Fotó: Boda L. Gergely
Több ezren gyűltek össze Marosvásárhelyen szombat délután, tiltakozva Tamási Zsolt iskolaigazgató meghurcolása és a római katolikus gimnázium működésének ellehetetlenítése ellen. Hangzatos szónoklatok, beígért memorandum, megannyi könyv és egy különösen aktuálissá vált vers.
2016. november 12., 19:112016. november 12., 19:11
2016. november 12., 20:522016. november 12., 20:52
Hiába dolgoznak, alkotnak, hiába gazdagítják teremtő munkájukkal és adóikkal az országot, most is másodrangú állampolgároknak tekintik a magyarokat Romániában – hangoztatta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szombaton, a Római Katolikus Gimnázium védelmében rendezett marosvásárhelyi tüntetésen. A politikus az MTI tudósítása szerint rámutatott: sem az egyház, sem a meghurcolt Tamási Zsolt iskolaigazgató, sem a katolikus iskola újraindítását támogató tanfelügyelő nem rövidített meg senkit, nem vette el más vagyonát, nem követett el törvénytelenséget.
„Ki a tolvaj: az aki ellopta a vagyont és intézményeket, vagy az, aki visszaköveteli az elrablott vagyont és a bezárt iskolát?” – kérdezte a szónok, hangoztatva, az erdélyi magyarság dühös és csalódott jogfosztottsága miatt. Kelemen Hunor ugyanakkor bejelentette, az RMDSZ memorandumot intéz az ügyben a román államfőhöz és miniszterelnökhöz.
Holló László, a marosvásárhelyi demonstrációt szervező Státus Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte: az egyház az eltelt évszázadok alatt egész Erdélyt átfogó iskolahálózatot épített, amelyben nemcsak magyarok tanultak, ezek az intézmények a románságnak is jeles személyiségeket adtak. Most mégis elvitatják jogát, hogy saját, nehezen visszaszerzett épületében iskolát alapítson. Megállapította, a kommunizmus idején államosított egyházi ingatlanok visszaszolgáltatási folyamata leállt Romániában, a már megtörtént visszaszolgáltatások jogosságát megkérdőjelezik.
„Elérkeztünk tűrőképességünk határáig” – mondta az egyházi vagyonkezelő intézmény vezetője, arra figyelmeztetve a hatóságokat, hogy amennyiben felrúgják az iskolaépületről kötött szerződést, azzal a benne működő Unirea Főgimnázium épülethasználati jogát is megszüntetik – írja az MTI.
A marosvásárhelyi tüntetésen a Római Katolikus Gimnázium diákságának, tanári karának, szülőbizottságának egy-egy képviselője is szót emelt az iskola ellehetetlenítése ellen, majd a megmozdulás résztvevői együtt szavalták el Reményik Sándor Templom és iskola című versét, a magukkal hozott könyveket pedig a színpadon gyűjtötték össze az iskola könyvtára számra.
Incidensek és a Facebookon beharangozott ellentüntetés nélkül ért véget a szombati tiltakozó akció, ugyanis a Demokratikus Marosvásárhelyért által csütörtökön a bejelentett ellentüntetés elmaradt. A szervezet közleménye szerint mintegy húsz résztvevő könyv helyett gyertyával jött tiltakozni „a tüntetésnek csúfolt politikai kampány-összejövetelre”, azonban az érdekképviselet fiatal önkéntesei „diszkréten odajöttek, és szóltak, nehogy meggyújtsuk a gyertyáinkat” – olvasható az állásfoglalásban. A civil szervezet alapítója és működtetője, Kovács István Dávid pénteken azt állította lapunknak, hogy egyeztetett az egyház vezetőivel, Oláh Dénes főesperes viszont szombaton elmondta, hogy őt nem kereste meg, mi több nem is ismerik egymást. A belvárosi plébániatemplom lelkésze egyébként diverziónak minősítette az ellentüntetés tervét.
Előzmények
A román Unirea Főgimnázium által használt, a római katolikus egyháznak 2004-ben visszaszolgáltatott marosvásárhelyi épületegyüttes egyik melléképületében 2014-ben kapott helyet az újjáalakult római katolikus gimnázium: a líceumban jelenleg több mint 400 diák tanul, és mintegy 50 pedagógus dolgozik. A katolikus gimnázium törvénytelennek vélt létrehozását azt követően kezdte vizsgálni előbb a minisztérium ellenőrző testülete, majd az ügyészség, hogy augusztusban tanteremvita alakult ki az egyházi épületeken osztozó két intézmény között. A korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Római Katolikus Gimnázium törvénytelennek vélt létrehozása miatt múlt héten eljárást indított Tamási Zsolt iskolaigazgató és Ștefan Someșan Maros megyei főtanfelügyelő ellen, előbbit hatósági felügyelet alá, utóbbit házi őrizetbe helyezve – idézi fel a történteket az MTI.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.
A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani az a politikai alapú döntés, amellyel Soós Zoltán polgármestert, immár másodszor is felfüggesztették hatvan napra – áll a marosvásárhelyi és a megyei RMDSZ közleményében.
Állatkínzás és illegális fegyverhasználat megalapozott gyanújával vettek őrizetbe egy férfit Marosvásárhelyen.
Robbanás volt egy szászrégeni lakásban pénteken délelőtt. Egy személy súlyosan megsérült, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltóegységek.
A marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is egy-egy ivóvízszállításra alkalmas tartálykocsit vásárol, saját költségvetéséből, amelyet átad használatba a megyei katasztrófavédelemnek (ISU).
George Simiont is várják arra az országos felvonulásra, amit a román zászló napjának megünneplésére szerveznek Marosvásárhelyen. Az esemény egybeesik a Marosvásárhelyi Városnapokkal.
Ellenőrzik a vízfogyasztókat Erdőszentgyörgyön, és aki a vezetékes ivóvizet nem rendeltetésszerűen használja, büntetésre számíthat – olvasható a szolgáltató felhívásában.
Negyvenhét millió lejes kölcsön felvételéről döntöttek a Maros megyei önkormányzati képviselők csütörtöki ülésükön. Az összegből a pályázatok önrészét biztosítják. Péter Ferenc tanácselnök: ez az első, jelentősebb kölcsöne a megyei önkormányzatnak.
Alaptalannak tartotta és elutasította csütörtökön Soós Zoltán fellebbezését a törvényszék, így a marosvásárhelyi városvezető nem térhet vissza a városházára dolgozni.
szóljon hozzá!