A lehető legtágabb tevékenységi kört szeretné felölelni a Kárpát-medencei hálózatfejlesztési igazgatóság, ezért több külhoni településen is szerveztek fórumbeszélgetéseket a helyi szakemberekkel. A marosvásárhelyi beszélgetés előtt Molnár György hálózatfejlesztési igazgató számolt be a tervekről.
2014. március 19., 18:572014. március 19., 18:57
2014. március 19., 19:072014. március 19., 19:07
Kialakult már egy támogatási rendszere Magyarországnak, amellyel a külhoniakat segíti. Ide tartozik például az állampolgárság lehetősége vagy a Bethlen Gábor Alap, most azonban egy strukturáltabb fejlesztésről van szó – jelentette ki Molnár György, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által szervezett fórumbeszélgetés előtt tartott sajtótájékoztatóján. Az Európai Unió nemcsak megengedi, hanem kéri is, hogy az uniós beruházási alapokat használják az adott ország területén kívüli fejlesztési programok finanszírozására is. A hálózatfejlesztési igazgató beszámolt arról, hogy 2007 és 2013 között Magyarország nem, de Románia kihasználta ezt a lehetőséget. Magyarországon a kormányváltás után már nem lehetett módosítani a döntésen, ezért most szeretnék megragadni a lehetőséget. Arra is volt példa, hogy magyarországi szervezet bukaresti pályázatot nyert, de a székelyföldiek nem pályázhattak Budapesten ebben az időszakban.
Ezúttal élni fognak a lehetőségekkel – hangsúlyozta Molnár György. A Kárpát-medencei körútnak az a célja, hogy találkozzanak a helyiekkel, akik jól ismerik térségeik problémáit és hiányosságait, így könnyebben tudnak javaslatokat tenni. „Elsősorban a szakemberekkel szeretnénk találkozni, összegyűjteni az ötleteket, felmérni a lehetőségeket. Egy hálózatot szeretnénk kiépíteni, reményeink szerint 300 fejlesztési szakértővel és 200 szervezettel dogozhatunk majd. Ez azért is fontos, mert nemcsak javaslatokat szeretnénk Magyarország miniszterelnöke elé vinni, hanem egy tettre kész csapatot is” – mondta Molnár György.
A helyi partnereket arra kérte az igazgatóság, hogy ők kérjék fel a szakembereket, ne Budapestről válasszák ki őket. Az erdélyi fórumsorozat partnerei a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a székelyudvarhelyi MÜTF Oktatási Központ, a két intézmény javasolta a marosvásárhelyi beszélgetésre is a szakembereket. Széles körű fejlesztési programról van szó, több társadalmi réteg képviseltette magát: civil szervezetek, egyházak, önkormányzatok, kulturális és sport szervezetek is szerepeltek a meghívottak listáján.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!