Fotó: Gligor Róbert László
A szombati marosvásárhelyi megemlékezés után a Nyárádmentére vezető gyalogos emléktúrával folytatódott az 1943. évi Don-kanyari történelmi mozzanatok felidézése.
2015. január 11., 15:462015. január 11., 15:46
Kilec katona, két huszár és néhány civil gyalog tette meg a távot Székelysárdtól Csíkfalváig, felidézve – ha más körülmények között is – a doni csaták utáni visszavonulást, a gyilkos téli időben az életért való menetelést. A csíkfalvi önkormányzat és a nyárádszentmártoni unitárius egyházközség által szervezett emlékünnepség keretében a szervezőknek és a túrán résztvevőknek emléklapokat adott át az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete.
Vasárnap délelőtt kéttucatnyi hagyományőrző világháborús katona, honvéd huszár és lófő székely vonult fel Nyárádszentmártonban, ahol a helyi világháborús hősök emlékművénél hajtottak fejet azok előtt, akik a legdrágábbat, az életüket is odaadták a magyar hazáért. A tisztelet koszorúit az önkormányzat, az egyházközség, a 15. Mátyás huszárezred és a 23. határvadász hagyományőrző csoport helyezte el a közösség által tizenöt éve állított emlékműnél.
Az ünnepi istentisztelet keretében Kiss Sándor unitárius lelkész az emlékezésről szólt, hisz emlékezés nélkül magunkat is elveszítjük, gyökér nélküli fa, forrás nélküli patak leszünk. Az emlékezés élet, amelynek kapuján kilépve Isten közelségébe is eljuthatunk – hangsúlyozta a lelkész, ezért életünk eme napját arra kell áldozni, hogy felidézzük őseink cselekedeteit. Emlékezni kell olyan eseményekre, amikor fegyver helyett szeretteink kezét szerettük volna megfogni, és emlékezni helyzetekre, amikor olyan ügyért szenvedtünk, amelyhez semmi közünk nem volt. Így kell emlékezni az 1943. január 12-én elszabadult Don-kanyari pokol áldozataira is.
Az ünnepség keretében Benkő József történész a 2. magyar hadsereg helyzetéről, a doni hadmozdulatok és visszavonulás szervezetlenségéről és a kegyetlen fagyhalálról szólt, míg Benkő Zsolt a marosvásárhelyi 23. határvadász hagyományőrző csoportot mutatta be. Miholcsa József huszár alezredes a mai hagyományőrzőkről szólt, akik a semmiből is előkotorják a haza- és családszeretet parazsait és jelenlétükkel lánggá varázsolják azt.
A doni emléktúrákat azért szervezik, hogy egyrészt az identitástudatot megőrizze, erősítse fiatalokban – hangsúlyozta Ábrám Zoltán, az emlékezéseket 2002-ben kezdeményező és azóta is szervező EMKE Maros megyei alelnöke. Ugyanakkor üzenni szeretnének a jelennek és jövőnek is, fel szeretnék hívni a figyelmet arra, hogy olyan világban élünk, amikor a hazaszeretet helyett sokan inkább büntetlenül elárulják a hazát és családot. De a jelen helyzetnek is üzenni szeretnének, és az idei üzenet sajnálatosan időszerű. Nemcsak a fasizmusnak, kommunizmusnak, hanem a demokráciának is vannak hősei és áldozatai, és rájuk is emlékezni kell – mondta el a Székelyhonnak az alelnök, utalva itt a napokban hirtelen elhunyt makfalvi polgármesterre, Márton Zoltánra, akinek temetésére éppen a 73. doni évforduló napján kerül sor.
Az autós forgalmat is egy sávon terelik a 15-ös országút Nagyernye és Sáromberke közötti szakaszán, ugyanis lángra kapott a száraz növényzet.
Több lőfegyvert is talált a rendőrség egy marosludasi férfinél, amelyek birtoklásához nem rendelkezett engedéllyel. A gyanúsítottat 24 órára őrizetbe vették – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
„Ne féljetek, magyarok, itt vannak a cigányok!” – ez a mondat mélyen beleivódott a marosvásárhelyi magyarság kollektív tudatába. A „fekete márciusról” szóló emlékezésen azokról a romákról is beszéltek, akiknek a nevét nem őrzik emléktáblák.
A magyar kormány támogatja a Bolyai Farkas Elméleti Líceum étkezőjének felújítását – derült ki pénteken Magyar Levente és Nacsa Lőrinc marosvásárhelyi látogatása alkalmával.
Polgármestere nélkül maradhat a Maros megyei Nyárádtő, miután a legfelsőbb bíróság elutasította Victor Prodan városvezető fellebbezését az összeférhetetlenségét megállapító ANI-döntés ellen.
Egy magyar és egy román vállalkozó együttműködésének, közös munkájának jó példája ez a modern hűtőcsarnok, amelyet a magyar kormány támogatásával valósítottak meg – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter pénteken a Maros megyei Kerelőszentpálon.
A változó világra, a kiszámíthatatlanságra és a közösségi összetartás fontosságára hívták fel a figyelmet pénteken Marosvásárhelyen, a IV. Erdélyi Gazdasági Fórumon.
Öt halottja és több száz sérültje volt a 35 évvel ezelőtti marosvásárhelyi etnikai konfliktusnak, amely „fekete márciusként” maradt meg a köztudatban, és máig nem történt felelősségre vonás az ügyben. Erre emlékeztek csütörtökön Marosvásárhelyen.
Három napja látták utoljára azt a marosszentkirály férfit, akinek a megtalálásában a Maros megyei rendőrség segítséget kér: aki bármilyen információt tudna róla, az értesítse a hatóságokat.
Városszintű ellenőrzést kezdeményezett a marosvásárhelyi városháza, miután kiderült, hogy több lakótársulásnál sikkasztás történt, a gyanúsított pedig ugyanaz az adminisztrátor.
szóljon hozzá!