Az esős, szeles időjárás ellenére sokan eljöttek a mezőpaniti gazdanapra
Fotó: Makkay József
Mezőpanitban tartotta a XI. Marosszéki Gazdanapot az RMGE Maros gazdaérdekvédelmi szervezet. A Maros megyei esemény fővédnökségét elvállaló Nagy István budapesti agrárminiszter szerint a gazdákra nehezedő Kárpát-medencei gondokat csak összefogással lehet orvosolni.
2022. szeptember 18., 22:252022. szeptember 18., 22:25
2022. szeptember 18., 22:282022. szeptember 18., 22:28
A Székely-Mezőség második legnagyobb magyar falujában, a Marosvásárhelytől 12 kilométerre fekvő Mezőpanitban tartotta meg a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros szervezete (RMGE Maros) a XI. Marosszéki Gazdanapot. A mintegy harminc működő gazdakörrel rendelkező gazdaérdekvédelmi szervezet évi rendszerességgel más Maros megyei településen tartja meg legnagyobb rendezvényét, amelynek idén dr. Nagy István agrárminiszter volt a fővédnöke.
Nagy István mezőgazdasági miniszter meglátogatta a gazdakörök és az árusok standjait
Fotó: Makkay József
A budapesti mezőgazdasági minisztert elkísérte Varga Péter Miklós, a Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának új vezetője is.
Nagy István agrárminiszter szerint az erdélyi gazdák számára a szövetkezés jelenti a jövőt
Fotó: Makkay József
Nagy István agrárminiszter beszédében a 45 éve elhunyt erdélyi polihisztor, Kós Károly szavait idézte: „Számba kell venni erőinket, szerveznünk kell a munkát, tudnunk kell a célt, amit el akarunk érni.” A gazdákat sújtó nehézségekről szólva, elmondta, a világban repedeznek az eddig biztosnak hitt alapok.
– fogalmazott a szaktárca vezetője, aki azt is hozzátette, hogy a folytonos változásban minden korábbinál nagyobb szükségünk van egymásra. A gazdatársadalom csak együttes erővel tudja biztosítani családja boldogulását és az évszázadok óta itt élő és termelő, gazdálkodó magyarság egészét.
Az előttünk álló változásokról szólva, a miniszter a legfontosabb stratégiai útjelzőket hangsúlyozta: termelői jövedelem és nyereségesség megőrzése és növelése; nemzedékváltás; öntözésfejlesztés; erdősítés; agrármodernizáció és digitalizáció. Szavai szerint ha nem haladunk együtt ezen az úton, akkor lemaradunk. Ha nem „állunk bele” a változásokba, akkor csak helyben toporgunk.
A Kárpát-medencei együttműködés kapcsán a miniszter felhívta a figyelmet a jövő útjára, a szövetkezetekre. Ez egyfelől összeszervezi az egyéni termelői kapacitásokat, másfelől a piacon is képes megfelelő alkuerőt felmutatni.
– fogalmazott a budapesti politikus.
Fazakas Miklós, az RMGE Maros szervezet elnöke
Fotó: Makkay József
A főszervező RMGE Maros elnöke, Fazakas Miklós nyárádkarácsonyi agrárvállalkozó köszöntőbeszédében úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban a gazdáknak rendkívüli körülmények között kellett helytállniuk a világjárvány, az elszabadult energia- és üzemanyagárak és a szomszédunkban dúló háború miatt, amit idén egy hideg tavasz és egy több évtizede nem látott szárazság tetőzött. Az egyesület tevékenységéről szólva
A gazdák termékeinek értékesítését segítő terv részeként az egyesület nyolc kategóriában jegyeztette be a Marosi termék védjegyet. A gazdaszervezet elnöke megköszönte a magyar kormány határon túli vidékfejlesztési programját, amelynek segítségével nagyon sok székelyföldi gazda jutott támogatáshoz.
Bodó Előd Barna, Mezőpanit község polgármestere arról beszélt, hogy ezen a vidéken hagyományosan mezőgazdaságból éltek meg az emberek, habár ez mára átalakult: modernebbek lettek az eszközök és kevesebb a gazda, de a község területének kétharmadán ma is mezőgazdasági tevékenység folyik. A polgármester is kiemelte a magyar kormány erdélyi vidékfejlesztési támogatását, amelynek segítségével sikerült gyökeresen megújítani a mezőpaniti gazdák gépparkját.
Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke beszédében kiemelte erdélyi tagszervezetük, az RMGE Maros hatékony tevékenységét az országos gazdaérdekvédelemben. A bukaresti szakember szerint rendeznünk kell sorainkat, mert igen nehéz idők jönnek:
De meggyőződését fejezte ki, hogy a gazdatársadalom túllép ezen, és kezelni tudja a rá nehezedő gondokat.
Barabási Antal Szabolcs mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár
Fotó: Makkay József
A román gazdaszervezet vezetőjének meglátásait Barabási Antal Szabolcs mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár is osztotta, hangsúlyozva, hogy a mezőgazdaság meg fogja állni a helyét, mert mezőgazdasági termelés nélkül nincs jövő.
– fogalmazott az RMDSZ-politikus.
A gazdarendezvényen felszólalt Kolcsár Károly parlamenti képviselő és Vass Levente egészségügy államtitkár, a Romániai Magyar Kisgazda és Kivállalkozói Platform elnöke is. Kolcsár arról biztosította a gazdákat, hogy az RMDSZ képviselői mindent megtesznek azért, hogy mérsékeljék a gazdák vállára nehezedő nagy terheket. Vass Levente szerint Novák Katalin és Klaus Iohannis bukaresti találkozója új helyzetet teremt a román-magyar kapcsolatokban. Az új, közös programok megvalósításához szerinte nem csak magyar, hanem román részről is nyitás van.
Fazakas Miklós adta át Nagy Istvánnak a Pro Agricultura Transilvaniae díjat
Fotó: Makkay József
Az RMGE Maros idén is kiosztotta a Pro Agricultura Transilvaniae érdemdíjakat azok számára, akik a legtöbbet tették az egyesület három évtizedes tevékenységében. A díjazottak névsora: Biró Csaba (posztumusz) RMGE Maros elnökségi tag, a Sóváradi gazdakör elnöke, Kocsik József (posztumusz), az RMGE Arad elnöke, Tolokán Zoltán, Ludasi gazdakör elnöke, Ráduly György, Udvarfalvi gazdakör elnöke, Kacsó Antal, Torboszlói gazdakör elnöke, Seprődi József szakoktató és borász, a dicsői Szent Márton Borlovagrend alapító tagja, Deé Árpád oktató, szakmai tanácsadó, Kedves Domokos oktató, szakmai tanácsadó, Jörg Vill svájci kormánymegbízott, az Agrom Ro egyesület alapítója, a Maros szervezet szakmai támogatója, Szabó Zoltán, a Hangya Szövetkezet alelnöke, dr. Pauk János, GK Szegedi nemesítő és dr. Nagy István agrárminiszter.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!