Fotó: Sándor Csilla
Rendkívül elhanyagolt állapotba került a kicsi erdőként ismert helyszínen lévő Hősök temetője Csíkszeredában. A Hősök utcai park területe nagyon szemetes, az itt állított emlékművet pedig megrongálták, festékkel mázolták össze, különböző feliratokat írtak rá.
2017. szeptember 25., 19:592017. szeptember 25., 19:59
2017. szeptember 25., 20:052017. szeptember 25., 20:05
Portálunk a csíkszeredai önkormányzattól érdeklődött arról, hogy kinek lenne a feladata az emlékhely karbantartása, illetve hogyan történhetett meg, hogy ennyire elhanyagolt állapotba került. Továbbá arra is kíváncsiak voltunk, tervezik-e szemétkosarak kihelyezését a parkba, hiszen jelenleg egy sem található ott.
Fotó: Sándor Csilla
A Hősök utcai parkot minden évben halottak napjára szokták kitakarítani – tudtuk meg Lázár Pétertől, az önkormányzat városgazdálkodási osztályának vezetőjétől. Hozzátette, tudnak arról, hogy milyen állapotok uralkodnak ott, és nem várnak tovább, még a héten hozzálátnak a munkálatokhoz:
Fotó: Sándor Csilla
Az emlékhely története
A csik360.ro oldal (amely Csíkszereda és környéke kulturális, illetve természeti értékeit mutatja be) egyéb látványosság mellett a Hősök temetőjére is kitér gömbpanoráma segítségével. Az itt látható felvételeken a park területe és az emlékmű is makulátlan állapotban van, nyoma sincs szemétnek.
Mint írják, a helyi önkormányzat tulajdonában levő közel egy hektáros területet, amely a Mikó vár mögötti terület jobb oldalán található, már a XVIII. század közepén is temetkezésre használták. Valószínűleg abban az időben a várban állomásozó osztrák katonaság halottainak volt a temetkezési helye, egyes feltételezések szerint a Mikó vár kápolnáját plébániaként használó szeredaiak is temetkeztek ide. A temetőt az 1851 után felépített megyei kórház is használta a XIX. század végéig. Az első világháború román (64), orosz (54), szerb (15), német (125), osztrák (6), magyar (419), olasz (45), cseh (22) és 373 ismeretlen áldozatának ide temetését követően hősök temetőjeként tartották számon ezt az emlékhelyet. Valószínűleg a második világháborúban is temetkeztek ide.
Az elesett háborús hősök tiszteletére márványtáblás síremléket állítottak az 1980-as években, amelyen a következő román felirat olvasható: Utas, állj meg és vedd eszedbe, hogy itt az első világháborúban, a nemzeti egység megvalósításáért elesett vitéz román hősök nyugszanak és idegen hadseregek katonái.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!