
Péter Levente a Skót-felföldön, Alladale-ben
Fotó: Péter Levente
A siker a szerencse és a felkészültség találkozásának köszönhető – mondják, és ezt igazolja a zabolai Péter Levente legújabb nyertes fotója is, mely közönségdíjas lett a Milvus Csoport és a Romániai Természetfotósok Egyesülete által meghirdetett idei fotóversenyen. Ez már a második jelentős elismerés a fotósnak, aki a Vadon Egyesület által 2023-ban tizedik alkalommal meghirdetett Transnatura természetfotó-verseny fődíját is elnyerte.
2024. május 26., 20:122024. május 26., 20:12
A fotópályázatra négy kategóriában lehetett nevezni: természet, vadvilág, Románia természete és junior fotósok mezőnye. Péter Levente a Románia természete kategóriában nevezett öt fényképpel, és
Az eset előzménye, hogy a korábban nyertesnek vélt egyénre sok szavazat érkezett hamis profilokról, ezért a szervezők felülvizsgálták eredeti döntésüket, és újraszámolás után nyerte el a címet Péter Levente, aki civilben a zabolai Mikes-birtok rangere, azaz erdőkerülője és vadőre.
Péter Levente, akit épp egy skóciai tanulmányúton értünk utol, elmondta: a fejében régóta készen volt a kép, de az idei meleg január után mindössze februárban – és akkor is csak három napig – nyílt lehetőség kihasználni a havas tájat. Sokáig kerülgette az erdőt, és már elpakolta a felszerelést, lemondott a jó fotóról, mikor a távolban mozgást észlelt.
A nyertes fotó: mikor egy vaddisznóval nézünk farkasszemet
Fotó: Péter Levente
A medvék az erdőkben manapság gyakoribbak, mint a sertéspestis következtében nagyon megfogyatkozott vaddisznók, ezért először azt gondolta, hogy medvét lát, de egyszer csak ott állt előtte az állat, és az egyetlen kéznél levő fényképezőgéppel
Csak az otthoni feldolgozásakor derült ki, hogy ez az átlagnál jobban sikerült megörökítése egy pillanatnak, így pályázott a képpel a Milvus fotóversenyén, és nyert is. A verseny díjátadója június 8-án, a brassói Lynx (természetfotó és dokumentumfilm) fesztiválon lesz.
Péter Levente – aki a napokban a Mikes család és a Conservation Transylvania program támogatásával a skót felföldön, Alladale-ben az ottani rangerek munkáját tanulmányozza – fontosnak látta felhívni a figyelmet arra, hogy
milyen összehasonlíthatatlan az itthoni biodiverzitás a skót pusztaságok állatvilágával.
A skót táj
Fotó: Péter Levente
Ott ugyanis egy generációval korábban rengeteg természetpusztítás, erdőkitermelés történt, a mai nemzedéknek pedig hatalmas erőfeszítésébe kerül – még ha csak töredékében is – rekonstruálni a természet, a növény- és vadvilág gazdagságát.
Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) április 6. és 9. között több mint ezer gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és megközelítőleg 3,8 millió lej értékben szabott ki bírságokat.
Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Leszállították azt a 14,5 millió lejes Da Vinci robotsebészeti eszközt a csíkszeredai kórházba, amellyel a jövőben minimális beavatkozással és nagyobb precizitással végezhetnek elsősorban onkológiai műtéteket. A gépeket a sajtónak is megmutatták.
A marosvásárhelyi vegyipari kombinát és a Romgaz közötti tárgyalásokat nem tudják befolyásolni, de a miniszterelnök segítségét kérik a műtrágyagyár megmentése érdekében – ígérték a szakszervezeti vezetőkkel találkozó Maros megyei parlamenti képviselők.
A munkaügyi felügyelőség több mint 7 millió lejre rótt ki bírságokat néhány nap alatt, és közel 500 feketén dolgozó személyt azonosított – hívta fel a figyelmet csütörtökön a munkaügyi miniszter.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.
Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.
Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.
szóljon hozzá!