Most így néz ki a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház homlokzata
Fotó: Tinca Teddy
Sepsiszentgyörgy önkormányzatának jogerős bírói döntés nyomán kellett a Tamási Áron Színház homlokzatán levő díszfeliraton a színház szót a teatrul alá helyezni. A hírhedt Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesületnek a megyeszékhely polgármestere ellen 2019-ben, illetve tavaly indított pereinek februárban érett be a gyümölcse jogerős ítélet formájában. Amint azonban az alábbiakból kiderül, a hivatásos jelentgető szemét nem csak a TASZ díszfelirata szúrja.
2023. március 09., 15:162023. március 09., 15:16
2019-ben indított perében a Méltóságért Európában Polgári Egyesület azt sérelmezte, hogy a Tamási Áron Színház homlokzatán szereplő kétnyelvű díszfeliraton azonos szinten szerepel az intézmény román és magyar megnevezése. Mivel a román a hivatalos nyelv az országban, úgy vélte, a törvény értelmében a román feliratnak a magyar fölött van a helye.
Mivel a díszfeliratot az önkormányzat nem módosította, Tanasă az ítélet végrehajtásáért indított pert. Tavaly szeptemberben a Bukaresti Törvényszék helyt adott keresetének, és arra kötelezte Antal Árpád polgármestert, hogy a jogerős ítélet végrehajtásának elutasításáért minden egyes nap késedelemért fizessen be az államkasszába az országos bruttó átlagbér 20 százalékának megfelelő összeget. Az ítéletet mind a polgármester, mind a feljelentő egyesület megfellebbezte, és a február 23-án született jogerős ítélet nyomán Sepsiszentgyörgy elöljárójának az államkasszába fizetendő büntetés mellett a pert kezdeményező Méltóságért Európában Polgári Egyesületnek is fizetnie kell napi száz lejt az ítélet kiközlésétől számítva.
Dan Tanasă az utóbbi időben egyre gyakrabban hallatja nevét Székelyföldön. Többek között „lecsapott” arra a megemlékezésre is, amit február 9-én a kézdivásárhelyi református temetőben tartott a Vitézi Rend vitéz nagybányai Horthy Miklós halálának 66. évfordulóján, az őt megmintázó, 2013-ban Vetró András szobrász által készített domborművel díszített kopjafánál.
Továbbá azt is firtatta, hogy miként lehetséges Románia területén egy háborús bűnösre emlékezni, a polgármester mikor tünteti el a kopjafáról a domborművet, és milyen büntetést ró az emlékművet törvénytelenül felállító személyekre.
Az elöljáró e-mailben válaszolt a kérdésekre, hangsúlyozva, hogy a temető és az abban található emlékművek nem képezik Kézdivásárhely magán- és közvagyonának részét, további információért a Kovászna Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatalhoz irányítva Tanasăt, míg az emlékoszlop-állítás engedélyeztetését illető kérdésével az illetékes szaktárcához küldte, mivel abban nem a polgármesteri hivatal illetékes. Ugyanakkor arra kérte Tanasăt, nevezze meg azt a hivatalos iratot, amely Horthy Miklóst háborús bűnösnek nyilvánítja vagy bűnösnek mondja ki népirtásért. Ezt a magas labdát vélhetően nehéz lesz leütni, mivel a kormányzót egyetlen igazságszolgáltatási intézmény sem mondta ki háborús bűnösnek, sőt a híres nürnbergi perben is csak tanúként hallgatták ki, később menedékjogot biztosítottak számára.
Dan Tanasă szerdán dicsekedte el blogján, hogy jogerős ítéletében a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék március 2-án neki adott igazat a Gyergyócsomafalva Polgármesteri Hivatala ellen indított perben.
A tanács által 2020 júniusában kirótt 2000 lejes büntetést Márton László-Szilárd polgármester megfellebbezte, és 2020 novemberében a Bukaresti Táblabíróságnál alapfokon meg is nyerte a pert, ám most a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék megsemmisítette a táblabíróság határozatát.
A 99,8 százalékban magyarok lakta Hargita megyei településen csak a rendőrparancsnokot és családját tudják románnak az emberek, de ők is beszélnek magyarul.
A notórius jelentgető pár órával ezelőtt kürtölte világgá: Székelyudvarhely polgármestere, Gálfi Árpád meghajolt az akarata előtt, és átiratban értesítette őt arról, hogy a Benedek Elek Pedagógiai Líceum vezetőségét az intézmény névtábláinak megfelelő sorrendben való kifüggesztésére utasította, annak végrehajtását pedig fotóval támasztotta alá.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás