Ételről és ruhaneműről folyamatosan kell gondoskodni kicsinek és nagynak
Fotó: Haáz Vince
Van Marosvásárhelytől földrajzilag nem is olyan távol egy kis falu, ahol egy utcában 102 roma család él. Zömük kiskorú, vagy fiatal felnőtt, akik a létminimum alatt küzdenek azért, hogy meglegyen a mindennapi betevőjük, illetve most, télvíz idején a fűtésük.
2019. január 12., 18:242019. január 12., 18:24
Marosszentgyörgy után Tófalva következik, majd amikor leérünk az aszfaltról és elfogy a térerő, következik Csejd, a zömében romák lakta falu. A településnek van iskolája és óvodája, művelődési otthona, református temploma és római katolikus imaháza harangtoronnyal. A kicsik a helyi elemiben, a nagyobb gyerekek Marosszentgyörgyön járnak iskolába, iskolabusz viszi-hozza őket.
Fotó: Haáz Vince
Az egyik utcában csak romák laknak, többnyire kis, egyszobás házakban, sok-sok gyerekkel. A szülőket arra próbálja rávenni az egyház és az önkormányzat, illetve a Divers Egyesület is, hogy járassák iskolába gyerekeiket, de ők maguk is tanuljanak, hogy megélhetést találhassanak.
Nehéz kiválasztani, hogy a 100 családból melyiket keressük fel, hiszen valamennyinek ugyanaz a legnagyobb problémája: a megélhetés. Egy 12 gyerekes családra esik a választásunk, ahol a családi létszámot még hat unoka is gyarapítja, akiknek minden nap enni kell adni.
Balázs Sorina Tarina 41 éves édesanya, akinek a legnagyobb gyermeke 24, a legkisebb 4 éves. Két nagylánya férjezett, ők is ott laknak, és velük együtt a hat unoka is.
„Most már akkorák a gyermekeim, hogy tudnak vigyázni magukra, a nagyobbak a kicsikre, mindenki iskolába és óvodába jár, elmehetnék én is dolgozni” – mondja az édesanya, csakhogy nincs meg a nyolc osztálya sem, ezért esélytelen a munkahelykeresés. A nagyobb gyerekeivel Marosvásárhelyre jár iskolába. Meséli, hogy a Kárpátok sétányon, a Friedrich Schiller Általános Iskolában van esti tagozat, ott végzi most a hetedik osztályt. Tervezi, hogy a nyolcadik után szakiskolában folytatja a tanulást, szakmát tanul, képezi magát, mert rájött, hogy anélkül nincs esélye.
Fotó: Haáz Vince
Évekkel ezelőtt költöztek Csejdre, korábban Marosvásárhelyen laktak egy államosított házban, akkor még öt gyerekkel. Ki kellett költözniük onnan, családi összefogással vásároltak egy kis telket, és elkezdtek építkezni. De a házat még mindig nem sikerült befejezniük – teszi hozzá.
– mondja, mutatva a körülményeket. Az egyik szobában alszanak a legkisebbek az édesanyjukkal, a másikban az apa a nagyobbakkal. Ágyban, matracon, kinek mi jut, estére leteszik, napközben összeszedik. A kicsik szobájában főznek, ott tanulnak a gyerekek, ott nézik a televíziót is.
Az apának van gépjárművezetői engedélye, munkát keres éppen, hiszen, ha lenne egy stabil kereset a családban, már valamivel könnyebb lenne az élet – magyarázza az anya, aki szintén vállalna kisebb munkákat, takarítást például, de egyelőre nincs semmi. A Divers Egyesület elnöke, Koreck Mária segíti az ügyintézést, iratok összeállítását, munkahelykeresést. A legnagyobb lány férjének is munkahelyre volna szüksége, el kell menni a munkaerő-elosztó hivatalba, benyújtani a kérvényt – magyarázza a civil szervezet vezetője.
A legnagyobb fiú, Ádám már 22 éves, ő szeretne megtanulni autót vezetni, mert úgy tűnik, jogosítvánnyal a kezében volna lehetőség a boldoguláshoz. A lányok egyelőre otthon maradnak, gyereket nevelnek. A 17 éves Béla és 16 éves Ferenc anyjukkal együtt jár az iskola esti tagozatára. Valentina és Balázs, a 13 éves ikrek, a 10 éves Izabella, a 8 éves Áron, és a 7 éves Leonardo iskolába jár, minden nap rendesen, a kicsi Ágnes, aki még csak 4 éves, a helyi óvodát látogatja. Noémi, aki még nincs férjnél, 20 éves, a két férjezett, Magdolna 22, Ilona 24 éves. Az unokák közül a legkisebb 1 éves, a legnagyobb 4, ő óvodába jár.
A kultúrotthonban tanulják meg, hogyan kell szépen beszélni, köszönni, illetve megköszönni, ha valamit kapnak
Fotó: Haáz Vince
Esély program
A szülők is és a gyerekek is részt vesznek a marosszentgyörgyi önkormányzat és a Divers Egyesület által elindított Esély programban, ahol a hiányzó elemi tudást próbálják pótolni, különböző hasznos és nélkülözhetetlen gyakorlati tudnivalókat sajátítanak el, az írás-olvasás mellett szakmai képzésen vesznek részt, de az anyagi javakkal való gazdálkodást, pénzbeosztást is megismerik, azt, hogy hogyan kell egy háztartást észszerűen vezetni, kiskertben konyhanövényeket termeszteni, udvaron tyúkot, nyulat, malacot nevelni, rendszeresen takarítani, tisztán tartani a lakást, az udvart, a környezetet.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
2 hozzászólás