Zacskó helyett kosarakkal indultak gyűjtögetni a táborozók, hogy minél épebbek maradjanak a gombák
Fotó: Pál Árpád
Minden érzékszervre szükség van a különböző gombafajták felismeréséhez – egyebek mellett ezt tanulhatták meg a múlt héten Bögözben megrendezett gombásztábor ifjú részvevői, akik az erdőben barangolva, illetve előadások és játékok réven sajátíthatták el a szakemberek által elmagyarázott tudnivalókat. Stábunk is részt vett egy kisebb erdei túrán Agyagfalva határában, ahol a gombák begyűjtéséről, hasznosságáról és értékesítéséről is érdeklődtünk.
2017. július 10., 11:492017. július 10., 11:49
2017. július 10., 11:552017. július 10., 11:55
„Azt szeretnénk, ha a fiatalok minél többet megtanulnának a gombák világáról, és nem csak azt hallanák, hogy félni kell a mérgezéstől, hanem tudnák, miként lehet azt elkerülni” – fejtette ki lapunknak Zsigmond Győző, a László Kálmán Gombászegyesület (LKG) elnöke. Mint mondta, éppen ezért a bögözi Le a kalappal elnevezésű táborban elsősorban a mérgező fajtákat mutatták be a fiataloknak, de a fogyasztható vagy esetleg ehetetlen gombák ismertetése sem maradt el. Délelőttönként zajlott a gyűjtögetés, délután pedig a felismeréssel kapcsolatos játékokat, előadásokat tartottak.
– magyarázta Zsigmond Győző, amikor a táborozókkal, az oktatókkal és egy vadőrrel együtt beléptünk az Agyagfalva és Székelymuzsna közötti útszakasz mellett található erdős részre. Már messziről láthatók voltak a fehéren megcsillanó keserűgombák, de a különböző galambgombákból, rókagombából, vargányából és a Háromszéken közkedvelt – csak sütve vagy főzve fogyasztható – piruló galócából sem volt hiány. A szakember szerint nagyjából 3000 fajta gombát lehet fellelni Székelyföld területén, amelyek többsége ehetetlen. Ha egyik nap esik, másnap már érdemes keresgélni a sűrűben vagy a mezőkön.
A fiatalok hatnapos táborban bővítették tudásukat
Fotó: Pál Árpád
Amelyik gombát nem ismerjük, azt semmiképp sem szabad leszedni – hangsúlyozta az egyetlen biztos módszert a mérgezések elkerülésére Zsigmond Győző, aki szerint minden érzékszervünkre szükségünk van a gombák felismeréséhez. Mint mondta, a fajtákat ismerni kell, nincsenek általánosan elfogadott képletek arra vonatkozóan, hogy egyik-másik gomba mérgező-e vagy sem. Például
de sokszor mikroszkóp és vegyszerek nélkül a szakértő sem tudja meghatározni, hogy milyen fajtáról van szó. Zsigmond Győző rámutatott, alaptalanok azok a szóbeszédek, melyek szerint a veszélyes fajta közelében kifejlődött ehető gomba mérgezővé válik. Az sem igaz ugyanakkor, hogy az a gomba ehető, amelyet a csiga és a bogarak is megkóstolnak.
Már a helyszínen megtisztították a leszedett gombákat
Fotó: Pál Árpád
A szakember elmondta, nem csak fogyasztási céllal érdemes gyűjteni a gombákat, hiszen soknak jótékony hatása is van. Ilyen például a pecsétviaszgomba, amelyet az immunrendszer megerősítésére és daganatmegelőzésre használnak, vagy a taplógomba, amely a vérzést csillapítja. Persze gyakorlati haszonról is beszélhetünk, az egyes fajtáknak például a bor, a sör vagy a kenyérkészítés terén van jelentős szerepük.
Noha a 2006-ban elfogadott gombatörvény alapján az önkormányzatok megkapták a vásártereken értékesíthető gombák listáját, sajnos még mindig nincsenek szakemberek, akik ezt ellenőrizhetnék a piacokon – magyarázta Zsigmond, aki szerint így nem alkalmazható a jogszabály. Országszerte egyébként csak a sepsiszentgyörgyi piacokon végeznek ellenőrzéseket, az ottani székhelyű LKG ugyanis biztosítja ehhez a szakembereket. „Kár, hogy ez máshol nincs megoldva, hiszen a gombászás hivatalosan is jövedelempótlék lehetne több hátrányos helyzetű családnak. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a vadon termő gombáknak nemcsak az ízük jobb az ember által termesztettekénél, hanem jótékony hatásuk is fokozottabb” – véli az egyesület elnöke.
Ehető, ehetetlen és mérgező kategóriába sorolták a zsákmányt
Fotó: Pál Árpád
Zsigmond szerint mindenképpen pontosítani kell a gombatörvényt Romániában, hiszen jelenleg több veszélyeztetett fajta is szerepel az árusítható gombák listáján, nem beszélve azokról, amelyek nem is fellelhetők az országban. A szakember fontosnak tartja, hogy mielőbb alkalmazható legyen a jogszabály, hiszen annak hiányában egyre több a zugárus.
– fogalmazott.
Fotó: Pál Árpád
„Bögözben már csak kevesen maradtak, akik ismerik a környéken fellelhető változatos gombafajtákat, ezért is döntöttek a fiataloknak szóló ismeretterjesztő tábor megszervezése mellett” – fejtette ki lapunknak Farkas Mózes polgármester. Mint mondta, a tanulók számára ingyenes, a Hargita megyei önkormányzat által finanszírozott képzésen többnyire olyan diákok vehettek részt, akik sokat javítottak tanulmányi eredményeiken. A tisztségviselő szerint fontos, hogy az emberek ne veszítsék el kapcsolatukat a természettel. Ennek köszönhetően jobb eséllyel maradnak szülőföldjükön, és a hagyományok átörökítéséhez is hozzájárulnak.
A tábor vezetőitől megtudtuk, hogy a résztvevők több mint hatvan gombafajtát gyűjtöttek be. Lapunk Costel Petrașt és Incze Árpád Szilárdot kérdezte meg arról, miként telt számukra az ismeretterjesztő időtöltés. Mindketten úgy vélték, hasznos dolgokat sajátíthattak el, ezért nagyon örültek, hogy részt vehettek a programokon. „Most már jóval több gombát merünk megenni, mint eddig” – mondták egybehangzóan.
Fotó: Pál Árpád
Szarvasgombák Székelyföldön
Manapság is idomított malacokkal, illetve kutyákkal keresnek fehér szarvasgombát a székelyföldi fenyvesekben – magyarázta Zsigmond. Ez a fajta is jó áron eladható, ám olcsóbbnak számít a valamivel közismertebb fekete szarvasgombánál, ami nem igazán található meg környékünkön. A szakember szerint többen próbálkoztak már a fajta termesztésével, de semmi garancia nincs a sikerre, hiszen roppant kényes gombáról van szó.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!