Fotó: Boda L. Gergely
Áprilisban vagy legkésőbb májusban állítja ki a Maros Megyei Múzeum azokat a műtárgyakat, amelyeket az utóbbi öt-hat évben vásárolt – tudtuk meg Soós Zoltán igazgatótól, aki lapunknak a legújabb szerzeményekről is beszámolt.
2017. február 08., 19:212017. február 08., 19:21
2017. február 08., 23:072017. február 08., 23:07
A Maros Megyei Múzeum szakemberei folyamatosan követik az európai aukciós házak híreit, ahol erdélyi jellegű tárgyak iránt érdeklődnek – mondta Soós Zoltán, hozzátéve, hogy ezek leginkább a magyarországi és németországi árveréseken találhatók meg.
A múzeum munkatársainak már tavaly márciusban tudomásukra jutott, hogy az egyik németországi aukciós ház erdélyi műtárgyakat készül árverésre bocsátani, ezért azt kérték a Maros megyei tanácstól, hogy nyújtson anyagi támogatást a műkincsvásárlásban. Az önkormányzat az idei költségvetés elfogadásakor 60 ezer eurót különített el erre a célra, ebből mintegy harminc, Erdélyből származó ritkaságot vásárolhattak meg. Ennél jóval több szerepelt a kikiáltási listán, de ennyire futotta az anyagi kereteikből. A műtárgyakra vonatkozó szakmai dokumentációt online kapták kézhez, majd a szakértői döntés alapján választották ki azokat, amelyeket megvásároltak, s két héten belül Marosvásárhelyre is szállítanak.
A római katolikus egyház által a középkorban használt cibórium, ostyatartó, az egyik legértékesebb műtárgy, amit megvásárolt a múzeum. A 22 ezer euróért beszerzett darabról még nem tudják, hogy honnan származik, feltehetőleg Beszterce vidékén használták. A legtöbb tárgy a második világháború ideje alatt került külföldre, illetve a ’70-80-as években, a szász exodus idején – véli Soós Zoltán, aki jövő héten utazik Németországba, ahol a műkincsek előző tulajdonosaival is találkozik, és megpróbálja tisztázni a tárgyak származási helyét. A cibóriummal kapcsolatban az igazgató a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, kevés található Romániában, a Nemzeti Múzeumban, Szebenben a Bruckhentalban és esetleg Kolozsváron.
A most, illetve az utóbbi öt-hat évben beszerzett műkincseket áprilisban-májusban tekintheti meg a nagyközönség. Akkor terveznek ugyanis egy átfogó kiállítást szervezni, amelyen az aukciós házakban vásárolt tárgyak mellett az utóbbi időben végzett régészeti ásatások leleteit is bemutatják, valamint katalógust is készítenek. „Legkésőbb a múzeumok éjszakájára szeretnénk elkészülni a kiállítással és a katalógussal” – hangsúlyozta Soós.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!