Meglepő módon többen gondolják úgy a diákok közül, hogy itthonmaradni is érdemes. Képünk illuszráció
Fotó: Kristó Róbert
Számos diákban felmerül a kérdés, hogy mihez is kezdjen az érettségi, illetve a szakiskolai vizsga után. Egy egyetemi kutatásban több mint 250 csíkszeredai végzőst kérdezett meg Boier Kinga, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kommunikáció szakos hallgatója, aki eredményeiről saját maga számolt be a Székelyhonnak.
2019. január 31., 13:062019. január 31., 13:06
2019. január 31., 17:592019. január 31., 17:59
Az elmúlt néhány napban 258 csíkszeredai végzőst kérdeztünk meg arról, hogyan képzelik el a jövőjüket az érettségit, vagy a szakiskola vizsgát követően.
Mint a válaszokból kiderült, alapvetően két út áll előttük: továbbtanulás vagy munkavállalás. Mint kiderült,
Utóbbiak közül többen azzal indokolták döntésüket – főként a szakiskolás diákok –, hogy tanultak már eleget, most már inkább dolgoznának.
Lényeges, hogy a megkérdezettek több mint fele (56,9 százalék) külföldön képzeli el a jövőjét. Döntésüket főként azzal indokolták, hogy amíg valaki itthon legkevesebb három évet tanul, hogy egyetemi diplomát szerezzen, addig sokan a kinti fizetésből már autót vásárolnak, esetleg házat építenek.
A diákok 43,1 százaléka viszont nem szeretne itthonról elmenni. Ők azt mondták, hogy meglátásuk szerint külföldön sem könnyebb, mint itthon. Ha pedig valaki érvényesülni akar, akkor itthon is biztosítottak az ugyanolyan jó lehetőségek, mint külföldön.
Többen is kifejtették a válaszaikban, hogy
Válaszaikban többen arra is kitértek, hogy az itthonmaradással nem szakadnak el családjuktól, illetve barátaiktól, ezek a kötelékek pedig számukra mindennél fontosabbak. „Tanulás szempontjából hazai környezetben is nagyon jó egyetemek közül lehet választani, ahol a diákoknak színvonalas képzésben lehet részük.
– hangsúlyozta egy középiskolás diák.
A mintavételi módszerről
A kutatásban a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola, a Venczel József Szakközépiskola és a Kájoni János Szakközépiskola XI. és XII. osztályos tanulóit kérdeztük, nem reprezentatív kérdőíves kutatásunkban 258 személy vett részt.
Boier Kinga
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, az Európai Unió tagállamai kormányainak állandó képviselőiből álló bizottságban (Állandó Képviselők Bizottsága – COREPER) arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
A fiatalok kívánságait meghallgatva a marosvásárhelyi Vibe Fesztivál szervezői meghívták a rendezvény jövő évi kiadására a világ egyik legismertebb DJ-duóját, Dimitri Vegas & Like Mike-ot.
Tízéves hagyományt folytatva az erdőszentgyörgyi városháza alkalmazottai adventi koszorút készítettek az időseknek.
Már csak hat kilométernyi szakasz aszfaltozása van hátra Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között ahhoz, hogy egybeérjen az első réteg aszfaltszőnyeg a két település között. A megyei tanács elnöke mégis aggódik.
Újabb orvoslakások építését tervezik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház területére. Jelenleg egy épület tervezése van folyamatban, amelyben 24 lakás kap helyet az Országos Lakásügynökség (ANL) támogatásával.
Támogatjuk az erdélyi magyarságot, hogy minél nagyobb, minél erősebb, minél hangosabb képviselete legyen a román politikában – jelentette ki Marosvásárhelyen Nacsa Lőrinc, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Felcsíki gazdák, kistermelők, vendéglátással foglalkozók és kiskereskedők jelentkezését várja a Felcsík a tányéron egy ingyenes magyarországi tanulmányútra. A jelentkezés határideje december 2.
Nem tudott kapcsolatba lépni idős szüleivel, ezért értesítette a rendőrséget egy nő hétfőn este. Mint kiderült, aggodalma nem volt hiábavaló, ugyanis szülei szénmonoxid-mérgezésben elhunytak.
szóljon hozzá!