
Etéden április másodikán jegyezték fel az első fertőzést, majd még hármat, egy hét óta azonban nem igazoltak új megbetegedést
Fotó: Erdély Bálint Előd
A koronavírus-járvány kezdetén az egyszerű szájmaszkon és a gumikesztyűn kívül más védőfelszerelése nem volt, az egyik fertőzött a rendelőjében is járt, ő maga a veszélyeztetett korcsoportba tartozik, elsősorban mégse a koronavírustól fél Etéd község háziorvosa.
2020. április 16., 10:362020. április 16., 10:36
Gálfi Czirjék Rozália március 18. óta megállás nélkül dolgozik, nagypéntek volt az első szabadnapja, akkor is csak a rendelői munkát tudta mellőzni.
– mondja Etéd község egyetlen háziorvosa, aki hetekig védőruházat hiányában kellett rendeljen abban a faluban, ahol elsőként megjelent a koronavírus Hargita megyében. A biztonságot az elmúlt hét végéig három darab egyszerhasználatos és egy mosható overál jelentette számára, azokat is adományként kapta. Egy mosható védőöltözéket küldött Kolumbán Dávid megyei tanácsos, múlt héten Gálfi Árpádtól, Székelyudvarhely polgármesterétől kapott még három darab egyszerhasználatost, az elmúlt hét végén pedig Borboly Csaba megyei tanácselnök továbbított neki egy hétre való védőruházatot és kesztyűt a magyar államtól érkezett adományból – mondja.
– fogalmazott az alapvető szükségletet jelentő védőöltözetről Gálfi Czirjék Rozália.
Ő már március 19-én, tehát egy hónappal ezelőtt megmondta, hogy baj lesz – emlékszik vissza. Akkor érkezett haza a falu széléről elszármazottak egy része. „Március 18. volt az első nap, amikor már maszkban rendeltem. Így úsztam meg. Nem tudom, talán a Jóisten adta az ötletet, hogy mind legyünk maszkban és kesztyűben” – idézi fel az óvintézkedések első napjait, amikor ő és két asszisztense még nem sejthették, hogy rövidesen a nem sokkal több, mint ezer lelket számláló kis udvarhelyszéki községben jelenik meg először Hargita megyében a koronavírus.

Elhunyt férfi családtagjánál igazolták Hargita megyében a koronavírusos fertőzést – érkezett a hír több forrásból is, hivatalos bejelentés azonban nincs.
Az egyszerű szájmaszkon és gumikesztyűn kívül más védőfelszerelésük akkor még nem volt, az egyik fertőzött – akiről ez csak később igazolódott be – járt is a rendelőben. Most már elővigyázatosságból csak az ablakon keresztül konzultál a betegekkel. Hacsak nem történik valami súlyos, azonnali ellátást igénylő eset – akkor felveszi az egyszer használatos védőruhák egyikét. „Kell végezzem a munkámat, hogy megvédjem a lakosságot. És saját magamat is. Nem engedhetem a falut bajba keveredni. Ez nagyon nagy feladat, de eddig sikerült” – fogalmazott a háziorvos. Március 18. óta megállás nélkül dolgozik, nagypéntek volt az első szabadnapja, akkor is csak a rendelői munkát tudta mellőzni.
Korából adódóan ő maga is a koronavírus által veszélyeztetett csoportba tartozik, ám mégsem a vírusfertőzéstől fél leginkább. Ezért inkább nem érintjük a megbetegedések falu széli felbukkanásának a történetét. Ő továbbra is ott kell maradjon a faluban – érvel sokatmondóan.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ők mindannyian, és a megyei népegészségügyi igazgatóság is nagyon lelkiismeretesen végzi a munkáját, sokszor éjszakába nyúlóan.
– mondja, megjegyezve, hogy a negyedik megbetegedés óta nem igazoltak új koronavírus-fertőzést a községben.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
3 hozzászólás