Fotó: Boda L. Gergely
A VII. Székelyföld napokon népművészeti vásárt tartottak a Maros Megyei Múzeum Néprajz és Népművészeti részlegén. A rendezvénnyel a szervezők a Toldalagi palotában látható Anna. Asszonysors a 20. században című néprajzi kiállításra próbálták felhívni a figyelmet.
2016. október 20., 18:262016. október 20., 18:26
Akinek nem volt alkalma megnézni a tárlatot, még megtekintheti az év folyamán, illetve a jövő esztendő elején is. A 20. század hagyományos életvilágokat megváltoztató történéseit a tárlat az asszonyi szerepek és sorsok keresztmetszetében mutatja be, az emberi élet egyes pontjain (gyerek, nagylány, férjezett nő és idős asszony), illetve a történelem kiemelt szakaszain (két világháború közti falu és város, kollektivizálás, kommunizmus, rendszerváltás) egyetlen szereplő szemszögén keresztül nyit rálátást a kor társadalmi, tárgyi és ideológiai környezetére.
A múzeum udvarából, a földszintről indul a látogatás, egy csűrnek berendezett térből, ahol román és magyar nyelven meséli a narrátor a fiatal, falusi lány életét. Anna megismerkedik egy fiúval, szerelmes lesz, majd terhesen és egyedül marad. Nagy szégyen ez abban a környezetben. A falusi házat elhagyva, a városban egy jómódú zsidó családhoz szegődik cselédnek. A családot deportálják. A háború után belép a pártba, ifjú kommunistaként tér vissza a falujába, ahol még mindig a megesett lányt látják benne, és nem akarják megérteni, hogy egy jobb jövőért fáradozik.
Egy tömbház szobájában mesél végül nyugdíjasként, a múlt rendszer utolsó napjaiban, életéről.
szóljon hozzá!