Péter Levente a Skót-felföldön, Alladale-ben
Fotó: Péter Levente
A siker a szerencse és a felkészültség találkozásának köszönhető – mondják, és ezt igazolja a zabolai Péter Levente legújabb nyertes fotója is, mely közönségdíjas lett a Milvus Csoport és a Romániai Természetfotósok Egyesülete által meghirdetett idei fotóversenyen. Ez már a második jelentős elismerés a fotósnak, aki a Vadon Egyesület által 2023-ban tizedik alkalommal meghirdetett Transnatura természetfotó-verseny fődíját is elnyerte.
2024. május 26., 20:122024. május 26., 20:12
A fotópályázatra négy kategóriában lehetett nevezni: természet, vadvilág, Románia természete és junior fotósok mezőnye. Péter Levente a Románia természete kategóriában nevezett öt fényképpel, és
Az eset előzménye, hogy a korábban nyertesnek vélt egyénre sok szavazat érkezett hamis profilokról, ezért a szervezők felülvizsgálták eredeti döntésüket, és újraszámolás után nyerte el a címet Péter Levente, aki civilben a zabolai Mikes-birtok rangere, azaz erdőkerülője és vadőre.
Péter Levente, akit épp egy skóciai tanulmányúton értünk utol, elmondta: a fejében régóta készen volt a kép, de az idei meleg január után mindössze februárban – és akkor is csak három napig – nyílt lehetőség kihasználni a havas tájat. Sokáig kerülgette az erdőt, és már elpakolta a felszerelést, lemondott a jó fotóról, mikor a távolban mozgást észlelt.
A nyertes fotó: mikor egy vaddisznóval nézünk farkasszemet
Fotó: Péter Levente
A medvék az erdőkben manapság gyakoribbak, mint a sertéspestis következtében nagyon megfogyatkozott vaddisznók, ezért először azt gondolta, hogy medvét lát, de egyszer csak ott állt előtte az állat, és az egyetlen kéznél levő fényképezőgéppel
Csak az otthoni feldolgozásakor derült ki, hogy ez az átlagnál jobban sikerült megörökítése egy pillanatnak, így pályázott a képpel a Milvus fotóversenyén, és nyert is. A verseny díjátadója június 8-án, a brassói Lynx (természetfotó és dokumentumfilm) fesztiválon lesz.
Péter Levente – aki a napokban a Mikes család és a Conservation Transylvania program támogatásával a skót felföldön, Alladale-ben az ottani rangerek munkáját tanulmányozza – fontosnak látta felhívni a figyelmet arra, hogy
milyen összehasonlíthatatlan az itthoni biodiverzitás a skót pusztaságok állatvilágával.
A skót táj
Fotó: Péter Levente
Ott ugyanis egy generációval korábban rengeteg természetpusztítás, erdőkitermelés történt, a mai nemzedéknek pedig hatalmas erőfeszítésébe kerül – még ha csak töredékében is – rekonstruálni a természet, a növény- és vadvilág gazdagságát.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!