Visszaszerezné és rendezné a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota állapotát az önkormányzat
Fotó: Beliczay László
Több sikertelen próbálkozás után az önkormányzatok új módszert vetettek be, hogy megszerezzék a kultúrpaloták tulajdonjogát. Legutóbb azon bukott el a kezdeményezés, hogy az állam vagyonát kezelő pénzügyminisztérium arra hivatkozott, a kultúrpaloták nem szerepelnek a nyilvántartásában.
2022. augusztus 15., 13:432022. augusztus 15., 13:43
Az igazságügyi minisztérium viszont azzal gáncsolta el az önkormányzatok próbálkozását, hogy az átadáshoz meg kell szerezni a tulajdonos, vagy a vagyonkezelő hozzájárulását. A használati jog viszont rendezetlen, hiszen az egykori kommunista szakszervezetnek nincs meg a jogutódja.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere elmondta, hogy
A terv az, hogy ez alapján a következőkben kormányhatározattal, csomagban rendezik néhány szakszervezeti művelődési ház helyzetét, azokat átadják a városoknak. Abban bíznak, hogy ez a jogi megoldás megfelel, és most megvan a politikai akarat is, hogy a kormány rendezze a több hazai várost érintő problémát.
– jelentette ki Antal Árpád. Az országban 42 Szakszervezetek Művelődési Háza van, ezek közül néhány, így a sepsiszentgyörgyi is, elhanyagolt, romos állapotban, ami arra vezethető vissza, hogy az épületnek nincs gazdája.
A kezdeményezők arra hivatkoznak, hogy a szakszervezetek rossz gazdái az ingatlanoknak, melyeket a román államtól kaptak használatba, így a polgári törvénykönyv vonatkozó cikkelye alapján a használati jogot meg lehet vonni tőlük.
A sepsiszentgyörgyi kultúrpalota tíz éve áll üresen, elhanyagoltan, mert az addig azt működtető szakszervezet nem tudta kifizetni az adóhátralékot és a közmű-tartozásokat, ugyanakkor fejlesztésekre sem volt pénze, hogy a város legnagyobb előadótermét hatékonyan fűteni lehessen.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
1 hozzászólás