Fotó: Kristó Róbert
Tulajdonképpen 2004-től tologatják a hatóságok a munkakönyvek megszüntetésére vonatkozó határidőket, ám úgy tűnik, a jövő év január 1-i határidő végleges marad. Legalábbis – Dorin Male főfelügyelő szerint – erre enged következtetni az, hogy immár konkrét szakaszokra van bontva az új rendszerre való áttérési folyamat. Ez pedig Hargita megye esetében több mint ötvenezer munkakönyv megszűnését eredményezi.
2010. december 01., 16:282010. december 01., 16:28
2011. január 06., 18:002011. január 06., 18:00
Dorin Male, a Hargita Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség főfelügyelője elmondta: a Munkatörvénykönyv által előírt, több ízben is módosított jogszabályok szerint, január 1-től számítógépes rendszeren tartják nyilván a munkavállalók adatait. Addig azonban még sok a tennivaló – derült ki a főfelügyelő ismertetőjéből.
December végéig a Hargita megyei felügyelőségen felleltározzák az összes, nyilvántartásukban szereplő munkakönyvet. Lényeges – nyomatékosított a főfelügyelő –, hogy ezeket tulajdonképpen 2010. december 31-ei határidővel lezárják, az ezen határidőig bekövetkezett változásokat 2011. március 31-ig kell bevezetni a munkakönyvekbe. A munkakönyvek úgymond naprakésszé tételét követően, a szaktárca vezetőjének rendelete értelmében, a felügyelőségek a dokumentumokat átadják a munkáltatóknak, átadási-átvételi jegyzőkönyvet írva alá. E folyamat határideje június 30-a.
Ugyanakkor azon munkaadók, amelyek alkalmazottaik munkakönyveit saját székhelyükön tartják, ezeket előzetes programálás szerint kötelesek a Területi Munkaügyi Felügyelőségre vinni, ahol a felügyelőség szakemberei elvégzik a szükséges ellenőrzéseket. A felügyelőség négy megyebeli munkapontján – Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen – mintegy 53.300 munkakönyvet tárolnak, a különböző munkaadóknál pedig közel tízezer munkakönyv van. Ezek pedig a nyár folyamán az alkalmazottak tulajdonába kerülnek, szintén átadási-átvételi jegyzőkönyv nyomán. „Bár a munkakönyvek megszűnnek létezni, mint hivatalos dokumentumok, ha már a tulajdonunkba került, nem árt rá vigyázni” – tanácsolja Dorin Male.
Dorin Male, a Hargita Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség főfelügyelője
A változások nyomán ők január 31-től már nem dolgoznak a munkakönyvekkel, a felügyelőségnek ellenőrző szerepe marad, hiszen – fűzte hozzá a főfelügyelő – a munkaadónak továbbra is megmaradnak a kötelezettségei. Az alkalmazottak régiségére, a nyugdíjhoz való jogukra, a korábbi munkahelyekre vonatkozó információkat egy elektronikus adatbázis tartalmazza, ez pedig elérhető lesz egyéb szakhatóságok, így a nyugdíjpénztár számára is. „Sok utánajárástól mentesíti a munkaadókat a munkakönyvek megszüntetése, ám ennek negatív vonulata is van” – vélekedik Dorin Male. A Területi Munkaügyi Felügyelőség főfelügyelője szerint ugyanis a munkakönyv a munkavállalóknak egyfajta biztonságérzetet ad, számukra jobban nyomon követhető volt a munkakönyves rendszer, mint az elektronikus adatbázis rendszere.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!