Az egészségügyi működési jóváhagyással nem rendelkező tanegységek zöme vidéki. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A vezetékes ivóvíz, a csatornázás hiánya, a kerti vécék, valamint a vonatkozó előírásoknak nem megfelelő épületek és helyiségek az okai annak, hogy néhány napközi és általános iskolai egység még nem rendelkezik egészségügyi működési engedéllyel Hargita megyében. Nyolc tanintézet van ebben a helyzetben megyeszerte, többségük vidéki iskola és napközi.
2021. november 01., 15:592021. november 01., 15:59
2021. november 01., 17:032021. november 01., 17:03
A Hargita megyében működő 508 tanegység közül 500 rendelkezik egészségügyi működési engedéllyel, mindössze 8 nem tudta még megszerezni ezt különböző hiányosságok miatt – derül ki a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság friss jelentéséből.
Négy napközi, illetve négy elemi tagozatot működtető iskola nem kapta még meg az egészségügyi működési engedélyt, ezek közül 7 vidéken, 1 pedig városon működik. A hiányosságokat négy tanegység esetében a vezetékes ivóvíz és a csatornázás hiánya jelenti, ezekben kerti vécék működnek. Ilyen helyzetben van a Bélbor községi Rakottyás iskolája és napközije, a kászonfeltízi iskola, valamint a szintén Kászonaltíz községhez tartozó kászonjakabfalvi általános iskola. Az előírásoknak nem megfelelő épületek vagy helyiségek miatt a gyergyószentmiklósi Százszorszép -Napközi, a Gyimesfelsőlok községhez tartozó Komjádpataka napközije, az egyik gyergyótölgyesi napközi, valamint a Vasláb községi Heveder elemi iskolája nem kaphatta meg az egészségügyi működési engedélyt.
A megyei egészségügyi szakhatóság jelentése szerint a felsorolt tanegységek egy részében már zajlanak a javítási, bővítési, átalakítási munkálatok a hiányosságok rendezése érdekében, illetve van köztük olyan is, amely új épületbe költözött vagy költözik a közeljövőben.
Az iskola és napközi egy nehezen megközelíthető helyen áll és nem rendelkezik vezetékes vízzel, de még saját ivóvízforrással sem, az egységben az ivóvizet egy vízadagolóból biztosítják, a kézmosáshoz szükséges vizet pedig egy tartályból – áll a jelentésben.
A megyei egészségügyi szakhatóság adatokat közölt a tanév elején a tanintézetekben elvégzett egészségügyi szűrővizsgálatok eredményéről is. Több mint 37 ezer gyereket vizsgáltak meg az iskolaorvosok, a szűréseken leggyakrabban azonosított három betegség a torokgyulladás (435 eset), a tetvesség (170 eset) és a fertőző bőrbetegség, többnyire rühfertőzés (55 eset) volt.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!