Fotó: Kristó Róbert
A Munkatörvénykönyv által tartalmazott, több ízben is módosított jogszabályok szerint, január 1-jétől számítógépes rendszeren tartják nyilván a munkavállalók adatait. Az új rendszer sokak számára még nem egyértelmű, az alkalmazottak ódzkodnak is tőle, hisz a kézzelfogható könyvecske egyfajta biztonságérzetet is nyújtott.
2011. január 05., 15:592011. január 05., 15:59
2011. január 05., 18:292011. január 05., 18:29
A munkakönyveket december 31-i határidővel lezárták. Az addig bekövetkezett változásokat 2011. március 31-ig vezetik be a munkakönyvekbe, amelyek naprakésszé tételét követően a területi munkaügyi felügyelőségek a dokumentumokat átadják a munkáltatóknak, átadási/átvételi jegyzőkönyvet írva alá. E folyamat határideje június 30-a. Ezt követően a tulajdonosához kerül a munkakönyv, amit jó, ha megőriz, mert hasznos lehet még a majdani nyugdíjszámításnál.
Az új rendszer bevezetésével többen érdeklődtek a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőségen, mi is a teendő. Egyesek arra panaszkodtak, hogy meglátásuk szerint nagy a zűrzavar, a személyzet nem áll a helyzet magaslatán, hisz nem kaptak megfelelő tájékoztatást, valamint egyesek azt is megjegyezték, hogy a tisztviselők lenézően viselkednek.
Daniela Bortoş, a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség szóvivője elmondta: nincs tudomása arról, hogy az érdeklődőket nem informálták volna megfelelően, meglehet, hogy nem azt a választ kapták, amit szerettek volna hallani, viszont a hivatalnál mást nem mondhatnak, csak azt, ami a törvényben rögzítve van. Ők január 31-étől már nem dolgoznak a munkakönyvekkel, a felügyelőségnek ellenőrző szerepe marad, ugyanis a munkaadónak továbbra is megmaradnak a kötelezettségei. Az alkalmazott munkastátusáról szóló információkat egy elektronikus adatbázisban fogják tárolni. Valakinek, ha ezentúl szüksége lesz egy igazolásra munkaügyi viszonyáról, azt az a vállalat fogja kiadni számára, amelyiknél éppen alkalmazva van.
A szóvivő hangsúlyozta: információkért ezentúl is bizalommal fordulhatnak a felügyelőséghez az alábbi telefonszámokon: Csíkszereda 0266/371141, Székelyudvarhely 0266/218039, Gyergyószentmiklós 0266/364445, Maroshévíz 0266/341959.
Nehéz küzdelemre számít Nicușor Dan független jelölt az elnökválasztás második fordulójában, amelyben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjével, George Simionnal kell megmérkőznie.
George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 66,48 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség jelöltje, George Simion vezet az elnökválasztás első fordulójában.
A kilenc órakor közzétett exit-poll adatok szerint Gerorge Simion biztosan bejut az államfőválasztás második fordulójába. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az urnazárást követően értékelt.
Nicușor Dan független elnökjelölt a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után kijelentette, a politikusoknak még hosszú utat kell megtenniük, hogy felérjenek az általuk képviselt közösségek törekvéseihez, ugyanakkor „ez egy új kezdet”.
Az urnazárást követően közzétett exit-pollok szerint George Simion és Crin Antonescu vagy Nicușor Dan juthat a második fordulóba a romániai elnökválasztáson, amelynek első, újból kiírt fordulóját vasárnap tartották.
Egyetlen személy, egy várandós nő maradt kórházban vasárnap estére a konstancai vonatbaleset érintettjei közül.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló megsérült.
Már csak kevesebb, mint két óra van hátra a megismételt elnökválasztás első fordulójából. A szavazókörzetek – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak.
szóljon hozzá!