Nemzeti: van, aki menni akar, van, aki jönni fog

Végéhez közeledik a megígért átszervezés a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban, új osztályok jönnek létre, bizonyos szolgáltatásokat „kiszerveztek” cégeknek, s nemsokára új gazdasági igazgató és művészeti vezető is a színház élére áll. Gáspárik Attila igazgató szerint a számok azt mutatják, jó irányba haladnak.

Szász Cs. Emese

2012. május 10., 15:412012. május 10., 15:41

2012. május 10., 16:112012. május 10., 16:11

Gáspárik Attila múlt nyár végén lett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezérigazgatója, s akkor ígéretet tett arra, hogy átszervezések lesznek az intézménynél. Az évad vége felé kezdtek körvonalazódni a változások, amelyek a számok szerint jót tettek az intézménynek. Gáspárik állítása szerint 80 százalékkal nőtt a színház bevétele, és 14 százalékkal többen látogatták az előadásokat is.

Négy tűzoltó – napi nyolc órában alkalmazva

„A színház nem azért ment rosszul, mert nem én voltam az igazgató. Bizonyos dolgokon változtatni kellett, hiszen olyan osztályok hiányoztak, amelyek  óhatatlanul kellenek egy korszerű intézménynek. Ilyen volt például a marketing osztály, amely az áru eladásával foglalkozik. Áru ez esetben a művészeti előadás, azt el kell adni, a közönséget meg kell keresni, ugyanis mi csupán egyek vagyunk a sok piaci szereplő közül, nincs monopolhelyzetben a színház. Hiányzott a public relations, vagyis a közönségkapcsolatok osztálya, hiányoztak alapvető szervezési adminisztrátorok, akik a rendért, a tisztaságért, a fegyelemért felelősek” – számolt be az érkezésekor tapasztalt hiányosságokról Gáspárik, aki az új feladatokra nem tudott új embereket alkalmazni, mert a gazdasági válság és a Valutaalappal kötött megállapodások értelmében nem lehet növelni az álláskeretet.

A színház így úgy döntött, belülről vesz el munkahelyeket, s bizonyos szolgáltatásokat külső cégekkel végeztet. „Kiszerveztük a takarítást, az épület őrzését és a tűzoltóságot. Hát miért tartsak én négy tűzoltót havi fizetéssel, ne mondjam mit csináltak munkaidőben? Volt hat kapusunk, akik közül olyan is volt, aki a próbatáblát sem tudta felolvasni, mert nem tud magyarul olvasni. Volt még pár takarítónő, akik képtelenek voltak ekkora felületet tisztán tartani, és nem volt korszerű felszerelésük. Mindezeket kiszerveztük cégeknek azzal a feltétellel, hogy vegye át a munkatársainkat ugyanazzal a fizetéssel és körülménnyel, amellyel itt dolgoztak. A munkatársak közül volt, aki ezt választotta, de olyan is, aki inkább a munkanélküli segély mellett döntött. Négy-öt ilyen ember akadt” – mondta az igazgató, aki ugyanakkor a nyugdíjasok szerződését sem hosszabbította meg.

Kárp és Kövesdy helyére keresnek vezetőt

Így ment nyugdíjba a színház gazdasági igazgatója, Kárp György is, a Tompa Miklós Társulat művészeti vezetőjének, Kövesdy Istvánnak pedig lejár az ötéves mandátuma, így két vezetői szék ürül meg a Nemzetiben. Gáspárik elmondta, nem szerveznek versenyvizsgát ezekre az állásokra, ő fogja kinevezni a vezetőket. Azt még nem árulta el, kikkel tárgyal, de annyit már lehet tudni, hogy biztos kívülről jön mind a két vezető, s nem a színház alkalmazottai közül fogja őket „kiemelni”. „Kövesdynek júniusig tart a mandátuma. Többször beszélgettünk: én felajánlottam neki egy állást, hogy legyen a magyar társulat producere, mert jól ért hozzá, és szereti. Lett volna egy fix fizetése és mehetett volna rendezni, ahova akar. Nem vállalta. Egy művésznek amúgy is öt-hat évente megújulásra van szüksége” – mondta kérdésünkre az igazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei