatkozó adatokat elkértük a megyei sürgősségi felügyelőségtől, ennek sajtószóvivője, Alina Ciobotariu azt nyilatkozta a Székelyhonnak, hogy
Kovászna megyében pár évvel ezelőtt szerepelt egy lakóház a fejlesztési minisztérium jegyzékén mint földrengésveszélyes épület, amely esetében szakértői véleményezést rendeltek el, de azt nem tudni, hogy került-e pénz erre, illetve megerősítették-e.
Kovászna Megye Tanácsának honlapján noha jól átláthatók és tanulmányozhatók az elfogadott határozattervezetek, sem a 2022-es, sem a 2021-es augusztus-decemberi határozatok között nem találtuk meg az éves katasztrófavédelmi intézkedések elfogadásáról szóló döntést, így az esetleges veszélyeztetett épületek jegyzékét sem.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
1 hozzászólás