Az erdélyi román értelmiségiek és politikusok egy része pozitívan reagált az Erdélyi Magyar Néppárt által javasolt föderális Románia projektre – jelentette be Toró T. Tibor, az EMNP vezetője pénteken Marosvásárhelyen. Hozzátette, az 1923-as alkotmányalkotásnál elkövetett hibát még mindig ki lehet javítani.
2012. november 30., 18:062012. november 30., 18:06
2012. november 30., 18:272012. november 30., 18:27
„1918. december 1-jén a Gyulafehérvári Nyilatkozatban a románok egy föderális, modern Romániát álmodtak meg. A dokumentumot azonban az 1923-as alkotmányalkotásnál nem vették figyelembe, létrehozva egy központosított országot. Ez minden gondnak a gyökere” – fogalmazott Toró. Elmondta, úgy érzi, itt az ideje az ország modernizálásának, még nem késő orvosolni az akkori hibákat.
„Felszólítjuk az erdélyi, moldovai, olténiai, dobrudzsai és munténiai képviselőket, szervezzenek nyilvános vitát az ország föderális átalakításáról. A föderalizációs folyamat elindítását a történelmi régiók választott tisztségviselőinek ez irányú támogató nyilatkozata jelenthetné” – jegyezte meg Toró. Hozzátette, csakis így válhatna Románia az Európai Unió teljesen integrált tagjává. Példaként megemlítette Németországot, amely az unió „egyetlen húzómotorja”, és ezt szövetségi államberendezkedésének köszönheti.
Hangsúlyozta, az EMNP továbbra is nagy hangsúlyt fektet a különböző autonómiaformákra, így Székelyföld számára területi, míg Érmellék és Partium számára sajátos jogállású és az Erdély többi részein élő magyaroknak kulturális autonómiát kérnek. „A múlt heti autonómiatüntetéshez hasonló akciókat szervezünk a következő időszakban is, a kampány lejárta után, és ezek egyre gyakoribbá válnak majd, egyre nagyobb tömegeket mozgatva meg” – mondta Toró.
„Az, hogy továbbra is harcolunk a föderalizáció szükségességét hangsúlyozó kampányfilmünkért már nem a kampányról szól, hanem az igazunkról, az elvekről, a jogállamról. Felfoghatatlan, hogy huszonkét évvel a forradalom után egy politikai véleményt annyira veszélyesnek tartanak a hatóságok, hogy fel is lépnek ellene” – adott hangot csalódottságának.
A díszpolgár nevét nem viselheti utca
„Megdöbbentem, amikor megtudtam, hogy milyen inzultusok érik a marosvásárhelyi jelöltjeinket. Főként az lepett meg, hogy a rendőrség levetette a Kossuth Lajos nevét tartalmazó választási óriásplakátot a Kossuth utca elejéről. Hol lehetne az méltóbb helyen, mint abban a városban, amelynek Kossuth Lajost 1896-ban díszpolgárrá avatták?” – mondta Toró T. Tibor.
szóljon hozzá!