
Etéd bejáratánál. Csend van, az amúgy is csendes településen. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A megnövelt pénzbírság, a karanténköltségek átruházása, illetve a büntetőjogi következmények visszatartják a szabályszegéstől a lakhelyi elkülönítés alatt állókat, és ez így van Etéd községben is – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Csend van a településen a község megbízott vezetője szerint is, aki hétfő délutánig nem kapott értesítést arról, hogy az Etédre Franciaországból hazatért, majd koronavírus-fertőzés miatt múlt csütörtökön kórházba utalt férfi egyik közvetlen kapcsolata esetében is igazolták a fertőzést.
2020. április 06., 18:032020. április 06., 18:03
2020. április 06., 18:132020. április 06., 18:13
A harmadik Hargita megyei igazolt koronavírusos megbetegedés is a Franciaországból Etédre hazatért férfihez köthető, egy vele közvetlen kapcsolatban álló személynél igazolták az újabb megbetegedést, amelyről hétfői közleményében tájékoztatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– közölte megkeresésünkre Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője. Azt viszont elmondta, hogy az ügyben még az első pozitív teszteredmény megérkezésekor elindított és jelenleg is zajló járványügyi kivizsgálás során lakhelyi elkülönítésbe helyezett 47 személy mind a környéken él. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy lakhelyi izolációba kerültek volna azok a mentős alkalmazottak, akiket a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a helyszínre riasztottak akkor, amikor a Franciaországból hazatért és lakhelyi izolációban lévő férfi segítséget kért a szívproblémák miatt később elhunyt apjához.
A fiatalabb férfi – akinek a koronavírus-tesztje másnapra pozitív eredményt hozott – szólt a kiérkező mentősöknek, hogy lakhelyi elkülönítés alatt állnak, ezért a mentős személyzet védőruházatban ment be, így nem volt szükség a későbbi elkülönítésükre – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Ami az elrendelt lakhelyi izolációkat illeti, Adrian Pănescu kérdésünkre elmondta:
amelynek értelmében a pénzbírság értéke is jelentősen nőtt, továbbá az elkülönítés szabályai ellen vétő ellen büntetőjogi eljárás indulhat és két hétre intézményes karanténba helyezik, amelynek a költségeit is rá terhelik. Utóbbi az elszállásolás 230 lejes napi árával és a napi étkeztetés 70 lejes költségével együtt eléri a 4200 lejt a két hét alatt.
Ugyanakkor a helyhatóságok is próbálják tudatosítani az érintettekben, hogy nem érdemes kockáztatniuk – fűzte hozzá a szóvivő.
Tiboldi Elek etédi alpolgármestert, a község megbízott vezetőjét hétfőn kora délutánig még nem értesítették arról, hogy az első fertőzött egyik közvetlen kapcsolatánál is igazolták a megbetegedést. „Nem jó hír ez, de különösebben nincs mit kezdeni vele” – fogalmazott, de hozzáfűzte, így legalább nem járkálnak a falu felső felében. Ott él az a közösség, ahol számos lakhelyi elkülönítést elrendelt a népegészségügyi igazgatóság az első fertőzés igazolása után.
Nem történt rendbontás és a lakhelyelhagyási tilalmat sem szegték meg az izolációban lévők, „mert akkora port kavartak” a történtek, hogy nem kockáztat senki – mondta a településvezető.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
2 hozzászólás