Rég nem táncolt helyszínek, telt házas előadások

A csűrszínházi fellépés minden évben az évad végét is jelenti a Maros Művészegyüttesnél. A szezon mérlege elkészült: rekordszámú előadásokat, rég nem táncolt helyeket és telt házakat tudhatnak maguk mögött a hivatásos táncosok.

Szász Cs. Emese

2013. július 03., 15:222013. július 03., 15:22

2013. július 03., 20:282013. július 03., 20:28

A Csűrszínházi Napok után minden évben fellélegezhetnek a Maros Művészegyüttes tagjai, mert az azt jelenti, hogy megérdemelt szabadságukat tölthetik ezután. Az együttes tagjai szombaton a mikházi csűrszínházban léptek fel, majd vasárnap a Magyarói falunapokon vettek részt, s hétfőtől már tényleg szabadságolnak.

Rekordokat döntöttek

„Jó évadot zártunk, rekordszámú előadásokat tartottunk az első félévben és olyan helyekre is eljutottunk vendégelőadásra, ahová az utóbbi években, évtizedekben nem sikerült. Táncoltunk például a szórványban, de számos egynapos, vagy 3-4 napos kiszálláson is voltunk” – mondta a Maros Művészegyüttes vezetője, Barabási Attila. Az együttes magyar tagozata 41 előadást tartott a kövesdombi székhelyén, valamint csaknem hatvan előadást kiszállásokon, ebbe a néptánctalálkozók, fesztiválok, külföldi vendégszereplések is benne vannak. „Volt egy magyarországi turnénk, amelyet összekötöttünk egy ausztriai kiszállással. Bécsben – az ottani magyarság meghívására – a Molière színházban telt ház előtt mutattuk be műsorunkat. Felléptünk Százhalombattán a tánc világnapján, Nagyváradon szakmai képzésen vettünk részt, amelyen színpadi színészek tartottak előadásokat, valamint Orza Călin koreográfus tartott felkészítőt” – sorolta az elmúlt évad eredményeit az igazgató. Hozzátette, a felkészüléshez tartozik az is, hogy elkezdték balettre oktatni az együttes tagjait, összesen hatvan alkalommal tanulják a balett alapjait a táncosok. Már néhány alkalom után látszik rajtuk, hogy jobban mozognak, s jobb a fizikai kondíciójuk is.

Hivatásos Táncosok Találkozójára készülnek

A felkészülés azért is fontos az együttes számára, mert októberben a Maros Művészegyüttes a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncosok Találkozójának. Ezt minden évben más hivatásos táncegyüttes szervezi, idén – 2006 után – ismét Marosvásárhely a rendezvény helyszíne. A találkozó egyrészt megmutatkozási lehetőség a táncegyütteseknek, másrészt egyfajta verseny is, ugyanis októberben kilenctagú zsűri értékeli majd a produkciókat. A Maros Művészegyüttes szervezőként szeretne kitenni magáért, ezért készül különösen az új bemutatóra is, azzal versenyzik majd októberben.

Kányádi-versekre épül az új bemutató

A Harangozó Gyula-díjas Juhász Zsolt rendezi az új bemutatót, ő állította össze a múlt évi Vannak vidékek című előadást is. Idén azonban asszisztenssel jön, Kádár Ignác a néptánc területén igen ismert szakember segíti a munkáját. „Az idei előadásunk címe Fekete-piros, és Kányádi-versek összeállítására alapul, mint a tavalyi. Egy folyamat lehet. Az első munkafázis megtörtént, szabadság után folytatjuk, s reméljük minden összeáll mind technikai, mind szakmai részről” – mondta a szeptember közepére tervezett bemutatóról Barabási Attila.

A nyári szabadságot is vendégelőadásokkal szakítja meg az együttes, van egy meghívásuk Konstancára, hogy egy nemzetközi táncfesztiválon képviseljék a magyarságot. Augusztusban Gyulára hivatalosak a Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiváljára, a Napsugárral a Vajdaságba utaznak fellépni, majd a hónap végén a Vásárhelyi Forgatagon is részt vesznek. „A szervezők felkértek, hogy mind az ifjúsági csapattal, mind a magyar tagozattal vegyünk részt a Forgatagon. S mint magyar együttes, ez nekünk egyfajta kötelességünk is: nem csak a színpadon, de a táncházakban és a háttérből is segítjük a rendezvényt” – mondta Barabási.

A Maros Művészegyüttes jelenleg 12 táncospárral működik, s bár vannak cserék, szülési szabadságolók, az utánpótlás biztosított, egyrészt a Napsugár részéről, másrészt vidéki táncosok is előszeretettel csatlakoznak az együtteshez a kis fizetés ellenére. Nemsokára egy dicsőszentmártoni lány csatlakozik a Művészegyütteshez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei