Meglepő módon többen gondolják úgy a diákok közül, hogy itthonmaradni is érdemes. Képünk illuszráció
Fotó: Kristó Róbert
Számos diákban felmerül a kérdés, hogy mihez is kezdjen az érettségi, illetve a szakiskolai vizsga után. Egy egyetemi kutatásban több mint 250 csíkszeredai végzőst kérdezett meg Boier Kinga, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kommunikáció szakos hallgatója, aki eredményeiről saját maga számolt be a Székelyhonnak.
2019. január 31., 13:062019. január 31., 13:06
2019. január 31., 17:592019. január 31., 17:59
Az elmúlt néhány napban 258 csíkszeredai végzőst kérdeztünk meg arról, hogyan képzelik el a jövőjüket az érettségit, vagy a szakiskola vizsgát követően.
Mint a válaszokból kiderült, alapvetően két út áll előttük: továbbtanulás vagy munkavállalás. Mint kiderült,
Utóbbiak közül többen azzal indokolták döntésüket – főként a szakiskolás diákok –, hogy tanultak már eleget, most már inkább dolgoznának.
Lényeges, hogy a megkérdezettek több mint fele (56,9 százalék) külföldön képzeli el a jövőjét. Döntésüket főként azzal indokolták, hogy amíg valaki itthon legkevesebb három évet tanul, hogy egyetemi diplomát szerezzen, addig sokan a kinti fizetésből már autót vásárolnak, esetleg házat építenek.
A diákok 43,1 százaléka viszont nem szeretne itthonról elmenni. Ők azt mondták, hogy meglátásuk szerint külföldön sem könnyebb, mint itthon. Ha pedig valaki érvényesülni akar, akkor itthon is biztosítottak az ugyanolyan jó lehetőségek, mint külföldön.
Többen is kifejtették a válaszaikban, hogy
Válaszaikban többen arra is kitértek, hogy az itthonmaradással nem szakadnak el családjuktól, illetve barátaiktól, ezek a kötelékek pedig számukra mindennél fontosabbak. „Tanulás szempontjából hazai környezetben is nagyon jó egyetemek közül lehet választani, ahol a diákoknak színvonalas képzésben lehet részük.
– hangsúlyozta egy középiskolás diák.
A mintavételi módszerről
A kutatásban a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola, a Venczel József Szakközépiskola és a Kájoni János Szakközépiskola XI. és XII. osztályos tanulóit kérdeztük, nem reprezentatív kérdőíves kutatásunkban 258 személy vett részt.
Boier Kinga
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
szóljon hozzá!