Fotó: Pethő Melánia
„Gyergyószentmiklós és Gyilkostó település gazdasága szempontjából a Cohárd a legmegfelelőbb helye a tervezett sípályának, főként, hogy ott már a '70-es '80-as években működött sípálya” – állítja Mezei János polgármester. Úgy véli, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park Tudományos Tanácsának álláspontja nem megalapozott, és hogy a sípályaprojekt politikai síkra terelődött.
2012. január 05., 17:522012. január 05., 17:52
2012. április 25., 17:232012. április 25., 17:23
A sípálya terve
A Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park Tudományos Tanácsának döntésére Mezei János polgármester csütörötökön sajtótájékoztató keretében reagált. A városvezető kifogásolja a nemzeti park döntéshozó szervének álláspontját, annál is inkább, mert – állítása szerint – a 2008 óta zajló projekt során az érintett hatóságok, köztük a nemzeti park javaslatára történtek a lépések.
Amint azt a polgármester vázolta, a sípálya létesítésének terve mandátuma elején fogalmazódott meg, akkor a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal költségvetésében 7 milliárd régi lej kormánytámogatás felhasználásáról kellett dönteni. Mezei állítása szerint a pénzt Gyilkotó település fejlesztésére költhették, zöldövezet fejlesztésre, esetleg sípálya kialakításra. „Az volt a terv, hogy azon a részen, ahol a \'70-es évek végén, \'80-as évek elején országos síbajnokságok voltak, a \'90-es évek elején még mindig sízni lehetett, állítsuk vissza a sípályát, természetesen korszerűsítve. Akkor az érintett hatóságok, köztük a nemzeti park is, azt a választ adták, hogy ennek nincsenek különösebb akadályai” – idézte a kezdeteket Mezei. Elmondása szerint a pénz felől december végéig kellett dönteni, a sürgető határidő sürgős lépésekre késztette a polgármesteri hivatalt, így szinte utolsó pillanatban, december 17-én aláírták a pénz itt tartásához elengedhetetlen tervezési szerződést. A sípálya tervei el is készültek, a környezetvédő szakhatóságokkal pedig folyamatosan tárgyalások, egyeztetések zajlottak.
A szekér valóban megkerülte a lovakat
Hogy a projekt ügyében a „szekér megkerülte a lovakat” –nem tagadja Mezei. „Tárgyaltunk szakemberekkel, mindenki azt mondta, hogy elméletileg lehet, csak be kell szerezni a megfelelő engedélyeket. Mi megtettük a lépéseket. Ha nem léptünk volna nagy léptekkel, akkor elveszítettük volna a pénzt, és most nem beszélhetnénk semmiről” – fogalmazott. Mint mondta, az is szükségszerű volt, hogy a tervet korábban készíttessék el, mint a hatástanulmányt, melynek a környezeti jelentésébe foglaltak miatt vetődött fel most, hogy a Nagy-Cohárdon nem valósulhat meg a beruházás.
„Soha nem kaptam olyan figyelmeztetést, hogy felejtsük el a tervet, csak most, az utóbbi időkben. Ha valaki erre figyelmeztetett volna, 2008 óta nem adtunk volna ki pénzt ezekre a tanulmányokra, tervekre” – mondta Mezei. Hozzátette, a szakhatóságok javaslatára került ki a tervből az egyik pálya, a nyomvonalat pedig a tervezettől 70 méterrel arrább jelölték. „Azt látom, hogy ez is átkerült a politika oldalára, és nyomást próbálnak gyakorolni ezzel is az önkormányzatra. Akadályokat próbálnak gördíteni Gyergyószentmiklós elé. Nem látom megalapozottnak a nemzeti park álláspontját, hiszen a tények teljesen az ellenkezőjét mutatják” – adott hangot véleményének a polgármester.
Vonzó lehetőség a turizmus fellendítése szempontjából
Mezei úgy véli, Gyergyószentmiklós és turizmusa szempontjából a Nagy-Cohárd az egyetlen hely, ahol a sípálya létrehozásának igazán értelme van. Fontos szempontként említette a turisztikailag vonzó Gyilkostó településnek a téli időszakban való kiaknázási lehetőségét, ami gazdasági lendületet adna a településnek és Gyergyószentmiklósnak is.
Arra is kitért, hogy a tudományos tanács által nemrégiben véleményezett hatásjelentés nem mondja ki határozottan, hogy a tervezett helyre nem szabad sípályát építeni, hanem ajánl egy másik helyet, ahol természetvédelmi szempontból megfelelőbb lenne a létesítmény. „Ha az élővilágot nézzük, a hatásjelentésben javasolt Pongrác-tetőn valóban kevesebb lenne a káros hatás, de ha Gyergyószentmiklós és turizmusa szempontjából nézzük, akkor a régi sípálya helye az egyetlen, ahol a befektetést meg kell valósítsuk úgy, hogy a megfelelő lehetőségeket megtalálva a lehető legkevésbé rongáljuk a környezetet” – fogalmazott.
Ugyanakkor egy másik érvet is felhozott, amivel alátámasztottnak véli a sípálya kialakítását a tervezett helyen. A helyszínen észlelt állapotokról elmondta, a régi sípálya nyomvonala mellett drasztikus állapotok uralkodnak, amiket már nem lehet jobban elrontani. Itt ugyanis a fakitermelés útvonalai húzódnak, az erdőkitermelés maradványai rondítják, károsítják a környezetet – mutatta meg a sajtósoknak is a 2010 májusában készített fényképeket Mezei. „A fát ki lehet termelni, le lehet súrolni a területet, traktorok, fakitermelő gépek utakat taposnak ezeken a részeken, és egy sípályát nem lehet felépíteni? Irreálisnak tartom” – adott hangot kétségeinek.
A Nagy-Cohárdra tervezett beruházás összértéke 15 millió euró. Eddig mintegy 700 ezer lejt fordítottak a projektre. Az összeg nagy részét kormánytámogatásból, pályázati pénzekből fedezték, Gyergyószentmiklós önkormányzatának eddigi hozzájárulása 50 ezer lej. Mezei állítja, a tervek kivitelezésének akadályt jelentő hatástanulmányt felül fogják vizsgálni, a tervet pedig ki fogják vitelezni. „A Nagy-Cohárdon sípálya volt, és sípálya lesz” – szögezte le a polgármester.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Súlyos közlekedési baleset történt szerda délután Szászrégenben, a Beresztelke felé vezető útszakaszon. Egy súlyos, életveszélyes állapotban levő és két könnyebben sérült személyt szállítottak kórházba.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
szóljon hozzá!