Boszorkányság a Csűrszínházban

Egy elfelejtett Móricz-drámát visznek színre idén a mikházi Csűrszínházban. A Boszorkány című darab a bűbáj miatt halálra ítélt Báthori Anna és Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szerelmét mutatja be – kicsit a Nyárádmentére és a Csűrszínházra adaptálva.

Szász Cs. Emese

2013. július 23., 19:592013. július 23., 19:59

Az utóbbi években már megszokhattuk, hogy a hagyományos Csűrszínházi Napok mellett egyéb programokkal is készülnek a mikházi Csűrszínházban. Immár harmadik éve, hogy egy színdarab ott és oda készül el, a nyárádmenti mikroszínpadra.

Fejedelmi szerelmi szál

A csűrszínházi darabok rendezője évről évre Török Viola, aki idén egy sajátosan természetközeli, nyárádmenti hangulatú darabot választott a természetes, vidéki környezethez. „Mindig figyelek arra, hogy a környezethez és a térséghez találó darabot válasszak. Idén Móricz Zsigmond Boszorkány című drámáját választottam. A történet tulajdonképpen az Erdély-trilógia része, ez a színdarab azonban kimondottan Bethlen Gábor és Báthori Anna szerelméről szól, míg az Erdély-trilógia sok szálon fut” – mondta a darabválasztásról a rendező.

Móricz Zsigmond bár a budapesti Nemzeti Színház felkérésére írta meg a darabot, végül nem a fővárosban, hanem Pécsett volt az ősbemutató. A rendező szerint valamikor a \'70-es években Sepsiszentgyörgyön is bemutatták, de azóta nem került színpadra. Gyakorlatilag Móricz Zsigmond egy elfelejtett drámájáról, igazi ínyencségről beszélhetünk.

Boszorkány vagy vadóc lány?

A történet érdekessége, hogy néhány évvel ezelőtt mutatták be Závada Pál Bethlen című darabját, amely egy kortárs alkotás és ugyancsak ezt a szerelmi szálat dolgozza fel az Erdély-trilógiából, de inkább Bethlen Gábor fejedelem alakjára fókuszál. „Móricz a darabban ezúttal inkább Báthori Anna alakjára összpontosít. Színháztörténeti szempontból azért érdekes, mert ebben a darabban más képet fest Báthori Annáról, mint a trilógiában. Olyan mintha felülvizsgálta volna saját magát” – fogalmazott a rendező, rámutatva, hogy míg az Erdély-trilógiában gonosz, megrontó, csábító asszonyként jelenik meg Báthori Anna, a darabban csak egy vadóc lány, aki nem szereti a társadalmi konvenciókat.

Báthori Annát feltevésekre, babonákra hivatkozva – két kortársnőjéhez hasonlóan – halálra ítélték boszorkányság vádjával. A rendező rámutatott, abban a korban hamar rásütötték a boszorkány bélyeget mindenkire, aki kicsit kilógott a sorból, a családból. Báthori Annát nem érdekelték a társadalmi elvárások, emiatt rossz szemmel néztek rá, halálra ítélték, de sikerült megszöknie a börtönből, amit természetesen megint boszorkánytrükkel magyaráznak.

Újraértelmezni a boszorkánytörténeteket

„Az a célom a darabbal, hogy mai szemmel úgymond újraértelmezzük a boszorkánytörténeteket, ugyanis annak idején, aki értett a gyógyító füvekhez, vagy nem egyházi énekeket énekelt, már boszorkánynak, varázslónak számított. Vajon hogyan látjuk ma ezeket?” – teszi fel a darabban is a kérdést a rendező.

SZEREPOSZTÁS
Báthory Anna: Kiss Bora Zsuzsanna
A fejedelemasszony: Ritziu Ilka Krisztina
Fejedelem: Boros Csaba
Jósika Zsigmond: Kinda Szilárd
Püspök: Szélyes Ferenc
Banya: Moréh Boglárka

Zene: Könczei Árpád

Koreográfia
: Benő Barna Zsolt

Jelmez
: Szélyes Andrea Natália

Rendező
: Török Viola

„Próbáljuk az egészet újra a nyárádmenti és a ma is élő népművészeti környezetbe illeszteni, ezáltal pedig szembesülünk a hagyományainkkal, szokásainkkal” – tette hozzá a rendező.

A darabot hetek óta próbálják már a színészek, a mikházi Csűrszínházban a nyilvános főpróba július 25-én, csütörtökön lesz, a bemutatót július 26-án, pénteken tartják, míg 27-én, szombaton még egyszer játsszák a drámát. Az előadások 21 órától kezdődnek. Jegyek elővételben a Csűrszínház idei évadjának Facebook-oldalán, a gyvajda67@gmail.com e-mailen címen vagy a 0744–604244-es telefonszámon sms-ben foglalhatók. Az elővételben lefoglalt jegyeket az előadás előtt egy órával át kell venni, ellenkező esetben eladják azokat. A fennmaradt helyek függvényében a helyszínen is váltható belépő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei