Hirdetés
Hirdetés

Mozgásban lesz a város, közeleg a tánc világnapja Csíkszeredában

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc

Bordás Attila, Zaiba Anikó, Ferencz Evelin, Veress Albert és Borviz Attila beszélt a széles programkínálatról

Fotó: Borbély Fanni

A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.

Nagy Lilla

2025. április 17., 13:582025. április 17., 13:58

2025. április 17., 17:332025. április 17., 17:33

Előzetesen néhány mondat a tánc világnapjáról: a tánc világnapját április 29-én ünneplik. Az ünnepet 1982-ben az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) Nemzetközi Színházi Intézetének egy részlege, a Nemzetközi Táncbizottság hozta létre. Időpontját Jean-Georges Noverre francia táncos és balettművész születésnapjára rakták.

Hirdetés

És akkor meg is érkeztünk a mába, a tánc világnapjával való csíkszeredai tudnivalókat sajtótájékoztatón ismertették csütörtökön a szervezők – a BazeGlow Collective, a Csíki Játékszín és a Camp képviseletében.

Széles programkínálattal várják az érdeklődőket, a cél most is ugyanaz: közelebb hozni a táncot az emberekhez – testileg, lelkileg, közösségileg.

A szervezők szerint a tánc nem csupán művészet, hanem eszköz is: az önkifejezésé, az egészséges életmódé, az emberi kapcsolatoké. Az idei program úgy épül fel, hogy minden korosztály és érdeklődési kör megtalálja benne a saját ritmusát – legyen szó workshopról, színházi előadásról vagy épp egy köztéri táncra perdülésről.

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc Galéria

A tánc világnapja köré font programot a BazeGlow Collective, a Csíki Játékszín, valamint a Camp szervezi

Fotó: Borbély Fanni

A jövő heti program néhány fénypontja

Az idei rendezvény egyik különlegessége, hogy nem vendégtársulat, hanem helyi fiatal táncosok lépnek színpadra Zaiba Anikó koreográfiájával. A Struggle for Connection című előadás egy látványos és érzelmekkel teli utazás lesz:

szavak helyett mozdulatokon keresztül beszél arról, hogy milyen nehéz, de mennyire vágyott is a kapcsolódás.

A darab nem egy konkrét történetet mesél el, inkább olyan közös emberi érzésekre és tapasztalatokra épít, mint az önmagunkkal vívott harc, a közösségbe illeszkedés kihívásai vagy az önelfogadás.

A jövő hétvége igazi mozgásfesztivált ígér: afro dance és ütőhangszeres workshop, musical tréning, örömtánc, hip-hop, kortárs partnering – mindenki kipróbálhatja magát, akár kezdőként is.

Az Afrikora zenekar koncertje és közös örömzenélése szombaton és vasárnap biztosan feldobja a hangulatot, miközben a zene és a mozgás közösségformáló erejét is megtapasztalhatjuk.

Csíkszereda, program, Tánc Világnapja, tánc Galéria

Zaiba Anikó szerint meglepően sok a Csíkszeredához kötődő táncos, a tánc világnapján pedig ők is kiemelt figyelmet kapnak majd a fotókiállítással

Fotó: Borbély Fanni

Április 29.: tánc az utcán, tánc a képeken

A rendezvénysorozat méltó zárása egy igazi kulturális ünnep:

szabadtéri fotókiállítás nyílik Fókusz/TáncVilágnap2025 címmel, amely a helyi táncosokat mutatja be Csíkszereda ikonikus helyszínein, művészi perspektívából.

A fotókat a Prisma Fotóklub tagjai készítették – ők azok, akik ezúttal nemcsak megörökítik, de újra is értelmezik a város köztereit a táncon keresztül.

És hogy ne maradjon minden „csak” képekben: a Színház téren táncbemutatók, közös mozgás a Hargita Néptáncszínházzal, sőt még egy kis Just Dance is várja a bátrakat – kicsit, nagyot, profikat, amatőröket.

A csíkszeredai rendezvénysorozat célja sosem pusztán a bemutatás. Sokkal inkább egy nyitott meghívás: mozdulj, kapcsolódj, érezz.

Ez a pár nap lehetőség arra, hogy felfedezzük, mit is adhat a tánc, egyénileg, közösségileg, vagy épp művészileg.

Ahogy a szervezők fogalmaztak: a tánc „belopja magát az emberek szívébe, szokásaiba”, és közben egy olyan kulturális teret teremt, ahol az ember testben és lélekben is otthon érezheti magát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 27., péntek

Hargita megyéig vezetnek a szálak az építkezési cégeket érintő országos adócsalási ügyben

Több mint hatvan házkutatást tartottak és hat embert őrizetbe vettek egy olyan adócsalási ügyben, amely a gyanú szerint építkezési cégeket érint, és Hargita, illetve Maros megyében is vizsgálatokat folytatnak.

Hargita megyéig vezetnek a szálak az építkezési cégeket érintő országos adócsalási ügyben
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Száz méterre egy román falutól lőtt le egy orosz drónt az ukrán légvédelem

Az ukrán hadsereg légvédelme péntek reggel lelőtt egy drónt Románia határának közelében, mindössze száz méterre a Tulcea megyei Chilia Veche településtől – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Száz méterre egy román falutól lőtt le egy orosz drónt az ukrán légvédelem
2026. február 27., péntek

Egy privát szobát is bemutattak a hatóságok az átfogó prostitúciós ügyben – videóval

Tizenegy embert vettek őrizetbe és további négy gyanúsított ellen hatósági felügyeletet rendeltek el annak a fővárosi prostitúciós ügynek a fejleményeként, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a DIICOT.

Egy privát szobát is bemutattak a hatóságok az átfogó prostitúciós ügyben – videóval
2026. február 27., péntek

Kihirdette az államfő a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt

Nicușor Dan pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy kihirdette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt, miután az alkotmánybíróság döntésének indoklása megjelent a Hivatalos Közlönyben.

Kihirdette az államfő a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Másfél nap alatt négyszer kaptak Ro-Alertet orosz drónok miatt Tulcea megyében

Péntek reggel 7 óra 15 perc körül újabb Ro-Alert üzenetet kaptak Tulcea megye Ukrajnával határos térségének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Ez volt a negyedik ilyen riasztás szerda este óta.

Másfél nap alatt négyszer kaptak Ro-Alertet orosz drónok miatt Tulcea megyében
2026. február 26., csütörtök

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása

Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása
2026. február 26., csütörtök

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este

A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét

Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét
2026. február 26., csütörtök

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében

Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében
2026. február 26., csütörtök

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról

Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról
Hirdetés