Fotó: Barabás Hajnal
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
2025. május 08., 19:002025. május 08., 19:00
Kriminalisztikai nyomozások során alkalmazott technológiákról tartottak bemutatót a sajtó képviselőinek csütörtökön a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyén.
A Locard-elv szerint „minden érintkezés nyomot hagy”, ami kulcsfontosságú bizonyíték lehet egy bűncselekmény megoldásában – ezzel a gondolattal kezdte el bemutatóját Iftimoaia Vlad Ștefan, a bűnügyi osztály nyomozóirodájának vezetője. Hozzátette, hogy
Két nemzetközi szabvány alapján dolgoznak, így ugyanazokat az eljárásokat alkalmazzák Csíkszeredában is, mint bárhol Európában.
– sorolta.
Fotó: Barabás Hajnal
A helyszíni szemlén különböző nyomokat keresnek, ezek lehetnek biológiai nyomok (vér, nyál, váladék, izzadság, bőrkontaktus, hajszálak, bőr alatti anyag), mozgásból származó nyomok (például szék elmozdítása), ballisztikai nyomok (lőszer, töltényhüvely), fizikai-kémiai nyomok, elektronikus eszközök (például lefoglalt számítógép vagy telefon), és írásos dokumentumok.
„Olyan speciális eszközeink vannak, amelyekkel még a nehezen látható biológiai nyomokat is azonosítani tudunk. Például
– magyarázta a helyszínelő. Erről felvételeket is mutatott, egy elkövető kezéről, egy kimosott székpárnáról, és egy övtáskáról, a kék fény jól látszott a képeken.
Fotó: Barabás Hajnal
Nagyfelbontású felvételekkel pedig más biológiai nyomokat is könnyedén felismernek különböző szöveteken, felületeken.
A mozgásból származó nyomok, azaz a traszológiai vizsgálatok során például
A ballisztikai nyomok esetében gyakran a csőben hagyott barázdákat vizsgálják a lövedéken, valamint a hüvelyen keletkező nyomokat.
Három éve használják a NeoFace Watch alkalmazást a nyomozók arcfelismerésre
Fotó: Barabás Hajnal
A fentieket mikroszkóppal vizsgálják, amely akár 10-szeres nagyítást is tud, és speciális szoftverek segítségével 3D térképezést végeznek el, így azonosítani tudják a fegyvert.
Ugyancsak speciális eszközökkel és szoftverek segítségével komoly írásvizsgálatot is tudnak végezni, hogy azonosítsák a hamisításokat.
A nyomozó az ujjlenyomatokra külön fejezetet szánt. Mint magyarázta az ujjlenyomat egyedi még az ikertestvérek esetében is, ezért fontos szerepe lehet az elkövetők azonosításában. A jelenlegi módszerekkel 25 elem szerint azonosítható az ujjnyomat, figyelembe véve a vonalak formáját, alakját, és sok más elkülöníthető elemet.
Iftimoaia Vlad Ștefan a témában elmondta, egy 2014-es lopás elkövetőjét nemrég sikerült azonosítaniuk, miután verekedés, rongálás miatt az ujjnyomata bekerült az adatbázisukba, a rendszer pedig jelezte, hogy találat van a két ujjnyomat között.
A megyei rendőrség – ahogy a filmekben láthattuk –
Akkor is jól használható az alkalmazás, ha a felvételen az illető napszemüveget visel, szakálla van, vagy orráig feltolt maszk van rajta. A lényeg, hogy az arc egy része kivehető legyen.
Segítségével eltűnt személyeket is megtaláltak.
A bemutató végén arra az újságírói kérdésre, hogy voltak-e olyan eseteik, amikor nem találtak nyomot, a helyszínelő elmondta, volt rá példa, hogy
„Ha nem találunk ujjlenyomatot, nem jelenti azt, hogy nem használunk ki minden lehetőséget, akkor más nyomkutatást, fizikai-kémiai vizsgálatokat végzünk” – jegyezte meg a nyomozó.
Fotó: Barabás Ákos
Hozzátette, a rendőrség azt tanácsolja, hogy semmilyen módon ne módosítsa senki a bűncselekmény helyszínét, nehogy a bizonyítékok megsemmisüljenek – kivéve, ha emberi életeket kell menteni.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának munkatársai
Összesen 7 elkövetőt (négyet lopás miatt, egyet gyergyószentmiklósi rablás, egyet közlekedési baleset helyszínének elhagyása, egyet pedig erdészeti bűncselekmény miatt) és két eltűnt személyt (egy 13 éves és egy 46 éves) azonosítottak.
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia a parajdi bányakatasztrófa ügyében.
A hatóságok továbbra is úgy csökkentik a Korond-patak sótartalmát, hogy tíz motoros szivattyú folyamatos működtetésével kiszivattyúzzák a vizet a parajdi sóbánya omladozó régi részlege fölött.
Több mint 56 000 gazda félmillió hektárnál is nagyobb összterületre kért egységes mezőgazdasági támogatást Hargita, Maros és Kovászna megyében. A támogatásigénylés véget ért, de a gazdák teendői még nem.
Újból jelentősen megnövekedett sótartalmú víz közelít Dicsőszentmárton felé, ezért ismét le kell állítani vízüzemet – közli Facebook-oldalán a Kis-Küküllő menti város polgármestere.
Uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a nők elleni párkapcsolati erőszak előfordulási aránya – hívta fel a figyelmet hétfőn az Eurostat adataira hivatkozva a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodája.
Június első felében izgalmas Székelyhon játék zajlott a Rádió GaGán: a rádióhallgatók a szlogenünk – Otthon vagyunk benne. – bemondásával kellett felvegyék a telefont, ezt követően pedig be kellett fejezzék egy, a játék órájában megjelent cikkünk címét.
Példaértékű összefogásról tesznek tanúbizonyságot a kézdivásárhelyi vendéglősök, a helyi önkormányzat kezdeményezésére létrejött Kézdi Gasztrotéren saját specialitásaikat kínálják a városnapok alatt. De lesz sokadalmi sör és óriáskerék is.
Több mint 5300 érettségiző diák vett részt hétfőn a kisebbségek anyanyelv- és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az üres álláshelyek aránya az Európai Unióban 2025 első negyedévében az előző negyedévi 2,3 százalékról 2,2 százalékra csökkent, és a tagállamok közül Romániában volt a legalacsonyabb (0,6 százalék).
szóljon hozzá!