Természetvédelmi szempontból súlyos negatív hatásai lennének a Cohárdra tervezett sípályarendszernek – derül ki abból a hatástanulmányból, melyet egy marosvásárhelyi szakcég végzett Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatalának megbízásából. A hatástanulmány környezeti jelentésébe foglaltakkal a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park Tudományos Tanácsa is egyetért, így vélhetően nem épülhet meg a tervezett területen a síparadicsom.
2012. január 04., 17:452012. január 04., 17:45
2012. április 25., 17:232012. április 25., 17:23
A sípályaprojekt megvalósításának környezetvédelmi akadályait sajtótájékoztatón ismertette
Both József, Hegyi Barna és Bernád Zelma
A Gyilkos-tóhoz tervezett sípályaprojekt újabb, úgy tűnik, végleges akadályba ütközött: a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park, illetve a Natura2000 területen lévő Kis- és Nagy-Cohárd lejtőire tervezett létesítmény mind építési, mind pedig működési fázisában súlyosan károsítaná a környék élővilágát – derül ki az engedélyek beszerzéséhez kötelezően elvégzendő hatástanulmányból. A marosvásárhelyi Ecologic Consulting Kft. által végzett tanulmány környezeti jelentésébe foglaltakkal egyetért a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park Tudományos Tanácsa is, melynek álláspontjáról szerdán, tájékoztató keretében számolt be a sajtó képviselőinek Both József, a tudományos tanács elnöke, Hegyi Barna, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park igazgatója és Bernád Zelma, Hargita Megye Környezetvédelmi Ügynökségének vezetője.
„A hatásvizsgálat megállapítja, hogy a sípálya mind építési, mind pedig használati fázisban olyan súlyosan káros hatással lenne a nemzeti parkra és a Natura2000-es természetvédelmi területre is, hogy a tervezett helyen nem megvalósítható. A hatásvizsgálatot végző cég egy másik változatot, a Pongrác-tetőt ajánlja a létesítmény helyszínéül” – magyarázta Hegyi Barna. Hozzátette, az önkormányzat nem köteles elfogadni az ajánlott helyszínt, bármely olyan helyre tervezheti a turisztikai létesítményt, mely megfelel a természetvédelmi szempontoknak. Mint ismertette, a környezeti jelentésbe foglaltak szerint, a síkomplexum létrehozásához tervezett helyszínén olyan élőhelyek vannak, melyek csak ezen a területen találhatók, illetve az itt lévő forráslápok is eltűnnének a létesítmény kialakítási munkálatai és működése miatt. „Tehát környezeti hatása annyira jelentős, hogy végérvényesen tönkremennének bizonyos élőhelyek, eltűnnének egyes állat- és növényfajok egy olyan területen, melyen a hazai és az uniós törvénykezések ezeket szigorúan védik” – foglalta össze Hegyi Barna.
Bernád Zelma, Hargita Megye Környezetvédelmi Ügynökségének igazgatója a környezetvédelmi engedélyezésekről nyújtott felvilágosítást, és a gyilkostói sípálya esetében is alkalmazandó engedélyeztetési eljárásrendet ismertette. Mint azt mondta, a stratégiai tervek környezeti vizsgálatát előíró jogszabály bonyolultsága miatt az ügynökség mindig igyekezett felhívni a gyergyószentmiklósi önkormányzat figyelmét a különböző procedurális lépések megtételére, ám ezzel együtt a „szekér megkerülte a lovakat” – fogalmazott, hisz a város már jelentős összegeket költött a sípályaprojektre. „A gyergyószentmiklósi önkormányzat elindította a környezetvédelmi engedélyeztetés folyamatát, a zonális rendezési tervet. Amit benyújtottak, az viszont egy stratégiai terv, egy első verzió, mely változhat a környezetvédelmi jelentés, szakhatósági véleményezések, illetve az érintett lakosság véleményezése folytán – jelentette ki Bernád Zelma. Úgy véli, a sípálya tervének készítője is kellett volna figyelmeztesse a várost, hogy addig nem tanácsos elkészíttetni a tervet, míg nincsenek meg az egyéb engedélyek.
A Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park Tudományos Tanácsa a sajtótájékoztató után juttatta el a környezeti hatástanulmány kapcsán született hivatalos döntését a polgármesteri hivatalhoz. Mezei János polgármester szerdán nem tartózkodott a városban, a dokumentum ismeretének hiányában pedig nem kívánt nyilatkozni.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
szóljon hozzá!