Hargitafürdőn nagy költséggel járó beavatkozásra lenne szükség. Fejtörést okozó zagytározók
Fotó: Gábos Albin
Sem a költségei, sem az időpontja nem ismert egyelőre a volt hargitafürdői kaolinbánya két zagytározója felszámolásának, amelyre nagy szükség lenne egy esetleges súlyos környezetszennyezés elkerülése érdekében. Még az ehhez szükséges terv sem készült el.
2019. február 09., 22:072019. február 09., 22:07
A felelősség hárítása és a bizonytalanság jellemzi évek óta az egykori hargitafürdői kaolinbánya zagytározóinak helyzetét –
Fotó: Gábos Albin
A volt bányavállalatot az államtól korábban felvásárló cég ellen – amely semmit nem tett a környezetre veszélyes állapotok megszüntetése érdekében – több éve felszámolási eljárás van folyamatban, így a beavatkozás tervének elkészítése, illetve az állagmegőrzés a felszámoló cégre hárul. Pénzt csak a kormány biztosíthat, de az egyelőre hiányzik.
Hargitafürdőn az 1970-80-as években jelentős mennyiségű, a porcelánkészítéshez használt kaolint bányásztak ki, a kitermelés 1990 után lassan megszűnt, a bányát bezárták, az épületeket is lebontották.
Az egyikben mintegy 1,9, a másikban hozzávetőlegesen 3,4 millió köbméternyi, kitermelés után maradt steril anyag található.
Fotó: Gábos Albin
Erre már tavaly is felhívta a figyelmet a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal, amely 2017-ben hívott össze az ügyben egy bizottságot a tározó biztonságának ellenőrzése érdekében. Az állapotokról tavaly a Gazdasági Minisztériumot, valamint a bányák felszámolásával és állagmegőrzésével megbízott állami tulajdonú vállalatot, a Conversmin Rt.-t is tájékoztatták, segítséget kérve. ,,A dokumentációt elvették, de a tározó bezárása, felszámolása érdekében nem történt előrelépés” – mondta el kérdésünkre Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője.
Fotó: Gábos Albin
Mint megtudtuk, a felszámoló cég kisebb beavatkozásokat ugyan végzett a lépcsőrendszer megerősítése érdekében, de ez nem elég. A tározóban felgyűlő felszíni csapadékvizet elvezető szűrő változatlanul működött, így ez lehetővé tette a vízelvezetést.
– értékelt a szóvivő, hozzátéve, a bezáráshoz, a környezet rendezéséhez szükséges összegeket a szaktárcának és a Conversmin Rt.-nek kellene biztosítania. Hozzátette, az 1990-es években készült egy dokumentáció arról, hogy mit kellene tenni a bezárás és konzerválás érdekében, de ennek nyoma veszett.
Fotó: Gábos Albin
– állítják a vízügyi szakemberek. Tavaly őszig adott határidőt a környezetőrség a tulajdonosként eljáró felszámoló cégnek a beavatkozási terv elkészítésére, ez viszont még nem történt meg. Mint a cégnél érdeklődésünkre elmondták, a terv készül, igyekeznek eleget tenni a törvény által előírt kötelezettségeiknek. Kérdéseinkkel most a Gazdasági Minisztériumhoz fordultunk, azt szeretnénk megtudni, mikor várható előrelépés az ügyben, és kinek a feladata a zagytározók felszámolásának költségeit biztosítani. A válaszok után az ügyre visszatérünk.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!