
Etéd bejáratánál. Csend van, az amúgy is csendes településen. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A megnövelt pénzbírság, a karanténköltségek átruházása, illetve a büntetőjogi következmények visszatartják a szabályszegéstől a lakhelyi elkülönítés alatt állókat, és ez így van Etéd községben is – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Csend van a településen a község megbízott vezetője szerint is, aki hétfő délutánig nem kapott értesítést arról, hogy az Etédre Franciaországból hazatért, majd koronavírus-fertőzés miatt múlt csütörtökön kórházba utalt férfi egyik közvetlen kapcsolata esetében is igazolták a fertőzést.
2020. április 06., 18:032020. április 06., 18:03
2020. április 06., 18:132020. április 06., 18:13
A harmadik Hargita megyei igazolt koronavírusos megbetegedés is a Franciaországból Etédre hazatért férfihez köthető, egy vele közvetlen kapcsolatban álló személynél igazolták az újabb megbetegedést, amelyről hétfői közleményében tájékoztatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– közölte megkeresésünkre Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője. Azt viszont elmondta, hogy az ügyben még az első pozitív teszteredmény megérkezésekor elindított és jelenleg is zajló járványügyi kivizsgálás során lakhelyi elkülönítésbe helyezett 47 személy mind a környéken él. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy lakhelyi izolációba kerültek volna azok a mentős alkalmazottak, akiket a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a helyszínre riasztottak akkor, amikor a Franciaországból hazatért és lakhelyi izolációban lévő férfi segítséget kért a szívproblémák miatt később elhunyt apjához.
A fiatalabb férfi – akinek a koronavírus-tesztje másnapra pozitív eredményt hozott – szólt a kiérkező mentősöknek, hogy lakhelyi elkülönítés alatt állnak, ezért a mentős személyzet védőruházatban ment be, így nem volt szükség a későbbi elkülönítésükre – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Ami az elrendelt lakhelyi izolációkat illeti, Adrian Pănescu kérdésünkre elmondta:
amelynek értelmében a pénzbírság értéke is jelentősen nőtt, továbbá az elkülönítés szabályai ellen vétő ellen büntetőjogi eljárás indulhat és két hétre intézményes karanténba helyezik, amelynek a költségeit is rá terhelik. Utóbbi az elszállásolás 230 lejes napi árával és a napi étkeztetés 70 lejes költségével együtt eléri a 4200 lejt a két hét alatt.
Ugyanakkor a helyhatóságok is próbálják tudatosítani az érintettekben, hogy nem érdemes kockáztatniuk – fűzte hozzá a szóvivő.
Tiboldi Elek etédi alpolgármestert, a község megbízott vezetőjét hétfőn kora délutánig még nem értesítették arról, hogy az első fertőzött egyik közvetlen kapcsolatánál is igazolták a megbetegedést. „Nem jó hír ez, de különösebben nincs mit kezdeni vele” – fogalmazott, de hozzáfűzte, így legalább nem járkálnak a falu felső felében. Ott él az a közösség, ahol számos lakhelyi elkülönítést elrendelt a népegészségügyi igazgatóság az első fertőzés igazolása után.
Nem történt rendbontás és a lakhelyelhagyási tilalmat sem szegték meg az izolációban lévők, „mert akkora port kavartak” a történtek, hogy nem kockáztat senki – mondta a településvezető.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás