
Etéd bejáratánál. Csend van, az amúgy is csendes településen. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A megnövelt pénzbírság, a karanténköltségek átruházása, illetve a büntetőjogi következmények visszatartják a szabályszegéstől a lakhelyi elkülönítés alatt állókat, és ez így van Etéd községben is – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Csend van a településen a község megbízott vezetője szerint is, aki hétfő délutánig nem kapott értesítést arról, hogy az Etédre Franciaországból hazatért, majd koronavírus-fertőzés miatt múlt csütörtökön kórházba utalt férfi egyik közvetlen kapcsolata esetében is igazolták a fertőzést.
2020. április 06., 18:032020. április 06., 18:03
2020. április 06., 18:132020. április 06., 18:13
A harmadik Hargita megyei igazolt koronavírusos megbetegedés is a Franciaországból Etédre hazatért férfihez köthető, egy vele közvetlen kapcsolatban álló személynél igazolták az újabb megbetegedést, amelyről hétfői közleményében tájékoztatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– közölte megkeresésünkre Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője. Azt viszont elmondta, hogy az ügyben még az első pozitív teszteredmény megérkezésekor elindított és jelenleg is zajló járványügyi kivizsgálás során lakhelyi elkülönítésbe helyezett 47 személy mind a környéken él. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy lakhelyi izolációba kerültek volna azok a mentős alkalmazottak, akiket a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a helyszínre riasztottak akkor, amikor a Franciaországból hazatért és lakhelyi izolációban lévő férfi segítséget kért a szívproblémák miatt később elhunyt apjához.
A fiatalabb férfi – akinek a koronavírus-tesztje másnapra pozitív eredményt hozott – szólt a kiérkező mentősöknek, hogy lakhelyi elkülönítés alatt állnak, ezért a mentős személyzet védőruházatban ment be, így nem volt szükség a későbbi elkülönítésükre – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Ami az elrendelt lakhelyi izolációkat illeti, Adrian Pănescu kérdésünkre elmondta:
amelynek értelmében a pénzbírság értéke is jelentősen nőtt, továbbá az elkülönítés szabályai ellen vétő ellen büntetőjogi eljárás indulhat és két hétre intézményes karanténba helyezik, amelynek a költségeit is rá terhelik. Utóbbi az elszállásolás 230 lejes napi árával és a napi étkeztetés 70 lejes költségével együtt eléri a 4200 lejt a két hét alatt.
Ugyanakkor a helyhatóságok is próbálják tudatosítani az érintettekben, hogy nem érdemes kockáztatniuk – fűzte hozzá a szóvivő.
Tiboldi Elek etédi alpolgármestert, a község megbízott vezetőjét hétfőn kora délutánig még nem értesítették arról, hogy az első fertőzött egyik közvetlen kapcsolatánál is igazolták a megbetegedést. „Nem jó hír ez, de különösebben nincs mit kezdeni vele” – fogalmazott, de hozzáfűzte, így legalább nem járkálnak a falu felső felében. Ott él az a közösség, ahol számos lakhelyi elkülönítést elrendelt a népegészségügyi igazgatóság az első fertőzés igazolása után.
Nem történt rendbontás és a lakhelyelhagyási tilalmat sem szegték meg az izolációban lévők, „mert akkora port kavartak” a történtek, hogy nem kockáztat senki – mondta a településvezető.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
2 hozzászólás