
Etéden április másodikán jegyezték fel az első fertőzést, majd még hármat, egy hét óta azonban nem igazoltak új megbetegedést
Fotó: Erdély Bálint Előd
A koronavírus-járvány kezdetén az egyszerű szájmaszkon és a gumikesztyűn kívül más védőfelszerelése nem volt, az egyik fertőzött a rendelőjében is járt, ő maga a veszélyeztetett korcsoportba tartozik, elsősorban mégse a koronavírustól fél Etéd község háziorvosa.
2020. április 16., 10:362020. április 16., 10:36
Gálfi Czirjék Rozália március 18. óta megállás nélkül dolgozik, nagypéntek volt az első szabadnapja, akkor is csak a rendelői munkát tudta mellőzni.
– mondja Etéd község egyetlen háziorvosa, aki hetekig védőruházat hiányában kellett rendeljen abban a faluban, ahol elsőként megjelent a koronavírus Hargita megyében. A biztonságot az elmúlt hét végéig három darab egyszerhasználatos és egy mosható overál jelentette számára, azokat is adományként kapta. Egy mosható védőöltözéket küldött Kolumbán Dávid megyei tanácsos, múlt héten Gálfi Árpádtól, Székelyudvarhely polgármesterétől kapott még három darab egyszerhasználatost, az elmúlt hét végén pedig Borboly Csaba megyei tanácselnök továbbított neki egy hétre való védőruházatot és kesztyűt a magyar államtól érkezett adományból – mondja.
– fogalmazott az alapvető szükségletet jelentő védőöltözetről Gálfi Czirjék Rozália.
Ő már március 19-én, tehát egy hónappal ezelőtt megmondta, hogy baj lesz – emlékszik vissza. Akkor érkezett haza a falu széléről elszármazottak egy része. „Március 18. volt az első nap, amikor már maszkban rendeltem. Így úsztam meg. Nem tudom, talán a Jóisten adta az ötletet, hogy mind legyünk maszkban és kesztyűben” – idézi fel az óvintézkedések első napjait, amikor ő és két asszisztense még nem sejthették, hogy rövidesen a nem sokkal több, mint ezer lelket számláló kis udvarhelyszéki községben jelenik meg először Hargita megyében a koronavírus.

Elhunyt férfi családtagjánál igazolták Hargita megyében a koronavírusos fertőzést – érkezett a hír több forrásból is, hivatalos bejelentés azonban nincs.
Az egyszerű szájmaszkon és gumikesztyűn kívül más védőfelszerelésük akkor még nem volt, az egyik fertőzött – akiről ez csak később igazolódott be – járt is a rendelőben. Most már elővigyázatosságból csak az ablakon keresztül konzultál a betegekkel. Hacsak nem történik valami súlyos, azonnali ellátást igénylő eset – akkor felveszi az egyszer használatos védőruhák egyikét. „Kell végezzem a munkámat, hogy megvédjem a lakosságot. És saját magamat is. Nem engedhetem a falut bajba keveredni. Ez nagyon nagy feladat, de eddig sikerült” – fogalmazott a háziorvos. Március 18. óta megállás nélkül dolgozik, nagypéntek volt az első szabadnapja, akkor is csak a rendelői munkát tudta mellőzni.
Korából adódóan ő maga is a koronavírus által veszélyeztetett csoportba tartozik, ám mégsem a vírusfertőzéstől fél leginkább. Ezért inkább nem érintjük a megbetegedések falu széli felbukkanásának a történetét. Ő továbbra is ott kell maradjon a faluban – érvel sokatmondóan.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ők mindannyian, és a megyei népegészségügyi igazgatóság is nagyon lelkiismeretesen végzi a munkáját, sokszor éjszakába nyúlóan.
– mondja, megjegyezve, hogy a negyedik megbetegedés óta nem igazoltak új koronavírus-fertőzést a községben.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás