Nyugodt, csendes település akar maradni
Fotó: Haáz Vince
Népszavazást tartanak vasárnap, az államelnök-választás második fordulójával egy időben a Maros megyei Koronkán. A helyieknek arról kell nyilatkozniuk, hogy beengedik-e a családi házak mellé, közé a tömbházakat, vagy sem.
2024. december 03., 17:592024. december 03., 17:59
A Marosvásárhellyel egybenőtt Koronka település 2004-ben vált önálló községgé a szomszédos Székelybóssal együtt. Akkor a lakók népszavazáson döntötték el, hogy kiválnak Jedd községből. Az azóta folyamatosan fejlődő nagyközségben most újabb referendumot szerveznek.
A Marosvásárhelyről Balavásár felé tartók a Koronka települést jelző tábla után, a főúton csak néhány családi házat látnak, ott inkább csak cégek, gyárak, vállalkozások épületei sorakoznak. A falu maga nem a főút mentén terül el, hanem bennebb, ezért sokkal csendesebb is.
főleg a város közelsége miatt, de a községközponthoz tartozó Székelybósba is egyre több család költözött ki.
Az elmúlt években több ingatlanbefektető próbált földet vásárolni és tömbházakat építeni ide, de a helyi önkormányzatban nem talált partnerre. 2021-ben volt egy kisebb cirkusz is a településen, amikor egy ingatlanbefektető el akart foglalni egy részt az utcából arra hivatkozva, hogy azt az ő telkéből vették el. A Kastély utcában lévő telekre tömbházakat szeretett volna építeni, de akkor nem rendelkezett semmiféle engedéllyel. A terület azóta is üresen áll.
A lakók akkor és azóta többször is kifejezték azon szándékukat, hogy nem akarják, hogy Koronka területén vagy akár a Koronka és Székelybós közötti területen tömbházak épüljenek.
Az elmúlt években több ingatlanbefektető volt már a koronkai önkormányzatnál érdeklődni, puhatolózni – mondta a Székelyhonnak Daniel Cheșa, a referendum egyik kezdeményezője, aki szerint volt olyan befektető, aki 6,5 hektárnyi területet szeretett volna megvásárolni, hogy arra többek között tömbházakat, négyszáz lakrészt építsen.
Vannak üres telkek a településen
Fotó: Haáz Vince
„De a koronkaiak és a székelybósiak nem szeretnék, ha tömbházak épülnének a településekre. Ezért most alkalmuk van vasárnap ezt kinyilvánítani, a népszavazáson. Ez
– mondta a kezdeményező, aki jelenleg afrikai körutazáson vesz részt, ezért nem tud szavazni arról, hogy egyetért-e a tömbházak építésével vagy sem. Mint mentegetőzve részletezte, amikor nyáron lefoglalta a repülőjegyeket és a szállást, akkor arról volt szó, hogy szeptember közepén lesz az államelnök-választás, csak utólag módosult ez év végére.
Takács Szabolcs, Koronka polgármestere a Székelyhonnak elmondta, hogy a régi és az új önkormányzatban is egyetértés van arra vonatkozóan, hogy
A polgármestertől megtudtuk, hogy jelenleg készül az általános településrendezési terv (PUG) és abba is belefoglalták, hogy milyen magasak lehetnek az épületek, többek között azt is szabályozták, hogy az emeletes ikerházaknak, az úgynevezett duplexeknek sincs helye Koronkán.
Takács Szabolcs elmondta, ugyan a népszavazás eredménye csak konzultatív jellegű, de jelentős, hiszen a közösség véleményt nyilvánít egy fontos kérdésben. A helyi tanács már tavaly elfogadta a referendum megszervezéséről szóló határozatot, majd – az Országos Választási Iroda utasítására idén – az új tanács is visszatért rá, hogy törvényesen tudják azt megszervezni.
Tájékoztató a népszavazásról, háttérben a polgármesteri hivatal
Fotó: Haáz Vince
Ki is nyomtatták már a szavazólapokat, amelyeken egy kérdés van:
A polgármester jelezte: ahhoz, hogy érvényes legyen a referendum, a szavazásra jogosult személyek 33,9 százaléka kell feleljen a feltett kérdésre. Megkérdeztük, hogy mennyibe kerül a helyi közösségnek a referendum megszervezése. Takács Szabolcs közölte, egyelőre 70 ezer lejt hagytak erre jóvá, hiszen hozzá kell járulniuk a szavazatszámláló bizottság tagjainak juttatásához. Amennyiben ez az összeg nem lesz elegendő, a jövő évi költségvetésből kifizetik majd a különbözetet.
Majdhogynem pattanásig feszült a húr hétvégén a Marosvásárhely melletti Koronkán, ahol a tömbháznegyed építésére készülő cég vezetői és a falubeliek néztek farkasszemet egymással. A tettlegesség megelőzéséért a rendőrség és a csendőrség is kisebb alakulatokat vezényelt ki a Kastély utcába.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
szóljon hozzá!