Új utakon jár a székelyvajai fúvószenekar

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

A Nyárárdmente egyetlen fúvószenekara 1958-ban alakult tizenhárom székelyvajai lakos kezdeményezésével. Létét a szükség határozta meg, mert a faluban nem volt olyan csapat, amely hangulatot teremtett volna különböző közösségi események alkalmával.

Gligor Róbert László

2012. augusztus 09., 16:182012. augusztus 09., 16:18

2012. augusztus 09., 16:402012. augusztus 09., 16:40

A zenekar sokáig a helyi református egyház mellett működött, de 1990-ben megszűnt, és csak nagyon ritkán szólalt meg egy-egy ünnepségen vagy temetésen. Fábián András 1999-ben végzett a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián, 1997 óta harsonásként dolgozik a marosvásárhelyi állami filharmóniánál. 2006-ban tucatnyi lelkes vajai fiatallal ismét megszólaltatták a fúvószenekart.

Vannak anyagi gondok is

Abban az évben a Székelyvajáért alapítvány révén pályázat útján nyertek ezer eurót az ákosfalvi polgármesteri hivataltól, ebből vásároltak négy trombitát és elindították az azóta is szakadatlan fejlődési folyamatot. Ma már húsz zenészük van, többnyire mind vajaiak, a két-három kivétel is a szomszédos falvakban lakik. Kantálási pénzből tizenegy személy egyesületet hozott létre, ezáltal megnyíltak előttük a pályázati lehetőségek is. De igazán csak az idén jutottak annyira pénzhez, hogy felszusszanhassanak és új terveket szőjenek. Idén ugyanais Farkas Elek harasztkereki vállalkozótól ötezer lej adományt kaptak, továbbá támogatást nyertek a megyei tanácstól és az ákosfalvi önkormányzattól is.

A csapat falunapokon, különböző rendezvényeken lép fel, gyakorlatilag mindenütt, ahová meghívják és ahová eljuthat a kedvtelésből zenélő társaság. És már egyre többen értékelik munkájukat, egyre több meghívást kapnak – mondja némi büszkeséggel Fábián András. Amióta saját lábukon állnak és nem az egyház mellett, azóta a repertoárban is változások történtek, gyakorlatilag mindent zenélnek, amire igény van, természetesen a zenekar képességeihez mérten: indulót, népdalfeldolgozást, könnyűzenét, polkát, keringőt. Természetesen van egy minimális anyagi elvárásuk is fellépésekkor, hiszen a csoport működése forog kockán a pénz hiányában, mert nem sok támogatóra számíthatnak. Ennek ellenére folyamatosan próbálnak új tagokat toborozni és nagy hangsúlyt fektetnek a tehetséges fiatalok nevelésére, taníttatására.

Új kapcsolatokat építenének

Idén újabb segítséget kaptak az ákosfalvi önkormányzattól: a vajai kultúrotthonban feljavítottak számukra egy nagyobb helyiséget, amely megfelelő körülményeket fog biztosítani a további munkájukhoz. Eddig ugyanis egy kis, hideg teremben kellett dolgozniuk. A helyiség nemcsak próbaterem, hanem székhely is lesz egyben, itt állítják ki az eddig szerzett okleveleket, elismeréseket, továbbá régi fényképeket, dokumentumokat, ugyanis elkezdték már felkutatni a zenekar történetének részleteit is.

Törekednek a kitekintésre is – teszi hozzá Fábián. Két éve járt náluk a magyarországi Kapuvár negyvenöt tagú fúvószenekara, a tavaly a nyárádmentiek utaztak hozzájuk, néhány nap múlva pedig ismét a kapuváriak érkeznek ide. Együtt fognak fellépni az ákosfalvi falunapi rendezvényen is, és remélik, hogy a jó kapcsolat erősödni és szélesedni fog a következőkben. Székelyvajában az emberek büszkék a fúvószenekarra, ugyanis a Székelyföld egészével ellentétben a Nyárádmentén, de Maros megyében sem sűrűn lehet ilyen együttest találni – teszi hozzá Fábián András karvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei