Noha a csíki térségben nem ritka az „áprilisi tél”, lassan itt is időszerűvé válik a téli gumiabroncsok nyárira cserélése. Arról, hogy miért nem érdemes téli, sőt négy évszakos gumival közlekedni a melegebb időszakban, illetve az autó mely pontjaira szükséges cserekor odafigyelni, Szőcs Hunor, a csíkszeredai Sigma Gum gumiabroncs-szolgáltatóközpont egyik vezetője tájékoztatott.
2022. április 11., 14:222022. április 11., 14:22
2022. április 11., 15:122022. április 11., 15:12
Gyakran előfordul, hogy „költséghatékonyság” miatt a járműtulajdonosok a nyári időszakra is az autójukon hagyják a téli abroncsokat – ez azonban fokozottan balesetveszélyes lehet. „A téli gumiról tudni kell, hogy az 7 Celsius-fok alatt működik jól, tehát olyan az anyagösszetétele, szerkezete, hogy hidegben is rugalmas maradjon. Viszont ha melegben használjuk – jellemzően húsz Celsius-fok fölött –, akkor a levegő hőmérséklete mellett a súrlódás miatt nagyon felmelegedik, rendkívül puhává, és így csúszásveszélyessé válik. Azaz fékezéskor, hirtelen irányváltáskor már nem lesz képes úgy megtartani az autó súlyát, mint a nyári abroncs, nagyon megnőhet a féktáv, a kisodródás esélye” – magyarázza a szakember. Hozzáteszi, az instabilitást fokozza, hogy
Igaz, hogy lehet téli gumival nyáron autózni – a fokozott kopás ellenére –, sőt sokaknak talán számottevő különbség sem tűnik fel az „egyszerű közlekedés” során, de a nyáritól való eltérés „húzósabb”, extrém helyzetben azonnal megmutatkozik – tudjuk meg. Azaz
Nyáron egyébként nincs annál rosszabb kombináció, mint a téli gumi-vizes aszfalt – magyarázza Szőcs Hunor.
Szőcs Hunor
Ami elméletileg mindenre jó, az igazából nem megfelelő semmire – hangzik a szakértői vélemény azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e négy évszakos abroncsot használni Csíkban.
„Környékünkön nem ajánlott ez a spórolósként számon tartott köztes megoldás. Hogy miért? Mert ezek a téli-nyári, állandó használat miatt amúgy is hamarabb elkopnak, ráadásul a négy évszakos nyáron nem elég kemény, télen pedig nem elég puha ahhoz, hogy funkcióit maradéktalanul ellássa.
Mi azt javasoljuk az ügyfeleinknek, hogy nyáron nyári, télen téli gumival közlekedjenek” – részletezi Szőcs Hunor, a Sigma Gum vállalkozás egyik vezetője. Kiemeli, a négy évszakos abroncs „nem ötven százalékban téli és ötven százalékban nyári”, hanem jellemzően inkább – mintegy hetven százalékban – nyári (noha elvétve találni fordított arányú változatot is), azaz a csíki térségben ezért sem optimális.
Ha már gumicsere miatt a Sigma Gum szolgáltatóközpontba kerül az autó, érdemes igénybe venni a vállalkozás Safety24 nevű csomagját, amellyel szakemberek a gépkocsi huszonnégy – közlekedésbiztonság szempontjából létfontosságú – elemét veszik górcső alá.
„A téli időszak után nagyon fontos többek között a fékek átvizsgálása, hiszen a hó, jég, állandó nedvesség hatására a rendszer könnyebben és gyorsabban korrodálódik, és kellemetlen meglepetést okozhat a nem megfelelő működés a nyári, nagyobb sebességű közlekedéskor” – magyarázza Szőcs Hunor. Emellett a motorolaj megvizsgálása, esetenként cseréje is erősen ajánlott – télen „vékonyabb”, kisebb viszkozitású, nyáron „sűrűbb” olaj használata javasolt –, de a gumiharangokra (térségünkben közismertebb nevén „buksákra”) is kiemelt figyelmet kell fordítani, mivel ezek télen a hideg miatt ridegebbé válnak, így könnyebben „elfáradnak”, tönkremehetnek. A Safety24 csomagban ezeken túl a futómű többi elemét, a világítást, a folyadékokat, az akkumulátort is górcső alá veszik. „Jó egy ilyen átvizsgálást évente kétszer, de legalább egyszer megcsinálni, hiszen ha időben kiderülnek a kisebb problémák, azzal elkerülhetjük a dominóeffektust – egy rossz alkatrész több másik meghibásodását okozhatja –, és így a magas szervizszámlát” – összegzi a szakember.
(X – fizetett hirdetés)
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.