Fotó: Erdély Bálint Előd
A koronavírus megjelenése óta nem enyhült, inkább fokozódott az etédiekkel szembeni társadalmi kirekesztés – a lakók szerint sokan „leprásként” tekintenek rájuk. Ez persze különösen igaz a romákra, akiket igyekeznek nagy ívben elkerülni, és esetenként még a boltokban sem szolgálnak ki. A megbélyegzés lelkileg és gazdaságilag is megviseli az embereket. Mindemellett már most jelentkeztek a szociális problémák a községben.
2020. május 14., 22:022020. május 14., 22:02
A néhány héttel ezelőtti látogatásunkhoz képest most már több embert lehetett látni Etéd utcáin, de a lakók többsége még mindig a porták kertjében tett-vett, mintsem a faluban járkált volna. Rendőrautóval is találkoztunk, így látszott, hogy az ellenőrzések sem szűntek meg.
„Hagyjanak békén, hiszen ha nem is maguk, de a sajtó jól elrendezett minket” – ez volt a leggyakoribb mondat, amit a helyiektől hallottunk, ha kérdezni próbáltuk őket. Persze voltak, akik rövid szóváltás után megenyhültek – elismerték, hogy nem ránk haragszanak –, és elmondták, hogy valójában nagyon bántja őket a jelenlegi helyzet. Az a baj, hogy
• Videó: Székelyhon
Sok esetben még a távolabb lakó barátaik is „odamondanak” nekik, hogy nem szívesen találkoznának most velük.
– fogalmazott egyikük. Társa hozzátette, a kialakult helyzet miatt már bennük is nagy a feszültség, ha mentőt látnak, azonnal megriadnak, hogy újra baj van, és soha nem jár le ez a kelletlen helyzet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A beszélgetések után ellátogattunk a sokak által csak Palota utcaként csúfolt részre, ahol beazonosították az első Hargita megyei koronavírusos fertőzöttet. Meg is szólítottuk a roma közösség egy tagját, aki a háza kerítéséhez sétálva elnézést kért tőlünk, hogy nem foghat kezet, illetve nem jöhet ki a kapun, de fontosnak tartja az óvintézkedések betartását. Rámutatott, a történtek után csak fokozódott a társadalmi megkülönböztetés,
és volt rá példa, hogy az üzletben sem szolgálták ki némelyiküket. „Igen, egy itteni családban ütötte fel magát a betegség, ahol a fiatalok külföldön dolgoznak, de ez nem azt jelenti, hogy a teljes közösség beteg vagy éppen hibás ezért. Éppen ezért
– magyarázta. Mint mondta, nem egyszerű a kijárási tilalom betartása, de eleget kell tenni a követelményeknek. „Már a tévét is meguntam nézni, hiszen minden a vírusról szól. A füvet háromszor is lenyírtam” – mesélte.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Rengeteg negatív élményben volt része a vírus megjelenése óta Tiboldi Elek ideiglenesen kinevezett polgármesternek, hiszen bármi történjék, őt tartják bűnbaknak. Közölte, sokat küzdött azért is, hogy ne zárják le a települést, hiszen így több más falu is elzáródik a külvilágtól és megszűnik az emberek bevétele.
A megnövelt pénzbírság, a karanténköltségek átruházása, illetve a büntetőjogi következmények visszatartják a szabályszegéstől a lakhelyi elkülönítés alatt állókat, és ez így van Etéd községben is – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.
Az egyik legnagyobb problémának ő is a társadalmi megbélyegzést tartja. Elmesélte, van ismerőse, akit a megbeszélt időpont ellenére sem fogadott végül egy más településen lévő orvos, csak azért, mert Etédről érkezett. Mások arról számoltak be, hogy Székelyudvarhelyről
Persze van olyan futárcég is, amely nem szállítja ki a megrendeléseket a község területén, így a vásárlónak más településre kell utánamennie. Külön harcolni kellett ugyanakkor azért, hogy legalább a tejet elvigyék a gazdáktól.
„Persze biztos vagyok benne, hogy máshol is vannak betegek. Fontos lenne, hogy megértsék az emberek, Etéd nem lepratelep” – szögezte le. Arra is kitért, korábban azért kérték a szigorított rendőri jelenlétet a községben, hogy segítsék az óvintézkedések betartását. Ez a szolgálat megszűnt hétfőtől, így most már csak a helybéli hatóságok ellenőriznek. Attól tart, hogy így nehezebb lesz az óvintézkedések betartatása, így újabb bajok lehetnek. Éppen ezért is kér arra mindenkit, hogy fokozott körültekintéssel, tudatosan cselekedjenek, akkor is, ha megszűnik a kijárási tilalom.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A korábban említett, roma származású lakos arra is kitért, hogy rengeteg szegény cigány él a községben, akiknek segíteni kéne, hiszen bevétel nélkül roppant ínséges helyzetbe kerültek. „Igyekeztünk segíteni nekik, vittünk lisztet, olajat és egyéb élelmiszereket. Ettől függetlenül a polgármesteri hivatal is kéne támogassa őket” – fogalmazott.
A koronavírus-járvány kezdetén az egyszerű szájmaszkon és a gumikesztyűn kívül más védőfelszerelése nem volt, az egyik fertőzött a rendelőjében is járt, ő maga a veszélyeztetett korcsoportba tartozik, elsősorban mégse a koronavírustól fél Etéd község háziorvosa.
Tiboldi Elek hangsúlyozta, tud a problémáról, hiszen őt is rengetegen megkeresték. Ő felajánlotta, hogy az önkormányzat segít, cserébe ha némi közmunkát is végeznek a rászorulók. Persze másnap már csak néhány személy jelent meg a kiszabott munka elvégzésére, és később már ők is elmaradtak.
„Én nem vagyok hajlandó munka nélkül egyetlen lejt sem adni senkinek, aki jön dolgozni, azt segítjük mi is. Persze van néhány különösen hátrányos helyzetű család, akiknek a Caritasszal együttműködve próbálunk segíteni élelmiszerrel, néhány hetente” – magyarázta. Hozzátette, egyébként ő is a vírus miatti gazdasági válságot tartja az egyik legnehezebben megoldható problémának. Szerencsének nevezte azonban, hogy eddig nem szaporodtak el a bűncselekmények a községben.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A polgármestertől egyébként azt is megtudtuk, hogy a hatóságok elkezdték koronavírusra tesztelni azokat a lakókat, akik a faluban lévő járványügyi gócpont környékén laknak. Mint kiderült, az elmúlt napokban volt egy személy, akinek a tesztje pozitív lett, de a székelyudvarhelyi kórházban ismét elemezték a mintát, amely akkor már negatívnak bizonyult. Tudomása szerint ugyanakkor az elkövetkező napokban folytatódnak mintavételek és a vizsgálat.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
1 hozzászólás