Megháromszorozódott a forgalom a 13C jelzésű országúton, teherautók is nagyobb számban közlekednek
Fotó: László Ildikó
Jelentősen megnőtt az autósforgalom a Nyikó mentén húzódó 13C jelzésű országúton, amióta megkezdődtek a felújítási munkálatok a 137-es megyei úton Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. Bár utóbbi, súly- és egyéb korlátozásokkal járó munkálatot fontosnak tartják a Nyikó mentén lakók is, mégis sok kellemetlenséget okoznak számukra az országúti gyorshajtók. Az érintett községek polgármesterei szerint a rendőrség fokozott jelenlétével lehetne megoldani a problémát.
2024. május 08., 21:082024. május 08., 21:08
„Jaj, Istenem, hogy merjek így átmenni az úton!?” – hangzik el a felkiáltásnak is betudható kérdés egy szomszédjával beszélgető idős hölgy szájából, amint Siménfalvára érve kiszállunk az autóból. Rögtön meg is értettük, hogy miről beszél, hiszen pillanatok alatt több autó húzott el mellettünk a 13C jelzésű országúton, amelyek sofőrjei a településre érve sem lassítottak, 70–80 km/h sebességgel haladhattak át rajta.
A hölgyekhez lépve hamar megtudtuk, hogy bár régebben is voltak gondok, az utóbbi időszakban jelentősen megnőtt a forgalom a 13C jelzésű országúton, de ami ennél nagyobb gond, hogy az autósok gyorsan hajtanak, nem csökkentik sebességüket a házak közé érve.
Fotó: László Ildikó
„Nem számít, hogy kisautó vagy kamion, nagyon gyorsan hajtanak. Nem beszélve a veszélyes előzésekről.
– magyarázta egyikük.
Nyikómalomfalván is hasonlón látják a helyzetet, a gyorshajtók és megnövekedett forgalom miatt csak félve kelnek át az úton, ugyanakkor az udvarokról való kiállás is nehézkessé vált az autókkal és szekerekkel.
Tapasztalatunk szerint egyébként a balesetek esélyét az is növeli, hogy
Találkoztunk olyan gyalogossal is az elmúlt napokban, aki babakocsival haladt az országút szélén. Sajnos az is látszik a helyszínen, hogy egyre inkább kezd kigödrösödni, megrongálódni az út a járművek alatt.
Fotó: László Ildikó
A Nyikó mentén egyebek mellett azért növekedett meg a forgalom, mert felújítási munkálatok zajlanak a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti 137-es megyei úton, ahol a kivitelezés idejére betiltották a 7,5 tonnánál nagyobb járművek közlekedését. Mindemellett az építkezés miatt számos útkorlátozás van érvényben a megyei úton, így többen inkább az országutat választják, ha Székelyudvarhely irányából Székelykeresztúr felé igyekeznek, hiszen ott gyorsabban haladhatnak.
Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere a Székelyhonnak elmondta,
így folyamatosan érkeznek intézményükbe a lapunk által is említett panaszok. Rámutatott, a hivatal nem tehet semmit ezügyben, hiszen az állami rendőrség feladata lenne megoldani a gyorshajtók okozta kellemetlenséget, vagyis fokozott figyelmet kellene fordítsanak az útszakaszra a lakók biztonsága érdekében.
Fotó: László Ildikó
Úgy véli, hogy a hatóságok puszta jelenlétükkel csökkenthetnék a problémát, adott esetben sebességmérésre és bírságok kiosztására sem lenne feltétlenül szükség. Az elöljáró egyébként tervezi is, hogy egyeztet a rendőrséggel az országúti balesetek megelőzése érdekében.
Kovács megjegyezte, a helyzettől függetlenül nagyon fontosnak tartja a 137-es megyei út felújítását, hiszen arra nagy szüksége van az autósoknak. Egyébként úgy látja, hogy nagyon felkészült és jól halad az ottani kivitelező.
Fotó: László Ildikó
Nagy János, Siménfalva polgármestere közölte, tisztában van a helyzet súlyosságával: noha korábban is voltak gondok a gyorshajtókkal, mostanra a helyzet nagyon veszélyessé vált. Átiratban kérte az út ügykezelőjét, hogy bizonyos szakaszokon (a településeken belül) fessenek fel folytonos vonalat a veszélyes előzések és az abból származó balesetek megelőzése érdekében, de ez mégsem történt meg.
Ettől függetlenül fényjelzéssel ellátott táblákat helyeztek el a tanintézményeknél lévő átjáróknál Székelyszentmihályon, Kobátfalván, Siménfalván és Rugonfalván, hogy felkeltsék az autósok figyelmét az úton esetlegesen átkelő gyalogosokra.
Fotó: László Ildikó
Nagy hangsúlyozta, szerinte mindenképp a balesetek megelőzésére kell fektetni a hangsúlyt, hiszen ezért tudnak többet tenni,
Ő is úgy gondolja, hogy ennek érdekében elengedhetetlen a rendőrség munkatársainak fokozott jelenléte az országúton.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!